میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی که ضد نفخ، تشنج و درد است

میوه گل پر ضد تشنج و ضد درد است و برگ آن هضم کننده و آرام کننده است. در ایران میوه گل پر را کوبیده با اغذیه به عنوان بادشکن مصرف می کنند و برگ آن را هم ترشی می اندازند.

تبلیغ در عصر ترکیه

گیاهی کوهستانی دو ساله و یا سه ساله و یا پایا، ارتفاع 120-50 سانتیمتر. ساقه ایستاده، بسیار ضخیم، منشعب، دارای شاخه‌های منتهی به گل آذین چتری مرکب وسیع و گسترده. برگها به رنگ سبز تیره، سطح زیرین فاقد کرک ولی در سطح زیرین پوشیده از کرک، پهنک بزرگ و گسترده، 1 یا 2 بار تقسیمات شانه‌ای عمیق، گلها به رنگ سفید. میوه در سطح پشتی فشرده، مسطح، شامل حاشیه‌ای پهن با پره‌های نازک.

محل رویش: ارتفاعات البرز در دره کرج، گچسر، ارتفاعات شمیران، اوشان، طالقان، دماوند، پایین ارتفاعات دنا، آذربایجان، همدان و خوانسار می‌روید.

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: برگهای گلپر را در تابستان (موقعی که کاملاً رسیده‌اند) و میوه آن را در پاییز محصول برداری می‌نمایند.

قسمت مورد استفاده: میوه.

کاربرد درمانی: میوه گل پر ضد تشنج و ضد درد است و برگ آن هضم کننده و آرام کننده است. در ایران میوه گل پر را کوبیده با اغذیه به عنوان بادشکن مصرف می کنند و برگ آن را هم ترشی می اندازند. در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد عفونی کننده دستگاه گوارش استفاده می شود. این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد التهاب و تقویت کننده فعالیت سیستم ایمنی می باشد. از خواص دیگر آن ضد دیابت، ضد چاقی، درمان اسهال ناشی از سرماخوردگی و افزایش دهنده شیر است. فروکومارین متوکسالین در درمان پسوریازیس کاربرد دارد.

آثار فارماکولوژیک مشاهده شده: احتمالاً خلط‌آور خفیف است، ولی بدلیل عوارض فتوتوکسیک برای این منظور کاربردی ندارد.

ترکیبات موجود در این گیاه بر التهاب و همچنین سرطان مؤثر است. ترکیبات استات و کومارین های موجود در گلپر خواصی مشابه داروهای داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی دارند که توسط مکانیسم سیکلواکسیژنازها از سنتز پروستاگلاندین ها جلوگیری می کنند.

استفاده از این گیاه به صورت مکمل همراه با داروی آتورواستاتین منجر به کاهش بسیار زیاد در غلظت کلسترول می شود و این به دلیل وجود فورانوکومارین ها و فلاونوئیدها می باشد که اثرات کاهنده لیپید دارند. این گیاه به دلیل اثرات آنتی اکسیدان می تواند رادیکال های آزاد مضر را خنثی کند و ترکیبات کومارینی و مشتقات آن به دلیل خواص فارماکولوژی زیاد باعث شده که گلپر ارزش دارویی بالایی داشته باشد.

در پژوهش ها ثابت شده که ترکیب کومارینی به نام اسفوندین موجود در عصاره هیدروالکلی این گیاه باعث مهار بیان آنزیم سیکلواکسیژناز 2 القا شده به وسیله اینترلوکین- بتا (IL-IB) می شود. و از آن جا که این آنزیم نقش اساسی در ایجاد التهاب و درد دارد منجر به اثرات ضد التهابی و ضد دردی می گردد. از اثرات مهم دیگر دارویی آن، خاصیت آنتی توموری است که ناشی از ترکیب هگزیل استات و اکتیل بوتارات موجود در آن است .

احتیاط مصرف: مصرف مقادیر زیاد بدلیل ایجاد طپش قلب ممنوع می‌باشد. بدلیل وجو فروکومارین، آثار فتوتوکسیک دارد.

منع مصرف: مصرف مقادیر زیاد این گیاه در اوایل بارداری به دلیل اثرات قاعده آور مجاز نمی باشد. مصرف آن در دوران شیردهی با احتیاط باشد.

ترکیبات شیمیایی: اسانس، فورانوکومارینها، کوئرستین.

نحوه و میزان مصرف: در منابع ذکر نشده است.

مصرف غذایی: بعنوان ادویه مصرف می‌شود.

نام تجاری دارو ساخته شده از گیاه: فرآورده دارویی ندارد.

منبع
بهداشت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا