میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آشپزی

این غذای کم‌خرج را فقط با ترشی بخورید

یکی از خوراک‌های حاضری سیب‌زمینی و تخم مرغ پخته است که اگر با ترشی و گلپر و نان تازه همراه شود، بی‌گمان خوراکی شاهانه است.

تبلیغ در عصر ترکیه

یرالما یومورتا یکی از انواع غذا‌های بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است؛ این غذای خوشمزه، اصالتا متعلق به شهر تبریز است.

یرالما یومورتا یکی از انواع غذا‌های بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که با طعم‌های متنوعی تهیه می‌شود. این غذای خوشمزه اصالتا متعلق به شهر تبریز می‌باشد و در گویش تبریزی یرالما یومورتا نامیده می‌شود. این غذای خوشمزه را ما در زبان فارسی با نام سیب زمینی و تخم مرغ می‌شناسیم.

یکی از خوراک‌های حاضری سیب‌زمینی و تخم مرغ پخته است که اگر با ترشی و گلپر و نان تازه همراه شود، بی‌گمان خوراکی شاهانه است.

البته روش پخت و مخلفات این غذا بسیار متفاوت است و با روشی خاص پخته می‌شود، ما سیب زمینی و تخم مرغ را به صورت آبپز درست می‌کنیم، اما یرالما یومورتا روی سنگ پخته می‌شود و به همین دلیل طعم خوشمزه تری دارد. جالب است بدانید این غذای یکی از محبوب‌ترین غذا‌های شهر تبریز محسوب می‌شود.

مواد لازم برای ۲ نفر

سیب زمینی ۳ عدد متوسط

تخم مرغ ۳ عدد

گشنیز تازه ۲۰۰ گرم

پیاز ۱ عدد درشت

نان لواش به تعداد کافی

کره ۵۰ گرم

نان سنگک ۳ مشت

نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

مرحله اول

برای تهیه یرالما یومورتا به روش تبریزی ابتدا سنگ‌های نان را از نانوایی سنگک محل تهیه می‌کنیم و داخل قابلمه‌ای مسی می‌ریزیم. در ادامه سیب زمینی‌ها را تمیز با اسکاج می‌کشیم و آبکشی می‌کنیم.

مرحله دوم

سپس همان طور با پوست روی سنگ‌های داخل قابلمه قرار می‌دهیم و درب قابلمه را می‌گذاریم. در ادامه قابلمه را روی حرارت بسیار ملایم قرار می‌دهیم تا به مرور زمان سنگ‌ها داغ شوند و سیب زمینی‌ها بپزند.

مرحله سوم

در این مرحله تخم مرغ‌ها را داخل کیسه‌ای قرار می‌دهیم و گره می‌زنیم، سپس یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می‌کنیم و روی حرارت زیاد قرار می‌دهیم. در ادامه کیسه محتوی تخم مرغ‌ها را داخل آن می‌گذاریم.

مرحله چهارم

سپس اجازه می‌دهیم تا ۱۵ دقیقه الی ۲۰ دقیقه کاملا مغز پخت شوند. در ادامه گشنیز‌ها را پاک می‌کنیم و می‌شوییم و داخل آبکش قرار می‌دهیم تا آب اضافه آن‌ها خارج شود و بعد روی تخته آشپزخانه آن‌ها را ساطوری خرد می‌کنیم.

مرحله پنجم

حالا پیاز را نیز پوست می‌گیریم و می‌شوییم و روی تخته آشپزخانه به صورت خلالی درشت و نازک خرد می‌کنیم و با جعفری مخلوط می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. پس از اینکه سیب زمینی‌های تنوری پخته شدند.

مرحله ششم

با یک کارد داخل سیب زمنی‌ها می‌زنیم اگر راحت فرو رفت یعنی کاملا پخته شده اند. سیب زمینی‌ها را از داخل قابلمه بیرون می‌آوریم و اجازه می‌دهیم تا از دما بیافتند. سپس تخم مرغ‌ها را نیز بررسی می‌کنیم.

مرحله هفتم

اگر تخم مرغ‌ها نیز پخته شده بودند، پوست روی آن‌ها را می‌گیریم، سپس نان لواش را روی صفحه کار قرار می‌دهیم و از لبه آن کمی تا وسط نان تا می‌زنیم و ابتدا یک عدد از سیب زمینی‌های پخته شده را وسط آن قرار می‌دهیم.

مرحله هشتم

سپس سیب زمینی را از وسط نصف می‌کنیم و با گوشتکوب دستی یا پشت قاشق روی هر نیمه آن می‌زنیم تا سیب زمینی داخل نان متلاشی شود و بعد آن را به صورت یکدست روی نان پخش می‌کنیم.

مرحله نهم

در این مرحله مقداری کره را با چاقو خرد می‌کنیم و در سرتاسر نان به صورت عمودی پخش می‌کنیم و بعد ۱ عدد از تخم مرغ‌ها را با چاقو خرد می‌کنیم و به همه نقاط نان پخش می‌کنیم و مخلوط پیاز و جعفری خرد شده را نیز روی مواد می‌ریزیم.

مرحله دهم

حالا در صورت تمایل کمی نمک و فلفل سیاه روی مواد به صورت پخش می‌ریزیم و نان را جمع می‌کنیم به صورت لوله‌ای و داخل کیسه فریزر یا کاغذ می‌پیچیم. در پایان یرالما یومورتا را به صورت گرم سرو می‌کنیم.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
چی شی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا