میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژهزندگی

157؛ شماره ای آشنا برای ایرانیان مقیم ترکیه

مهاجرین به ویژه در اوایل اقامت خود در ترکیه که درگیر تشکیل پرونده و دریافت کارت اقامت و نیز هنگام تمدید اقامت، نیازمند مرکزی هستند که هم آنها را راهنمایی کند و هم با دریافت اطلاعات هویتی، به آنها بگوید که پرونده شان دقیقاً در چه مرحله است؟

تبلیغ در عصر ترکیه

اگر در ترکیه اقامت دارید، حتماً شماره تلفن 157 ( بدون هیچ پیش شماره ای) را به خاطر بسپارید. این شماره متعلق به اداره کل مهاجرت و تماس با آن رایگان است.

به گزارش عصر ترکیه، در ابتدا این شماره برای اطلاع رسانی فوری درباره قربانیان تجارت انسان راه اندازی شد ولی بعدها دایره فعالیت آن گسترش یافت و امروزه پاسخگوی موارد قانونی مرتبط با مهاجرین است.

مهاجرین به ویژه در اوایل اقامت خود در ترکیه که درگیر تشکیل پرونده و دریافت کارت اقامت و نیز هنگام تمدید اقامت، نیازمند مرکزی هستند که هم آنها را راهنمایی کند و هم با دریافت اطلاعات هویتی، به آنها بگوید که پرونده شان دقیقاً در چه مرحله است؟

توصیه اکید می شود هر گونه پیگیری پرونده اقامتی خود را صرفاً از طریق این شماره تلفن انجام دهید و از اطمینان به افراد متفرقه در این خصوص اجتناب کنید.

در یک مورد که اخیراً “عصر ترکیه” از آن مطلع شده، یک جوان ایرانی بعد از یک سال اقامت در ترکیه و انقضای مدت اقامتش، چند وقتی بیش از حد قانونی در ترکیه مانده و برای تمدید اقامت خود در دام فردی کلاهبردار افتاده است؛ بدین شرح که فرد کلاهبردار به وی گفته است در ازای دریافت مبلغی، برگه ترددی از دادگاه استانبول برای او می گیرد و او با این برگه می تواند یک سال دیگر در این کشور بماند. جوان بینوا مبلغ را داده و برگه را گرفته و یک روز که پلیس در خیابان از وی مدارک هویتی خواسته، همان برگه را داده و اینک در زندان است و منتظر دیپورت.

حال اگر با شماره 157 تماس می گرفت به او می گفتند که چنین برگه ای وجود ندارد و اساساً برای شخصی با هویت او پرونده ای تشکیل نشده است.

نکته مهم این است که 157 به 7 زبان های مختلف ” ترکی، فارسی، عربی، روسی، انگلیسی،آلمانی و پشتو” پاسخگوست و اگر بعد از شماره گیری، عدد 5 را بگیرید به متصدی فارسی زبان وصل می شوید.

ممکن است برخی زمان ها، برای وصل شدن به اپراتور، مدتی – مثلاً 20 دقیقه – پشت خط بمانید. بنابراین وقتی زنگ بزنید که وقت کافی دارید.

متصدی 157 برای پاسخگویی به شما نیازمند دانستن شماره پاسپورت و گاه شماره کیملیک (در صورت وجود) است. بنابراین، قبل از تماس، این موارد را آماده کنید.

مثلاً اگر تشکیل پرونده داده اید و هنوز کارت تان نیامده است، به جای آن که از این و آن بپرسید و ای بسا افرادی بخواهند سوء استفاده کنند، با موبایل خود 157 را شماره گیری کنید. به شما خواهند گفت که کارت شما مثلاً در چاپخانه است یا تحویل پست شده یا هنوز در مرحله بررسی است و … .

همچنین اگر خدای ناکرده گرفتار باندهای قاچاق انسان شدید، در هر ساعتی از شبانه روز ایام هفته، به 157 زنگ بزنید و کمک بخواهید. در طول 17 سالی که این شماره فعال است، هزاران نفر با این شماره تلفن از خطرات جدی و حتی مرگ، نجات یافته اند.

اگر هم در خارج ترکیه هستید و می خواهید با این مرکز تماس بگیرید می توانید از شماره تلفن 03121571122 استفاده کنید. سایت مرکز 157 هم این است: https://yimer.gov.tr/

منبع
عصر ترکیه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا