میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

تلفات زلزله بزرگ ترکیه از 8500 نفر عبور کرد

براساس آمار رسمی ارائه شده، در ترکیه، حداقل 8500 نفر بر اثر زلزله جان خود را از دست داده اند و همزمان در سوریه نیز 2500 نفر به عنوان جدیدترین آمار تلفات زمین لرزه بزرگ اعلام شده است که در مجموع ۷۸۲۶ نفر در جریان این زلزله بزرگ کشته شده اند.

تبلیغ در عصر ترکیه

تعداد کشته‌ها و تلفات زمین لرزه بزرگ و مرگبار ترکیه از 8500 نفر گذشت.

به گزارش گاردین، براساس آمار رسمی ارائه شده، در ترکیه، حداقل 8500 نفر بر اثر زلزله جان خود را از دست داده اند و همزمان در سوریه نیز 2500 نفر به عنوان جدیدترین آمار تلفات زمین لرزه بزرگ اعلام شده است که در مجموع 11000 نفر در جریان این زلزله بزرگ کشته شده اند.

در عین حال این نگرانی وجود دارد که تلفات به طور تصاعدی در روزهای آینده افزایش یابد و مقامات سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زنند که ممکن است آمار تلفات زلزله بزرگ ترکیه به ۲۰ هزار نفر هم برسد.

«فیصل مقداد»، وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرده است که هماهنگی تلاش‌های بشردوستانه بین آنکارا و دمشق در زمینه زمین لرزه‌های قدرتمندی که هر دو کشور را لرزاند، ضروری است. مقداد در جمع خبرنگاران گفت: «هنوز هیچ هماهنگی بین سوریه و ترکیه، حتی در سطح بشردوستانه وجود ندارد- هرچند که این هماهنگی ضروری و لازم است.»

مقداد همچنین گفت که تحریم‌ها علیه سوریه «فاجعه را بدتر کرد» زیرا این کشور نمی‌تواند کمک‌های بشردوستانه دریافت کند. وزیرخارجه سوریه در این ارتباط گفت: «بسیاری از کشورها به سوریه کمک ارسال کرده‌اند و ما از همه رهبرانی که با ما تماس گرفتند، تسلیت گفتند و اراده خود را برای کمک به ما ابراز کردند، تشکر می‌کنیم… شرایط بسیار سخت است و صرف نظر از میزان کمک‌های ارسال شده به سوریه، کمک‌های اروپا نیازی به درخواست و بروکراسی ندارد، زیرا کمک‌های بشردوستانه مشمول تحریم نیست. کمک‌های بشردوستانه مطابق قوانین بین‌المللی مشمول تحریم نمی‌شوند، بنابراین بهانه‌ای برای کمک نکردن وجود ندارد.»

همچنین آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (UNRWA) اعلام کرد که حداقل ۵۷ هزار پناهجوی فلسطینی تحت تأثیر زلزله ویرانگر ترکیه قرار گرفته اند. این نهاد وابسته به سازمان ملل همچنین ۲.۷ میلیون دلار کمک بشردوستانه برای کمک به فلسطینی‌هایی که تحت تأثیر زلزله قرار گرفته اند، درخواست کرده است.

«تامارا الریفای»، مدیر روابط خارجی و ارتباطات آنروا در سوریه در بیانیه‌ای در این وب‌سایت گفت: «به عنوان یک درخواست فوری: آنروا برای حمایت از حدود ۵۷۰۰۰ پناهجوی فلسطینی آسیب دیده از زلزله در سوریه به ۲.۷ میلیون دلار آمریکا نیاز دارد.»

روز دوشنبه، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر همراه با چندین پس لرزه قوی و به دنبال آن زمین لرزه دیگری، بخش‌هایی از ترکیه و سوریه را لرزاند و هزاران خانه را واژگون کرد.

همچنین این زمین لرزه در کشورهای فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان سعودی و بخش‌هایی از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان به ثبت رسید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا