میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سیاست

جنجال خواننده جوانی که گفته بود:پایتخت کردستان، آنکاراست

خواننده جوان اهل ترکیه در پایان افزود: «ما مردم ترکیه باید یاد بگیریم که درباره چیزهایی که ناراحتمان می کند گفتگو کنیم. ما فراموش کرده ایم که یک جامعه باشیم. فراموش کرده ایم که همسایه مان را دوست بداریم. ما یادمان رفته که باید به صدای هم گوش بدهیم. ما انقدر به هم حمله کرده ایم که دیگر نایی برایمان باقی نمانده است.»

تبلیغ در عصر ترکیه
خواننده جوان اهل ترکیه در سخنانی از آنکارا و استانبول به عنوان پایتخت کردستان نام برده و از مردم ترکیه خواست به جای نفرت به یکدیگر عشق بورزند.

سرجان ایپکچی اوغلو با نام هنری ازل، خواننده سبک رپ مشهور ترکیه، در یک اتاق گفتگوی اینترنتی با بیان این که امیدوار است مسئله کُرد در ترکیه حل شود، گفت که پایتخت کُردستان آنکارا و استانبول است. او که به دلیل این سخنان مورد هجمه رسانه ها قرار گرفته بود، مجبور شد سخنان دیگری در توضیح این جملات بنویسد و از مردم ترکیه بخواهد به جای نفرت به یکدیگر عشق بورزند.

ازل در این سخنان با اشاره به موضوع نژادپرستی در ترکیه گفت: «پیشتر یونانی ها و ارمنی ها رفته اند. قلب من تحمل رفتن کُردها را هم ندارد. من فکر می کنم پایتخت کردستان آنکارا و استانبول است و باور دارم که بالاخره این مسئله (مسئله کُرد) حل خواهد شد. من هم پیش از این فاشیست بودم. وقتی در اتوبوس می دیدم که دو نفر به زبان کردی حرف می زنند اعصابم به هم می ریخت. چون این را به من آموخته بودند. من ایمان دارم که ما شاهد روزهای خوبی خواهیم بود.»

در پی انتشار این سخنان موجی از انتقاد و نفرت پراکنی علیه ازل آغاز شد. خواننده مشهور جوان که مجبور شده بود درباره سخنان خود توضیحی ارائه کند، با انتشار پستی در فضای مجازی گفت: «حرف های من را به ناکجا کشانده اید. باز هم تکرار می کنم و می دانم که برای شما اهمیتی ندارد، اما شما نمی توانید این کشور را تجزیه کنید. پایتخت مردم یکی از زیباترین و خاص ترین مناطق این کشور یعنی کردستان هم آنکارا است. اگر به این موضوع اعتراضی دارید این شما هستید که تجزیه طلبید.»

با افزایش موج نفرت پراکنی علیه ازل به ویژه در رسانه های نزدیک به دولت ترکیه، این خواننده دوباره نوشت: «آرزو می کنم که بفهمیم این احساس نفرت چقدر مانع می شود تا مردم همدیگر را دوست بدارند و بتوانند همه رنگ ها و لبخندهای این کشور را تجربه کنند. من هم روزی همین واکنش هایی را که به من نشان داده شد نشان می دادم، برای همین از شما کینه به دل نمی گیرم.»

او افزود: «ما این را نمی فهمیم که به خاطر ترسمان از تجزیه شدن، چطور کشورمان را تکه و پاره می کنیم. نمی فهمیم که چطور از واژه ها و زبان ها، از افکار و عقاید وحشت داریم و این وحشت باعث پرخاشگری ما شده است. وقتی بر این ترس ها غلبه کنیم، آرامش به ما باز خواهد گشت.»

او با رد کردن اتهام تروریست بودن، نوشت: «تنها چیزی که من می خواهم اتحاد مردم کشورم و پایان دادن به تروریسم است، و این که قلبمان را به روی یکدیگر بگشاییم، و بفهمیم که همه ما در این شرایط سخت چقدر به یکدیگر نیاز داریم.»

خواننده جوان اهل ترکیه در پایان افزود: «ما مردم ترکیه باید یاد بگیریم که درباره چیزهایی که ناراحتمان می کند گفتگو کنیم. ما فراموش کرده ایم که یک جامعه باشیم. فراموش کرده ایم که همسایه مان را دوست بداریم. ما یادمان رفته که باید به صدای هم گوش بدهیم. ما انقدر به هم حمله کرده ایم که دیگر نایی برایمان باقی نمانده است.»

ازل در پایان جملات حاکی از کینه و نفرت منتقدانش را با سعه صدر پاسخ داد و نوشت: «شما را خیلی دوست دارم. در میان این همه نفرت و جان کندن برای زندگی، ما جوان هایی نازنین هستیم و استحقاق چیزهای خوبی را داریم. اگر کینه شما این باشد، می دانم که عشق شما چقدر زیبا خواهد بود. می دانم که کشورتان را دوست دارید و به شما و همه مان افتخار می کنم.»

منبع
کردپرس

1 دیدگاه

  1. دقیقا حرفهای این خواننده را قبول دارم. البته اوضاع کشور ما به مراتب بدتر است چرا که نه تنها فارس ها دیگر ملت‌ها را قبول ندارد و هر برنام آسیمیله با قوت تمام در حال نابودی ملت ها است و برای آنها دنبال ژن فارسی میگردد، بلکه زمینه نفرت ملت‌ها از هم را هر روز بیشتر و بیشتر فراهم‌ میکند. و ملت ها به خاک و شهر و فرهنگ و ناموس هم چشم دوخته اند.
    خداوند آخرو عاقبت ما و کشور ما را به خیر کند انشاالله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا