میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
اقتصادخبرهای ویژه

6 نکته مهم درباره اجاره خودرو در ترکیه (+مدارک لازم)

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – اگر در سفر به ترکیه به ویژه شهر بزرگی مانند استانبول ، می خواهید تردد روزانه زیادی داشته باشید، اجاره خودرو می تواند به صرفه تر باشد چرا که هزینه تاکسی بسیار بالاست و مثلاً برای یک مسیر 30 دقیقه ای بدون ترافیک، باید بین 200 تا 250 لیر پرداخت کنید.

البته اگر مسیرهای تردد شما جاهایی باشد که وسایل حمل و نقل عمومی زیاد است (مانند مرکز استانبول) مقرون به صرفه ترین انتخاب، مترو و اتوبوس است ولی اگر جوصله این ها را ندارید یا در مسیرهای طولانی تردد خواهید کرد، استفاده از تاکسی برایتان گران تر از اجاره خودرو تمام می شود. البته منظور، خودروی معمولی است و نه لاکچری که طبیعتاً پرهزینه است.

مدارک لازم برای اجاره خودرو

ایتدا باید گواهینامه رانندگی خود را به یک دارالترجمه رسمی ببرید و ترجمه کنید. سپس آن را به یک دفتر اسناد رسمی ببرید تا مهر تایید بزند. در ترکیه به دفتر اسناد رسمی “نوتر” می گویند.
دارلترجمه ها و نوترها معمولا از ساعت 9 تا 17 باز هستند ولی چون ترجمه و تایید حدود یک ساعت زمان می برد و البته گاه کمتر، بهتر است کار را به آخر وقت موکول نکنید.

با در دست داشتن اصل گواهینامه و ترجمه تایید شده (ترجمه نوتری) به یکی از مراکز اجاره خودرو می روید و پاسپورت خود را نیز ارائه می کنید و خودروی مورد نظرتان را کرایه می کنید.

اگر هم گواهینامه بین المللی دارید، می توانید آن را به همراه پاسپورت ارائه دهید و به راحتی خودرو اجاره کنید.
هر چقدر طول مدت کرایه طولانی تر باشد، برایتان ارزان تر تمام می شود.

چند نکته مهم:

1 – حتما موقع تحویل گرفتن خودرو، همه جای آن را با دقت بررسی کنید و از جاهای مشکل دار فیلم بگیرید. مثلاً اگر گوشه سپر فرورفتگی دارد یا شیشه ترک برداشته است حتما فیلم بگیرید. فیلم باید طوری گرفته شود که معلوم شود مربوط به زمان اولیه تحویل است. اگر این کار را نکنید، ممکن است خرابی های قبل را به پای شما بنویسند و متحمل هزینه شوید.

2 – هنگام رانندگی، اصل گواهینامه ایرانی و ترجمه نوتری را همراه داشته باشید. اگر پلیس به هر علت خودروی شما را متوقف کند، هر دو را خواهد خواست.

3 – در ایران چراغ قرمزها، نوعا در تقاطع هاست ولی در ترکیه، در وسط یک مسیر مستقیم هم ممکن است مکرراً چراغ قرمز وجود داشته باشد. علت این است که عابران از آن محل عبور می کنند و می توانند با زدن یک دکمه، چراغ را قرمز کنند و از عرض خیابان عبور کنند. به این نکته توجه داشته باشید و بیشتر احتیاط کنید تا در چراغ قرمزهای ناگهانی، خدای ناکرده مشکلی پیش نیاید.

4 – جرائم رانندگی در ترکیه سنگین است؛ رانندگی در حالت مستی نیز مانند تمام دنیا، سخت ترین عقوبت را دارد. مقررات را رعایت کنید تا متحمل دردسر و هزینه های بالا نشوید.

5 – اگر مسرهای طولانی خواهید رفت، اجازه خودروی گازوئیلی به صرفه تر است. هر چند در ترکیه گازوئیل اندکی گران تر از بنزین است ولی مسافت طی شده با یک باک گازوئیل بیشتر از مسافتی است که یک خودروی بنزینی با سوخت مشابه می پیماید.

6 – سوخت، اعم از گازوئیل و بنزین در ترکیه بسیار گران است. طوری بنزین بزنید که موقع پس دادن خودرو، باک پر از بنزین نباشد و ضرر نکنید.
نگران نباشید، چیزی که در ترکیه زیاد است پمپ بنزین ( و گازوئیل) فراوان و بدون صف است.

در مطالب بعدی راجع به قیمت اجاره انواع خودرو در ترکیه خواهیم نوشت. با عصر ترکیه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا