میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

کشف یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله در رودخانه دجله (+عکس)

یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله توسط یک تیم تحقیقاتی ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای در آب‌های غرب آسیا در حوضه آبریز رودخانه دجله کشف شد.

تبلیغ در عصر ترکیه

در قالب یک تیم تحقیقاتی ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای و به سرپرستی «دکتر سیدحامد موسوی­ ثابت» عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان، یک گونه ماهی دوازده میلیون ساله کشف و به یاد قربانیان سلاح‌های شیمیایی به نام «رضا» نامگذاری شد.

نتایج شش سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی متشکل از محققین ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای بر روی ماهیان گلچراغ یا دکتر فیش در حوضه آبریز رودخانه دجله در کشورهای ایران، ترکیه و عراق در قالب یک مقاله پژوهشی با کشف یک گونه ناشناخته از این گروه ماهیان منتشر شد.

سیدحامد موسوی­ ثابت عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک در این ارتباط اظهار داشت: این پروژه تحقیقاتی با همکاری دکتر سهیل ایگدری از دانشگاه تهران، دکتر مریم صائمی فارغ التحصیل دکتری دانشگاه گیلان، دکتر جنید کایا محقق دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه و دکتر یورگ فرایهوف ماهی‌­شناس موزه تاریخ­ طبیعی برلین انجام شد و یک ماهی ناشناخته که دارای پراکنش بومی نسبتاً وسیعی در کشورهای ایران، عراق و ترکیه است برای اولین­ بار به دنیای علم جانورشناسی معرفی شد.

وی تصریح کرد: نامگذاری گونه‌های جدید در راستای احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی است، به‌طوری که در ایران، برخی ماهیان بومی توسط کاشفان ایرانی و خارجی به افتخار فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، استاد شجریان، علی دایی، محیط‌بان شهید پرهام و … نامگذاری شده‌اند.

موسوی ثابت با بیان اینکه این گونه ماهی با قدمت تکاملی بیش از 12 میلیون سال، قدیمی‌ترین گونه شناخته شده و در منطقه غرب آسیا می‌باشد افزود: ماهیان جنس گارا از 20 میلیون سال قبل از شرق آسیا منشأ گرفته‌اند و به تدریج قلمرو پراکنش خود را به سمت غرب گسترش داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: انتخاب نام «رضا» برای این ماهی با نظر محققین در تیم تحقیقاتی ما صورت گرفت و این تلاش‌های چندین ساله علمی را ادای دینی از طرف جامعه علمی برای پاسداشت و یادبود قربانیان سلاح‌های شیمیایی می‌دانیم.

هشتم تیر ماه سالروز حمله شیمیایی به سردشت به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده است.

ماهی

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا