میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
ارز دیجیتال

۶ نکته مهم که در آستانه هاوینگ بیت کوین باید به آن‌ها توجه کنید

هر چهار سال یک بار، هولدرهای بیت کوین هاوینگ آن را جشن می‌گیرند. در آستانه هاوینگ چهارم بیت کوین، ۶ نکته مهم وجود دارد که معامله‌گران باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

تبلیغ در عصر ترکیه

تاریخ نشان داده‌ است که قیمت BTC پس از هاوینگ و به خاطر کاهش عرضه آن افزایش می‌یابد.
شرایط اقتصادی جهان نقش زیادی در هاوینگ BTC و قیمت آن می‌گذارد.
به گزارش کوین تلگراف، با نزدیک شدن به چهارمین هاوینگ BTC بیایید ۶ نکته مهم و جذاب در مورد این پدیده را بررسی کنیم؛ نکاتی که حتی کاربران باتجربه بازار ارزهای دیجیتال هم ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشند.

۱. قیمت بیت کوین در مقایسه با اولین هاوینگ خود بیشتر از ۶۵۰٬۰۰۰ درصد رشد کرده است
تاریخ نشان داده‌ است که قیمت BTC پس از هاوینگ و به خاطر کاهش عرضه آن افزایش می‌یابد. به عبارت دقیق‌تر یک سال بعد از اولین هاوینگ بیت‌ کوین در ۲۰۱۲، از ۱۱ دلار به ۱٬۲۴۰ دلار رسید. قیمت BTC یک سال بعد هاوینگ دوم آن در سال ۲۰۱۶ هم از ۶۵۰ دلار به ۲۰٬۰۰۰ دلار رسید.

سومین هاوینگ بیت کوین نیز در سال ۲۰۲۰ انجام شد و قیمت آن یک سال بعد از حدود ۸٬۸۰۰ دلار به ۶۹٬۰۰۰ دلار رسید. بنابراین، قیمت BTC در مقایسه با اولین هاوینگ خود ۶۵۰٬۰۰۰ درصد رشد کرده است.

علاوه بر کاهش عرضه، افزایش تقاضای بیت کوین هم به رشد آن کمک کرد. در این مورد به عنوان مثال می‌توان به سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ اشاره کرد که حمایت بانک‌های مرکزی جهان به طور قابل‌توجهی به افزایش قیمت BTC کمک کرد.

۲. هاوینگ بیت کوین انعطاف‌پذیری ماینرهای آن را آزمایش می‌کند
هر هاوینگ، درآمد و سود ماینرهای BTC را کاهش می‌دهد. این وضعیت، ماینرها را تحت فشار قرار می‌دهد تا یا به فناوری کارآمدتری ارتقا پیدا کنند یا کل عملیات خود را متوقف نمایند. برای مثال، پس از سومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ هزینه متوسط استخراج یک BTC افزایش یافت. این مسئله در تصویر زیر با موج آبی رنگ نشان داده‌ شده‌ است.

افزایش هزینه‌های عملیاتی، ماینرهای کوچک‌تر را از بازار خارج می‌کند و به طور بالقوه تمرکز شبکه را افزایش داد.

۳. تاثیر سفته‌بازی در افزایش قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ
انتظار معامله‌گران برای هاوینگ بیت کوین اغلب منجر باعث می‌شود قیمت آن رشد کند. به عنوان مثال، شش ماه قبل از سومین هاوینگ BTC قیمت آن از ۷٬۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۱۳۹۸) به تقریباً ۱۰٬۰۰۰ دلار در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) رسید و بیش از ۴۰ درصد رشد کرد.

این حرکت‌های صعودی در هاوینگ‌های قبلی هم تکرار شده‌ و اکثراً به خاطر سفته‌بازی به وجود آمده‌ است. بسیاری از تحلیلگران باور دارند که قیمت بیت کوین به خاطر کاهش عرضه آن بعد از هاوینگ‌ها افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر با هر کدام از سه هاوینگ‌ قبلی، پاداش بلاک BTC از ۵۰ به ۲۵، سپس به ۱۲.۵ و در سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ BTC رسید. در نتیجه بعد از هاوینگ‌ ۲۰۱۶، قیمت BTC تقریباً ۳۰۰ درصد رشد کرد.

۴. تأثیر اقتصاد کلان بر چرخه‌های هاوینگ بیت کوین
شرایط اقتصادی جهان نقش زیادی در هاوینگ بیت کوین و قیمت آن می‌گذارد. برای مثال آمریکا هنگام هاوینگ سال ۲۰۲۰ سیاست‌های پولی انبساطی داشت و نرخ‌ بهره خود را تقریباً به صفر رسانده‌ بود. این موقعیت منحصربه‌فرد تقاضای دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین را افزایش داد و قیمت BTC را از محدوده ۸٬۰۰۰ دلار به ۶۹,۰۰۰ دلار رساند.

۵. تا آخرین هاوینگ بیت کوین ۱۲۶ سال باقی مانده‌ است
آخرین هاوینگ BTC تقریباً در سال ۲۱۴۰ انجام می‌شود. پس از این هاوینگ‌، ماینرها دیگر در شبکه بیت کوین پاداش بلاک نمی‌گیرند و درآمد آن‌ها صرفاً از کارمزد تراکنش‌ها به دست می‌آید. این تغییر می‌تواند اساساً مدل امنیتی و اقتصادی بیت کوین را تغییر دهد و بر همه بخش‌های آن (از جمله مشارکت ماینر و کارمزد تراکنش‌ها) تاثیر بگذارد.

۶. ساتوشی چند میلیون دلاری!
به گزارش کوین دسک، هاوینگ امسال BTC با یک ساتوشی متفاوت و منحصربه‌فرد همراه شده‌ است. ساتوشی واحد کوچک بیت کوین است (شبیه به سنت برای دلار). با ظهور پروتکل اردینالز حالا به تک تک ساتوشی‌ها می‌توان برچسب کمیابی زد و آن‌ها را به صورت NFT به فروش رساند.

ارزش این شاتوشی‌های کمیاب می‌تواند به شدت زیاد باشد. برای مثال قیمت اولین ساتوشی بعد از هاوینگ چهارم بیت کوین احتمالاً به چند میلیون دلار می‌رسد. به همین خاطر ماینرهای BTC وارد رقابت شدیدی شده‌اند تا اولین بلاک بعد از هاوینگ را استخراج کنند.

منبع
نوبیتکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا