میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

درمان خودسرانه یبوست نوزادان ممنوع!

تحریک مقعدی با استفاده از گوش‌پاک‌کن، روغن زیتون، انگشت و یا صابون می‌تواند برای نوزاد مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

تبلیغ در عصر ترکیه

فوق تخصص گوارش کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه درمان خودسرانه یبوست برای نوزادان هیچ توجیهی ندارد، گفت: زور زدن نوزاد هنگام دفع بیماری نیست که نیازمند مداخله درمانی داشته باشد.

دکتر امیرحسین حسینی درباره شایع‌ترین بیماری‌ها در نوزادان، شیرخوران و کودکان در سنین پایین به مواردی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اولین موارد و نشانه‌های بیماری‌های شایع در کودکان از هفته‌ سوم به بعد از تولد آغاز می‌شود، اظهار کرد: این موضوع با زور زدن‌های شیرخوارن هنگام دفع مدفوع مشخص می‌شود و خانواده‌ها به اشتباه فکرمی‌کنند این مورد یبوست است.

دکتر حسینی اضافه کرد: زور زدن کودکان برای دفع مدفوع مسئله‌ای شایع محسوب می‌شود که حتی تا شش ماهگی نیز ممکن است ادامه داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه زور زدن‌های همراه با تغییر رنگ پوست به شکل قرمز شدن پوست دست و پا و یا صورت، جمع کردن اندام‌ها معمولا در شیرخواران شایع است، گفت: در این موارد کودک شاید دفع داشته باشد و یا حتی علی‌رغم زور زدن‌های زیاد دفعی در کودک نیز اتفاق نیفتد.

وی با بیان اینکه ایجاد این شکل از دفع در نوزادان “دیسچزیا” نام دارد و به‌شرط وزن‌گیری مناسب و دفع روز تولد نیاز به هیچگونه مداخله خاصی ندارد عنوان کرد: زور زدن‌ها نباید با علامت‌های دیگری مثل توقف تنفس، کبودی لب‌ها، حمله‌های تشنجی، سرفه، استفراغ‌های خونی، صفراوی و جهنده همراه باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یادآوری کرد: چنانچه زور زدن کودک با مشکلاتی که در بالا ذکر شد همراه نباشد، به خودی خود بعد از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.

وی نسبت به اقدامات خودسرانه برخی خانواده‌ها برای کاهش علامت‌های هنگام دفع در نوزادان هشدار داد و اضافه کرد: تحریک مقعدی با استفاده از گوش‌پاک‌کن، روغن زیتون، انگشت و یا صابون می‌تواند برای نوزاد مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه شروع درمان خودسرانه یبوست برای نوزادان هیچ توجیهی ندارد اضافه کرد: زور زدن نوزاد هنگام دفع بیماری نیست که نیازمند مداخله درمانی داشته باشد ضمن اینکه استفاده از داروهای درمان یبوست برای کودکان کمتر از یکسال ممنوعیت مصرف دارد.

فوق تخصص گوارش کودکان دانشگاه با بیان اینکه والدین برای اطمینان خاطر از سلامت دستگاه گوارش کودک بهتر است پیش از هر اقدام خودسرانه‌ای با پزشک متخصص مشورت کنند ادامه داد: در صورت بروز مشکل نیز استفاده از پروبیوتیک‌ها، منع استفاده از پروتئین‌های گاوی و تغییر رژیم غذایی مادر(در کودکانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند) بانظر پزشک اثربخش است.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا