میزیتو
خبرهای ویژه

خدمت بزرگی که بانوی اول ترکیه به محیط زیست کرد

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه پروژه پسماند صفر به ویژه با تصمیم اتخاذ شده در سازمان ملل نمونه‌ای برای جهان شده است، گفت این پروژه در جهان نیز موفق خواهد شد.

مولود چاووش‌اوغلو  که به منظور شرکت در نشست ویژه سازمان ملل به مناسبت 30 مارس روز جهانی پسماند صفر در نیویورک به سر می‌برد، با روزنامه‌نگاران در خانه ترک در این شهر گفت‌وگو کرد.

چاووش‌اوغلو اظهار داشت: پروژه پسماند صفر که توسط خانم امینه اردوغان راه‌اندازی شد، نه تنها در ترکیه بلکه در جهان نیز بازتاب داشته است. در ترکیه نیز به ویژه وزارت خارجه تمام نهاد‌ها شروع به اجرای پروژه پسماند صفر کردند.

وی با اشاره به اینکه پروژه پسماند صفر به ویژه با تصمیم اتخاذ شده در سازمان ملل نمونه‌ای برای جهان شده است، تصریح کرد که 30 مارس نیز در این راستا به عنوان «روز جهانی پسماند صفر» به ثبت رسیده است.

وی همچنین اظهار داشت که امینه اردوغان در نشست ویژه مجمع سازمان ملل به مناسبت این روز جهانی سخنرانی کرده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

  پروژه پسماند صفر ترکیه

پروژه پسماند صفر ترکیه که از سوی وزارت محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی آغاز شد و تحت نظارت امینه اردوغان همسر رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان ادامه یافت، در سپتامبر 2017 راه اندازی شد.

این پروژه یک جنبش زیست محیطی است که با هدف جلوگیری و کاهش تولید زباله، جمع آوری و بازیافت زباله به طور جداگانه در مبدا، صرفه جویی در مواد خام و انرژی و انتقال یک ترکیه پاک و توسعه یافته و جهانی قابل زندگی به نسل‌های آینده انجام می‌شود.

امینه اردوغان به دعوت ویژه سازمان ملل به نیویورک می‌رود
بخوانید

در چارچوب این پروژه، بین سال‌های 2017 تا 2020 در حدود 24 میلیون تن زباله قابل استفاده در کشور بازیافت و 30 میلیارد لیر از این طریق درآمدزایی شده است. علاوه بر این با بازیافت این زباله‌ها از انتشار 3 میلیون تن گازهای گلخانه‌ای جلوگیری شد.
امینه اروغان

امینه اردوغان (سابقاً گلباران) متولد ۲۱ فوریهٔ ۱۹۵۵ همسر رجب طیب اردوغان ، رئیس‌جمهور ترکیه است.

او در شهر کوچک سیرت در جنوب شرق ترکیه در نزدیکی مرز عراق با ترکیه در خانواده‌ای با اصالت عرب دیده به جهان گشود اما در شهر استانبول بزرگ شد.

در ۴ ژوئیه ۱۹۸۷ با رجب طیب اردوغان ازدواج نمود و حاصل این ازدواج دو پسر به نام‌های بلال و احمد و دو دختر به نام‌های سمیه و اسرا است.

*امینه اردوغان به دعوت ویژه سازمان ملل به نیویورک می‌رود

*سرنوشت اردوغان در دست کردها؟!

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

3 دیدگاه

    1. واژه گل ترکی است گۆل در ترکی دو معنا دارد بعنوان اسم یعنی گل و بعنوان فعل یعنی بخند لبخند بزن
      و هردو دارای مفهوم مشترکی است
      زیرا همانگونه که موقع لبخند لبها باز میشود گل هم حالت لبخند غنچه است که لبهایش باز شده و انگار دارد لبخند میزند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا