میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
حیات وحش

کشف گونه جدیدی از این دایناسور

دانشمندان بر این باورند که طول آن بین ۵ تا ۷ متر و وزن آن ۱۵۰۰ کیلوگرم بوده است. برای درک بهتر وزن آن باید به وزن یک تویوتا کمری فکر کنید.

تبلیغ در عصر ترکیه

پیدا شدن فسیل یک دایناسور گوشتخوار غول پیکر که ۱۲۰ میلیون سال پیش زندگی می کرده، جرقه یک راز علمی را برانگیخت.

به نقل از سان، بخشی از اسکلت این گوشتخوار منقرض شده توسط دانشمندانی پیدا شد که می گویند او در حال تعقیب طعمه خود بوده است.

این دایناسور Riojavenatrix نام دارد، اما توسط تیمی که لاریوخان اسپانیا روی آن کار کرده اند به آن لقب «بریتنی» داده اند. این دایناسور از گونه اسپینوسوریدها است.

دانشمندان بر این باورند که طول آن بین ۵ تا ۷ متر و وزن آن ۱۵۰۰ کیلوگرم بوده است. برای درک بهتر وزن آن باید به وزن یک تویوتا کمری فکر کنید.

اریک ایسامندی، محقق دانشگاه باسک گفت: «جنس و گونه جدید که ما آن را بریتنی نامگذاری کرده ایم، بر اساس یک اسکلت جزئی متشکل از بقایای اندام های عقبی شامل ران، درشت نی، نازک نی، استخوان های مچ پا و فالانژهای پا، لگن علاوه بر بقایای مهره ها است ترکیبی از ویژگی های تشریحی آن را منحصر به فرد می کند و به این معنی است که می توان آن را از سایر اسپینوسوریدها متمایز کرد. اسپینوسوریدها دایناسورهایی متوسط تا بزرگ با جمجمه های کوتاه و کشیده بودند. آنها آرواره‌های مخروطی شکل و بازوهای دراز و محکم با سه دست داشتند که هر کدام به پنجه‌های قدرتمند ختم می‌شد.»

برخی از اعضای این گونه همچنین دارای بادبان پشتی بودند که یک ویژگی باله مانند خاردار است.دانشمندان بر این باورند که شبه جزیره ایبری جایی که بریتنی در آن پیدا شد محل زندگی طیف وسیع و متنوعی از دایناسورهای گوشتخوار بوده است.

این امر دانشمندان را متحیر کرده است و محققان متعهد شدند که بررسی کنند چگونه همه آنها توانستند در کنار یکدیگر زندگی کنند.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
گرد آورنده
همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا