میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ایران

انتشار تصاویر ماهواره ای از یک جنگنده ناشناس ایرانی

انتشار تصاویر ماهواره‌ای مذکور از جنگنده ناشناس ایرانی روی باند فرودگاه هواپیماسازی ایران، شائبه انجام تست‌های پرواز یک هواپیمای ناشناس با پلتفرم قاهر را قوت بخشیده که احتمال می‌رود مدل بی‌سرنشین قاهر ۳۱۳ باشد.

تبلیغ در عصر ترکیه

گجت نیوز نوشت: انتشار تصاویر ماهواره‌ای از یک جنگنده ناشناس ایرانی روی باند فرودگاه هواپیماسازی ایران، باعث گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال تست قاهر ۳۱۳ شده است.

اخیرا یک تصویر ماهواره‌ای از باند فرودگاه اختصاصی هسا (هواپیماسازی ایران) منتشر شده که در آن نوعی هواپیمای جت جنگنده با پلتفرم شبیه به قاهر ۳۱۳ دیده می‌شود. این مسئله باعث شده تا برخی رسانه‌ها به احتمال انجام تست‌های پروازی پهپاد جت قاهر بپردازند. اما از پهپاد قاهر و ویژگی‌های آن چه می‌دانیم؟

رئیس سازمان صنایع دفاع کشور سال گذشته و در یک نشست خبری در پاسخ به سوالاتی درباره وضعیت آخرین وضعیت جت جنگنده قاهر گفته بود که پروژه قاهر احتمالا در قامت یک هواپیمای بی‌سرنشین عملیاتی می‌شود.

به‌گفته رئیس سازمان صنایع دفاع کشور، پروژه قاهر کاملا به بلوغ رسیده و حالا ساخت و آزمایش مدل‌های بی‌سرنشین آن در دستور کار قرار گرفته است. او افزوده بود، در اوایل سال آینده نسخه‌هایی از قاهر رونمایی می‌شوند که به تناسب نیاز دو نیرو طراحی شده و تغییراتی داشته‌اند.

جنگنده ناشناس ایرانی

تصویر جنگنده ناشناس در فرودگاه هسا

حالا انتشار تصاویر ماهواره‌ای مذکور از جنگنده ناشناس ایرانی روی باند فرودگاه هواپیماسازی ایران، شائبه انجام تست‌های پرواز یک هواپیمای ناشناس با پلتفرم قاهر را قوت بخشیده که احتمال می‌رود مدل بی‌سرنشین قاهر ۳۱۳ باشد.

از نسخه بی‌سرنشین جت قاهر می‌توان در انواع عملیات‌های تهاجم زمینی، پشتیبانی، گشت‌زنی، عملیات‌های دریایی، عملیات شناسایی و موارد مشابه دیگر استفاده کرد. گفتنی است، استفاده از نسخه بی‌سرنشین قاهر در قیاس با نسخه سرنشین‌دار آن، امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها را فراهم می‌کند. از سویی می‌توان نسخه پهپادی قاهر را در تعداد قابل‌توجهی تولید و با ریسک تلفات جانی پایین مورد استفاده قرار داد.

با این اوصاف و با توجه به ساختاری که قاهر ۳۱۳ به‌عنوان یک جنگنده سبک و کوچک دارد، قیاس آن با جنگنده‌های بزرگی مانند اف ۳۵ و اف ۲۲ از بنیاد کار غلطی است. از سویی، طبیعی است که این جنگنده با فیزیک کوچک‌تر خود، قادر به حمل سلاح‌های کمتری باشد و اساسا هم قرار است با پرواز در ارتفاقات پایین، اهداف نظامی را برآورده کند.

گفتنی است که قاهر ۳۱۳ آن‌طور که پیش از این اعلام شده، طول ۱۴ متری و عرض ۵ متری دارد. از جمله مشخصاتی که در زمان رونمایی اولیه قاهر ۳۱۳ مطرح شده بود نیز باید به تک موتوره و تک سرنشین بودن آن اشاره کرد.

همچنین در آن زمان اعلام شده بود که این جت دارای سطح مقطع راداری کمی است؛ چرا که در ساخت بدنه آن از مواد بسیار خاصی استفاده شده است. از سویی به‌گفته مسئولان نظامی در آن زمان، قاهر قادر است ضمن استفاده از تسلیحات بومی، در ارتفاقات پست نیز پرواز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا