میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سراسر جهان

دانشمندان با سیمان ساخته‌شده از سیب‌زمینی روی مریخ خانه می سازند!

در پژوهش مورد بحث، از شبیه‌ساز خاک مریخ و ماه برای ترکیب با سیب‌زمینی و نمک جهت ساخت سیمان فضایی استفاده شده است.

تبلیغ در عصر ترکیه

محققان به‌تازگی موفق به ساخت نوعی سیمان فضایی شده‌اند که ترکیبات آن شامل خاک مشابه مریخ یا ماه، سیب‌زمینی و نمک می‌شود. این نوع سیمان از استحکام بالایی برخوردار است و می‌تواند نویدبخش ساخت خانه‌های فضایی در آینده باشد.

آیا سیمان فضایی مشتق از سیب‌زمینی، ایمن است؟

پژوهشگران دانشگاه منچستر انگلستان در تحقیقی نشان داده‌اند که سیمان فضایی ساخته‌شده از سیب‌زمینی می‌تواند تا دو برابر استحکام بیشتری در مقایسه با سیمان معمولی از خود نشان دهد. آنها از نشاسته موجود در سیب‌زمینی به عنوان ماده چسبنده برای اتصال ذرات به هم استفاده کرده‌اند و نام محصول خود را StarCrete گذاشته‌اند.

در پژوهش مورد بحث، از شبیه‌ساز خاک مریخ و ماه برای ترکیب با سیب‌زمینی و نمک جهت ساخت سیمان فضایی استفاده شده است. در نمونه ایجادشده با خاک مریخ، مقاومت ۷۲ مگاپاسکالی به ثبت رسیده است؛ درحالی‌که این مقدار برای خاک ماه، ۹۱ مگاپاسکال اعلام شده است. برای مقایسه باید اشاره کرد که مقاومت سیمان‌های معمولی در حدود ۳۲ مگاپاسکال است.

سیمان فضایی مزایای دیگری هم دارد که از میان آن‌ها می‌توان به ماندگاری و دوام بیشتر در مقایسه با سیمان معمولی اشاره کرد. دانشمندان تخمین می‌زنند که با تنها ۲۵ کیلوگرم سیب‌زمینی آب‌گیری شده، می‌توان تا حدود یک تن از این نوع سیمان را ایجاد کرد و با آن حدود ۲۰۰ آجر ساخت. شایان ذکر است که برای ساخت یک خانه معمولی ۳ خوابه در زمین، حدود ۷۵۰۰ قطعه آجر مورد نیاز است.

در مأموریت‌های فضایی، کاهش وزن محموله‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و به نظر می‌رسد که این کشف جدید می‌تواند در آینده، مفید واقع شود. اگرچه بشر هنوز به مریخ سفر نکرده است و خبری از ساخت کلونی روی ماه هم نیست؛ اما بسیاری از شرکت‌ها درحال کار روی رفع موانع موجود در سر راه این پروژه هستند. محدودیت حجم و وزن محموله‌ها در کنار هزینه بالای جابه‌جایی موجب شده است تا مواد موجود در سطح سایر مریخ و ماه به عنوان جایگزین مطلوب جهت ایجاد ساختارهای مورد نیاز برای توسعه کلونی‌ها در آینده مطرح شوند.

منبع
دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا