میزیتو
آخرین خبرهاسلامت و زیبایی

سیاهدانه را در برنامه غذایی خود قرار دهید

سیاه‌دانه از میوه‌ی گیاه گل‌داری با نام علمی آن Nigella sativa از راسته‌ی گل‌های ساعت (Ranunculales) و تیره‌ی آلالگان (Ranunculaceae) به دست می‌آید.

دانه این گیاه حاوی چربی، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین شامل هشت اسید آمینه ضروری و کربوهیدرات ها شامل مونوساکاریدها به شکل گلوکز، زیلوز، آرابینوز و رامنوز است. دانه گیاه منبع غنی اسیدهای چرب ضروری و غیر اشباع است. اصلی ترین اسید چرب غیر اشباع اسیدلینولئیک و اسیداولیئک است .

ترکیبات دیگری مانند فسفو لیپیدها، کاروتن، کلسیم، آهن و پتاسیم نیز در دانه ها وجود دارد. 30 درصد وزن سیاه دانه روغن دانه گیاه است که اصلی ترین ترکیب آن را تشکیل می دهد . روغن سیاه دانه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی باعث رفع علایم در رینیت آلرژیک، آسم و اگزمای می شود. برای پاسخ ایمنی مناسب لازم است که پاتوژن ها و آنتی ژن های خاص شناخته شوند، که در این روند ماکروفاژها، گرانولوسیت، سلول های کشنده طبیعی (NK) و سلول های T و B دخیل اند .

دانه این گیاه سرشار از اسید لینولئیک آلفا، اسید استئاریدونیک و دیگر موادی است که باعث تقویت پاسخ ایمنی خصوصاً در سلول های T می شود. ترکیبات سیاه دانه باعث عدم کاهش عملکرد سلول­های Tبا ا فزایش عمر آنها می شود. روغن سیاه دانه باعث بهبود ،پاسخ ایمنی سلولی است.

طی بررسی انجام شده نشان داده شد که تیموکینون و نیجلون، تأثیر زیادی بر مهار آزادسازی هیستامین داشته و خاصیت آنتی هیستامینی تیموکینون و دی تیموکینون را تأیید می کند و همچنین مشخص شد که سیاهدانه خواص ایمنی زایی سلول های انسانی را افزایش می دهد و اثر محرک بر سیستم ایمنی دارد به این صورت که روغن سیاهدانه فعالیت فاگوسیتی ماکروفاژها را تحریک می کند که باعث کاهش علائم بیماری های آلرژیکی چون رینیت، آسم، برونشیت و اگزما می شود.

شگفت زده خواهید شد: کاهش نفخ و جلوگیری از دهها بیماری با جویدن این دانه در ناشتای صبح
بخوانید

روش خوردن سیاهدانه:
1 – روزی 7 عدد از آن را خوب بجوید و قورت دهید. (اگر نجویده ببلعید، همان طور دفع می شود.)
2 – کمی سیاهدانه را ماشین کند تا کاملا پودر شود و داخل عسل بریزید و هر روز یک قاشق مرباخوری میل کنید.

توصیه: با پرشک خود مشورت کنید و درخوردن سیاهدانه زیاده روی نکنید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا