میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آشپزی

طرز تهیه کیک زردآلو با کرم مخصوص

کیک زردالو یکی ازا نواع کیک‌های میوه‌ای است که بافت نرم و اسفنجی دارد و به دلیل داشتن زردآلو و کرم مخصوص بسیار خوشمزه و خاص است.

تبلیغ در عصر ترکیه

کیک‌ها ازجمله دسر‌ها و عصرانه‌های خوشمزه و دلپذیر در سراسر دنیا هستند که در انواع میوه‌ای، خامه‌ای، شکلاتی، پنیری و… تهیه می‌شوند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. اما کیک‌های میوه‌ای همیشه طرفداران خاص خود را دارند و به دلیل داشتن میوه تازه در ترکیباتشان بسیار خوشمزه و خوشبو هستند.

به گزارش فرارو، کیک زردآلو یکی ازا نواع کیک‌های میوه‌ای است که بافت نرم و اسفنجی دارد و به دلیل داشتن زردآلوی تازه بسیار خوشمزه است. اگر دوست دارید این کیک خوشمزه و خاص را با روشی آسان در منزل تهیه کنید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مواد لازم
آرد سفید قنادی: یک و یک دوم پیمانه
شکر دانه‌ریز: ۱ پیمانه
ماست سفت و شیرین: سه چهارم پیمانه
روغن مایع: نصف پیمانه
زردآلو: ۳ عدد
وانیل: یک دوم قاشق چای‌خوری
بکینگ پودر: ۱ قاشق غذاخوری
مواد لازم برای تهیه کرم
شیر: ۱ پیمانه
شکر: یک چهارم پیمانه
تخم مرغ: ۱ عدد
نشاسته ذرت: ۱ قاشق غذاخوری سرپر
وانیل: نصف قاشق چای‌خوری

کیک زردآلو3

طرز تهیه
برای درست کردن این کیک خوشمزه ابتدا تخم مرغ‌ها را همراه با شکر و وانیل داخل یک کاسه مناسب بریزید و با دور تند همزن برقی به مدت ۵ دقیقه بزنید تا تخم مرغ کرم رنگ و شفاف شود. در مرحله بعد روغن را اضافه کنید و سی ثانیه هم بزنید، سپس ماست را اضافه کنید و سی ثانیه دیگر هم بزنید و بعد همزن برقی را خاموش کنید. در مرحله بعد آرد و بکینگ پودر را که از قبل با هم مخلوط و سه بار الک کرده‌اید، با الک کم کم و طی سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید و با همزن دستی از یک جهت هم بزنید تا آرد کاملا داخل مایه کیک حل شود. قالب ۲۳ سانتی را آماده کنید و کف قالب کاغذ روغنی پهن کنید. حالا مایه کیک را داخل قالب بریزید.

کرم را که در انتها دستور پخت آن آمده است، داخل قیف بریزید و با قیف روی مواد کیک به صورت دایره‌ای بریزید. زردآلو‌ها را به صورت باریک برش بزنید و دورتادور و وسط قالب بچینید. حالا قالب کیک را داخل فر ۱۷۰ درجه سانتیگراد که از قبل گرم کرده‌اید، به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه بگذارید تا بپزد. بعد از پخت، قالب کیک را از فر خارج کنید و صبر کنید تا خنک شود، سپس از قالب خارج کنید و داخل ظرف سرو برگردانید. هنگام سرو روی کیک کمی پودر قند الک کنید، نوش جان.

طرز تهیه کرم
برای درست کردن کرم، شیر، نشاسته ذرت، شکر، تخم مرغ و وانیل را داخل یک قابلمه بریزید و خوب هم بزنید تا مواد به صورت یکدست با هم مخلوط شود، سپس قابلمه را روی حرارت متوسط اجاق گاز بگذارید و مدام هم بزنید تا کرم به غلظت برسد، بعد اجاق گاز را خاموش کنید. اجازه بدهید کرم از حرارت بیفتد، سپس یک کیسه پلاستیکی روی ظرف کرم بکشید، طوری که کیسه با کرم تماس داشته باشد. ظرف کرم را به مدت ۱ ساعت کنار بگذارید تا در دمای محیط خنک شود، سپس کرم را داخل قیف بریزید.

کیک زردآلو1

نکات مهم برای تهیه کیک در منزل
۱- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. همچنین برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را ۳ بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می‌شود و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می‌شود.

۲- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می‌گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای ۱۷۵ درجه به مدت ۴۵ دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه ۱۷۵ تنظیم کرده‌اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما ۱۷۵ نیست و ممکن است کم‌تر یا بیش‌تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می‌کنند، دست‌شان هست. مثلاً می‌دانند اگر در دستور گفته شده دمای ۱۷۵ درجه در فری که استفاده می‌کنند، این دما روی درجه ۱۸۵ حاصل می‌شود. اگر زیاد با فر کار نکرده‌اید و دمای فرتان را نمی‌دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. همان‌طور که گفتیم، دمای بیش‌تر فر‌ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور‌ها گفته می‌شود، بر مبنای فر برقی است.

اگر از فر گازی استفاده می‌کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد بیش‌تر بگذارید. دمایی که گفته می‌شود، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست‌تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

۳- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه‌های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی اندازه‌های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. اندازه‌گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه‌ها دقیق‌تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه‌ها را نمی‌دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه اندازه‌گیری کنید، برای اندازه‌گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می‌کنند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه‌ها دقیق نمی‌شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می‌ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

۴- همیشه زمان به هم زدن تخم مرغ چندین‌بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره‌ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می‌کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می‌گیرد. خیلی از افراد فکر می‌کنند که وانیل و طعم دهنده‌ها بوی بد تخم مرغ را از بین می‌برد. درحالی‌که این فکر اشتباه است. آن‌چه بوی بد تخم مرغ را از بین می‌برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

۵- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرد. همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، ۱/۳ قالب خالی بماند. البته همه این موارد نیاز به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به اندازه‌ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

۶- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب‌های متنوع و گران‌قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می‌کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از بهترین قالب‌ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب‌ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب‌های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی‌ها می‌توانید تهیه کنید و در طرح‌ها و شکل‌های مختلف موجود است.

کیک زردآلو

۷- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از ۳۰ دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات‌تان هدر می‌رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی‌کند.

۸- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که از آرد مرغوب استفاده نکرده‌اید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا