میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

کمبود این ویتامین باعث افزایش ابتلا به عفونت می شود

وزارت بهداشت جهانی، ویتامین A را به عنوان دیگر ویتامین مهم برای جلوگیری از بروز انواع عفونت‌ها در بدن معرفی می‌کند. در کشورهای در حال توسعه کمبود ویتامین آ بسیار رایج است که در نتیجه عدم مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به مقدار کافی ایجاد می‌شود.

تبلیغ در عصر ترکیه

بر اساس آمار وزارت بهداشت جهانی می‌توان گفت که سالیانه حدود ۱۷ میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به انواع عفونت جان خود را از دست می‌دهند.

عفونت می‌تواند بر اثر باکتری، قارچ، ویروس یا انگل ایجاد شود. سیستم ایمنی بدن انسان در ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی تاثیر مستقیم دارد. هرچه سیستم ایمنی قوی‌تر عمل کند، احتمال ابتلا به عفونت کاهش خواهد یافت.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود، بدن انسان با ضعف سیستم ایمنی مواجه نباشد، سطح مناسب ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن است. کمبود برخی از ویتامین‌ها به طور مستقیم ریسک ابتلا به انواع عفونت را افزایش می‌دهد. اطلاعات بیشتر را در ادامه این مطلب بخوانید.

نقش کمبود ویتامین دی در ابتلا به عفونت

تازه‌ترین مطالعات محققان نشان داده است که کمبود ویتامین D می‌تواند سبب ضعف سیستم ایمنی شده و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد؛ به ویژه عفونت‌های دستگاه تنفسی.

ویتامین D که به آن کلسیفرول می‌گویند یک ویتامین محلول در چربی است که با قرار گرفتن بدن انسان در برابر نور خورشید، خودبخود ساخته می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که 80 تا 90 درصد از ایرانی‌ها کمبود ویتامین D دارند.

اگرچه اکثر مردم ویتامین دی را بیشتر به دلیل نقش مهم آن در افزایش سلامت استخوان و مفاصل می‌شناسند، اما نباید غافل شد که این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن تا چه حد تاثیرگذار است.

به منظور جبران کمبود ویتامین دی در بدن می‌توان برای خرید قرص ویتامین دی اقدام کرد. همچنین این ویتامین در برخی مواد غذایی مثل ماهی‌های چرب به وفور یافت می‌شود. مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین D را در سنین مختلف در این جدول آورده‌ایم:

سنمقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین D
از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی10 میکروگرم (400 IU)
کودکان ۱ تا ۱۳ سال15 میکروگرم (600 IU)
نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال15 میکروگرم (600 IU)
بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ سال15 میکروگرم (600 IU)
۷۱ سالگی به بعد20 میکروگرم (800 IU)
خانم‌های باردار و شیرده15 میکروگرم (600 IU)

دقت کنید که بزرگسالان بالای 19 سال نباید روزانه بیش از 100 میکروگرم یا 4000 IU ویتامین دی استفاده کنند. در واقع این مقدار، حداکثر مقدار مجاز است و نباید از آن فراتر رفت.

کمبود ویتامین A و افزایش احتمال عفونت در بدن

وزارت بهداشت جهانی، ویتامین A را به عنوان دیگر ویتامین مهم برای جلوگیری از بروز انواع عفونت‌ها در بدن معرفی می‌کند. در کشورهای در حال توسعه کمبود ویتامین آ بسیار رایج است که در نتیجه عدم مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به مقدار کافی ایجاد می‌شود.

بیش از همه کودکان خردسال و زنان باردار ممکن است دچار کمبود ویتامین آ شوند که در این صورت احتمال بروز عفونت در بدن آنها بیشتر خواهد شد.

اگر زود به زود بیمار می‌شوید ممکن است کمبود ویتامین A داشته باشید. کمبود این ویتامین در بیشتر موارد با مشکلات بینایی همراه است. پنیر، تخم مرغ، ماهی‌های چرب، جگر، شیر و ماست از بهترین منابع ویتامین آ در بدن هستند. همچنین می‌توانید از قرص ویتامین آ موجود در داروخانه استفاده کنید. در جدول زیر می‌توانید مقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین A را ببینید:

سنمقدار توصیه شده مصرف روزانه ویتامین A
از بدو تولد تا ۶ ماهگی۴۰۰ میکروگرم
از ۷ تا ۱۲ ماهگی۵۰۰ میکروگرم
کودکان ۱ تا ۳ سال۳۰۰ میکروگرم
کودکان ۴ تا ۸ سال۴۰۰ میکروگرم
کودکان ۹ تا ۱۳ سال۶۰۰ میکروگرم
نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سالپسران ۹۰۰ میکروگرم 

دختران ۷۰۰ میکروگرم

بالای ۱۹ سالمردان ۹۰۰ میکروگرم 

زنان ۷۰۰ میکروگرم

زنان باردار (بالای ۱۸ سال)۷۷۰ میکروگرم
زنان شیرده (بالای ۱۸ سال)۱۳۰۰ میکروگرم

سخن آخر

کمبود کدام ویتامین باعث افزایش ابتلا به عفونت می‌شود؟ در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به بررسی دو ویتامین D و A پرداختیم که کمبود هر یک از آنها می‌تواند احتمال بروز عفونت در بدن را افزایش دهد. علاوه بر اینها کمبود ویتامین‌های دیگری مثل ویتامین C، B12 و … نیز می‌تواند در تضعیف سیستم ایمنی تاثیر داشته و ریسک بروز عفونت‌ها را افزایش دهد. با تغذیه اصولی و سالم می‌توانید سطح همه مواد مغذی را در بدن خود در حد مناسب نگه داشته و زود به زود درگیر بیماری‌های عفونی نشوید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا