میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

۶ ترفند تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی

هر چند وقت یک بار اسپرسو ساز را رسوب زدایی کنیم؟ به طور کلی بهتر است هر ۲ ماه یک بار دستگاه اسپرسو ساز خود را رسوب زدایی کنید. اگر آبی که استفاده می‌کنید، سختی زیادی دارد، ممکن است به دفعات بیشتری برای رسوب زدایی دستگاه نیاز باشد.

تبلیغ در عصر ترکیه

روش رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز
تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز به طور مستقیم روی کیفیت قهوه شما و طعم آن تاثیر دارد. از آن جایی که دستگاه اسپرسو ساز در معرض رطوبت و گرما قرار دارد، به شدت در معرض رسوب و جرم قرار دارد و باید به صورت مرتب تمیز شود. این کار موجب افزایش عمر دستگاه، طعم بهتری قهوه و جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و کپک‌های مصر در دستگاه می‌شود. در ادامه می‌توانید با روش‌های تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی آشنا شوید.

۱- نحوه تمیز کردن اسپرسو ساز با جوش شیرین
جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و یک تمیز کننده قوی است که جرم‌ها را نابود می‌کند. برای رسوب زدایی اسپرسو ساز با جوش شیرین باید توری یا صافی دستگاه را جدا کنید. یک لیوان آب ولرم در پارچ یا مخزن دستگاه اسپرسو ساز بریزید.

سپس ۱ فنجان جوش شیرین

در انتها دستگاه را خاموش و صبر کنید تا ترکیب آب و جوش شیرین کاملا خنک شوند. ترکیب آب و جوش شیرین را خالی کنید و دستگاه را آبکشی کنید. مقداری آب در دستگاه بریزید و آن را دوباره روشن کنید و دوباره صبر کنید تا چرخه دم کردن کامل شود. می‌توانید این کار را ۲ بار تکرار کنید تا اسپرسو ساز کاملا تمیز شود.

۲- نحوه تمیز کردن قهوه ساز با سرکه
سرکه بهترین محلول رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی است که بدون آسیب و هیچ خطری رسوبات دستگاه را از بین می‌برد. در این روش باید مخزن دستگاه با ۱ لیوان آب داغ و نصف لیوان سرکه پر کنید. سپس ۱ ساعت صبر کنید تا این محلول در مخزن بماند. سپس دستگاه را روشن کنید و به اندازه نصف زمانی که برای دم کردن قهوه لازم است صبر کنید. سپس دستگاه را خاموش کنید و مخزن را برداشته و با آب گرم به خوبی بشویید.
در ادامه می‌توانید مخزن را خالی کنید و ۲ بار با آب معمولی پر کنید و دستگاه را روشن کنید تا بوی سرکه به طور کامل برطرف شود.

۳- رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی با آبلیمو
آبلیمو مثل سرکه خاصیت جرم زدایی دارد. در این روش باید نصف لیوان آب لیمو ترش تازه بدون پالپ را همراه با نصف لیوان آب آشامیدنی در پارچ اسپرسو ساز بریزید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا چرخه دم کردن کامل شود. در انتها محلول را تخلیه کنید و پارچ را با آب آشامیدنی پر کنید و دوباره آن را روشن کنید تا طعم لیمو از دستگاه خارج شود. برای تمیز کردن فیلتر دستگاه نیز می‌توانید ترکیبی از آبلیمو و آب درست کنید و توری دستگاه را با آن تمیز کنید تا رسوبات از بین بروند.

۴- آموزش شست و شوی دستگاه اسپرسو ساز با قرص جرم گیر
قرص جرم گیر مخصوص دستگاه اسپرسو ساز یکی از جدیدترین روش‌های تمیز کردن این دستگاه است که به شما کمک می‌کند جرم‌ها و رسوبات آن را به سادگی از بین ببرید. در این روش باید درست مثل دستورالعملی که روی بسته بندی قرص نوشته شده است عمل کنید. قرص را داخل دستگاه بیندازید و بعد دستگاه را روشن کنید تا جرم‌ها از بین بروند.

۵- رسوب زدایی دستگاه با استفاده از پودر رسوب زدایی
برای استفاده از پودر رسوب زدایی اسپرسو ساز باید دستگاه را روشن کنید تا گرم شود، زمانی که دستگاه به فشار عملیاتی خود رسید، آن را خاموش و شیر آب گرم را باز کنید. در مرحله بعد با کار دادن اهرم دم (Brew lever) از مبدل حرارتی، آب را تخلیه کنید و سپس دریچه آب گرم را ببندید.

حالا محلول رسوب زدایی پودری را با آب حل کنید و در مخزن بریزید. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید رسوب زدایی به طور کامل انجام شود. بعد از اتمام کار اهرم گروپ را به کار بیندازید تا محلول رسوب زدایی از دستگاه خارج شود. حالا مخزن را بردارید و آن را بشویید و سپس دستگاه را چند بار با آب خالص روشن کنید تا کاملا تمیز شود.

۶- تمیز کردن اسپرسو ساز با اسید سیتریک
در این روش باید ۲ قاشق اسید سیتریک را با ۱/۴ لیوان آب ترکیب کنید. سپس این محلول را در دستگاه بریزید و دستگاه را روشن کنید تا رسوبات آن برطرف شود. در انتها دستگاه را ۲ بار با آب روشن کنید تا اسید سیتریک به طور کامل از آن پاک شود. به خاطر داشته باشید که نباید بیشتر از ۳ تا ۴ بار در سال از این روش برای جرم زدایی دستگاه استفاده کنید، زیرا تکرار بیش از حد آن موجب تجمع مواد در دستگاه اسپرسو ساز می‌شود.

سوالات متداول
در این بخش به رایج‌ترین سوالات شما در مورد تمیز کردن اسپرسو ساز خانگی پاسخ داده‌ایم.

هر چند وقت یک بار اسپرسو ساز را رسوب زدایی کنیم؟ به طور کلی بهتر است هر ۲ ماه یک بار دستگاه اسپرسو ساز خود را رسوب زدایی کنید. اگر آبی که استفاده می‌کنید، سختی زیادی دارد، ممکن است به دفعات بیشتری برای رسوب زدایی دستگاه نیاز باشد.

عد از رسوب زدایی چند بار دستگاه را بشوییم؟ بعد از این که مراحل رسوب زدایی را انجام دادید، باید دستگاه را حداقل برای ۲ تا ۳ بار با آب خالص روشن کنید تا کاملا شسته و تمیز شود.

چطور بوی سرکه را از اسپرسو ساز از بین ببریم؟ اگر برای تمیز کردن اسپرسو ساز از سرکه استفاده کرده‌اید، باید دستگاه را ۲ تا ۳ بار با آب خالص روشن کنید تا بوی سرکه به طور کامل برطرف شود.

تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز موجب افزایش عمر دستگاه و بهتر شدن طعم قهوه می‌شود. به خاطر داشته باشید که باید هر چند ماه یک بار دستگاه را جرم زدایی کنید و خوب بشویید تا دستگاه دچار مشکل نشود. شما از چه روشی برای جرم زدایی اسپرسو ساز استفاده می‌کنید؟

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
اکالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا