میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
خبرهای ویژه

“کارفور” از چهار راهی در فرانسه تا غولی در ترکیه

گروه کارفور اولین گروهی در اروپا بود که یک هایپرمارکت، یک سوپرمارکت بزرگ و یک فروشگاه بزرگ زیر یک سقف را افتتاح کرد. آنها اولین هایپرمارکت خود را در ۱۹۶۳ معادل ۱۳۴۲ در Sainte-Geneviève-des-Bois ، نزدیک پاریس افتتاح کردند.

در این بخش از مدرسه کار و کسب عصر ایران که به طور ادامه دار منتشر می شود، به معرفی برندهای مطرح و روش های کار آنها برای توسعه و تبلیغات می پردازیم.

طبیعتاً هدف، تبلیغ این برندها نیست خاصه آن که برخی از این برندها اساساً در ایران حضور ندارند. مقصود این است که فعالان اقتصادی ایران منبعی فارسی زبان و به روز درباره این برندها و تاریخ و تجربیات آنه در حوزه های مختلفی مانند روش تاسیس و گسترش، جذب و حفظ مشتری، شبکه فروش و ریزه کاری هایی حتی در حد نحوه نگارش تبلیغات داشته باشند و از آن، جهت توسعه تجارت خود استفاده کنند. 

***

 در این مطلب درباره شروع به کار اولین سوپرمارکت سرپوشیده اروپا می‌خوانیم، همچنین وضعیت کنونی این برند در دنیا و کشور همسایه ما ترکیه.

احسان مهدی نژاد
احسان مهدی نژاد

کارفور با  تلفظ فرانسوی کاق‌فوق یک شرکت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی چندملیتی فرانسوی است که دفتر مرکزی آن در ماسی فرانسه قرار دارد. این برند هشتمین خرده‌فروش بزرگ جهان از نظر درآمد است و زنجیره‌ای از هایپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و فروشگاه‌های رفاه شهروندان را در سراسر دنیا اداره می‌کند.

کارفور

کارفور تا دسامبر ۲۰۲۱، مالک یا صاحب امتیاز ۱۳۸۹۴ فروشگاه در بیش از ۳۰ کشور جهان  با ۳۱۹.۰۰۰ کارمند بوده است. فروش این برند در آخرین سال اعلامی یعنی همان ۲۰۲۱ مبلغ ۸۱.۲۵ میلیارد یورو اعلام شده است.

تاریخچه کارفور

این شرکت در سال ۱۹۵۸ توسط مارسل فورنیه، دنیس و ژاک دفوری ایجاد شد، آن‌ها که در چندین سمینار آموزشی، انگیزشی در ایالات متحده تحت سخنرانی برناردو تروخیلو «ملقب به سلطان خرده‌فروشی» شرکت کرده بودند، پس از بازگشت از آمریکا تصمیمی جدی مبتنی بر افتتاح یک فروشگاه خرده‌فروشی گرفتند.

پس از این تصمیم، اولین فروشگاه کارفور (نه هایپرمارکت) در سال ۱۹۶۰ معادل ۱۳۳۹ در حومه شهر انسی، نزدیک یک چهارراه افتتاح شد، از این رو برای آن نام کارفور به فرانسوی به معنی چهارراه انتخاب شده است.  در لوگوی اولیه می‌بینیم که دقیقا تصویر یک چهارراه مشخص است!

لوگوی کارفور

لوگوی این برند که پس از کمی تغییرات اولیه نهایی شده و طی این سالها تغییر چندانی نکرده است یک C داخل این لوگو وجود دارد که در فضای نگاتیو در بین رنگ‌های قرمز و آبی با رنگ سفید برگرفته از پرچم فرانسه قرار دارد.

اولین سوپرمارکت سرپوشیده اروپا

گروه کارفور اولین گروهی در اروپا بود که یک هایپرمارکت، یک سوپرمارکت بزرگ و یک فروشگاه بزرگ زیر یک سقف را افتتاح کرد. آنها اولین هایپرمارکت خود را در ۱۹۶۳ معادل ۱۳۴۲ در Sainte-Geneviève-des-Bois ، نزدیک پاریس افتتاح کردند.

به همین صورت روند گسترش این برند تا بدین روز همچنان در بخشی‌های زیادی از دنیا ادامه یافته است.

در ژانویه ۲۰۱۸، الکساندر بومپارد مدیرعامل برند، یک برنامه استراتژیک پنج‌ساله اعلام کرد که به دنبال تبدیل کارفور به “رهبر انتقال غذا برای همه” بوده است. این طرح شامل اقداماتی برای پایداری کشاورزی و کیفیت بالاتر مواد غذایی و بسته‌بندی‌ها، به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی، توسعه سبد محصولات ارگانیک، مشارکت تجارت الکترونیک و دو میلیارد یورو سرمایه‌گذاری سالانه از همان سال تا کنون بوده است که البته همزمان اقدامات کاهش هزینه‌های اضافی را نیز در برداشته است.

کارفور در ترکیه

کارفور اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۹۳ معادل ۱۳۷۲ در İçerenköy استانبول ترکیه افتتاح کرد. کمی بعد کارفور در ترکیه با نام تجاری کارفورسا فعالیت خود را ادامه داد و اکنون دارای ۸۵۰ فروشگاه در ۴۴ استان ترکیه است که درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

 Carrefourسال ۱۹۹۶ یعنی سه سال پس از ورود به ترکیه در یک سرمایه‌گذاری مشترک با هلدینگ قدرتمند Sabancı Group به نام محلی و کمی تغییریافته CarrefourSA تغییر کرد و از آن پس با این نام فعالیت می‌کنند. به عبارتی ترکیه‌ای‌ها این نام را شخصی‌سازی کردند.

اقدامی خلاقانه!

یکی از خلاقیت های کارفورسا در ترکیه رستوران‌های بسیار جذاب با نام Lezzet Arası  هستند که داخل فروشگاه‌های بزرگ این برند قرار دارند. این رستوران‌های داخل فروشگاه و دقیقا در کنار قصابی و مرغ‌ و ماهی‌فروشی‌های فروشگاه قرار دارند و به شما این امکان را می‌دهند که بسته‌های گوشت، مرغ یا ماهی تمیزشده و قطعه شده خود را برداشته وارد سلف سرویس شده و همانجا تازه تازه و داغ به آشپزخانه سفارش داده با قیمت‌های روی بسته به علاوه درصد کمی بابت پخت و تحویل گرفته و میل کنید!

رستوران Lezzet Arası

اکنون ۱۴ رستوران اصلی تحت مالیکت برند و ۱۷۵ رستوران دارای حق امتیاز کافورسا در ترکیه فعالیت می‌کنند.

فرانچایز کارفورسا در ترکیه

در حال حاضر کارفور در ترکیه اقدام به واگذاری حق فرانچایز خود می‌نماید. در آخرین اقدام این شرکت هم، علاقه‌مندان می‌توانند مغازه‌های ۲۵ متری با نام کارفورسا اکسپرس را با هزینه اولیه بسیار مناسب البته تحت شرایط خاص اقامتی  مدیریت نمایند.

در ادامه آگهی برند کارفور را برای شما آورده‌ایم که در وبسایت این شرکت توضیح می‌دهد چرا افراد باید فرانچایز کارفور را تحت اختیار بگیرند؟ بررسی این آگهی جهت ایده‌ پردازی صاحبان بیزینس به ویژه در عرصه فرانچایز آموزنده است و نشان می دهد روی چه مواردی باید تاکید کرد.

  • شما نماینده یکی از ده برند برتر زنجیره خرده‌فروشی بزرگ اروپا می‌شوید. (به رخ کشیدن جایگاه)
  • تصویر برند قدرتمند کافور و تداعی برند قابل اعتماد در به‌ خاطرآوری بالا توسط مشتریان ترکیه‌ای، بازار را برای شما تضمین می‌کند.(اشاره به قدرت برند)
  • انبارهای بزرگ و خدمات لجستیکی بسیار قوی در سراسر ترکیه باعث شده مشکلی از بابت تهیه کالا نباشد. (اطمینان دهی بابت پشتیبانی)
  • قدرت خرید بزرگ برند در ترکیه از تولیدکنندگان باعث شده قیمت‌های خرید و فروش مناسب باشند. (مقرون به صرفه بودن)
  • محصولات خاص و اختصاصی تحت برند کارفور که قیمت‌هایی اقتصادی با کیفیت‌هایی مطلوب دارند. (تولیدات اختصاصی)
  • طیف وسیع محصولات، مشتریان را از حضور در سایر فروشگاه‌ها بی‌نیاز می‌کند.(تنوع محصول)
  • پشتیبانی هلدینگ قدرتمند سابانجی نیز به شما این اعتماد را می‌دهد که این برند تا سالیان سال در ترکیه فعال خواهد ماند. (دورنمای بلند مدت)
  • راه‌حل کلید در دست، turn key  یعنی شما پس از عقد قرارداد با شرکت کارفور و انتخاب پلن فروشگاهی خود پس از مدت تعیین‌شده، فروشگاه خود را کامل و تجهیزشده دریافت می‌نمایید! (راحتی برای نماینده)

کارفورسا در ترکیه

آگاهی از شرایط محیطی و مالی فرانچایزها می تواند راهنمای خوبی برای کار آفرینان داخلی باشد. برندهای داخلی نیز می توانند پلن های مختلفی برای متقاضیان اخذ نمایندگی بر اساس قدرت مالی و محیط فیزیکی تعریف کنند، درست مانند کاری که کارفورسا کرده و از مینی فروشگاه تا ابر فروشگاه در سبد فرانچایزش دارد.

کارفور
معماری برند کافور در ترکیه، 
یعنی برندها و ساب‌برندهایی که تحت مالکیت کارفور در ترکیه فعالیت می‌کنند

معماری برند کافور در ترکیه

سبد محصولات اختصاصی تحت برند کارفور

سبد محصولات اختصاصی برند که معمولا یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای مشتریان هستند، چرا که هم کیفیت قابل قبولی دارند و هم به نسبت، قیمت‌های پایین‌تری از رقبای موجود دارند، ضمن این که تداعی برند اصلی را همراه خود دارا هستند.

سبد محصولات اختصاصی تحت برند کارفور

سیستم تبلیغات و وفادارسازی قدرتمند مشتری کارفورسا

کافورسا در ترکیه در همان اولین دفعات خرید، شما را وارد مسیری می‌کند که حتما شماره تلفن‌تان را در فروشگاه‌هایش ثبت کنید، چرا که اگر این کار را نکنید کلی تخفیف‌های خوب را در همان مرحله اول از دست می‌دهید!

در گام بعدی پس از اولین خرید به طور مثال اگر بالای هزارلیر باشد امکان ثبت در طرح kazan یا همان برنده شدن را دارید که این امکان را به شما می‌دهد یا در همان لحظه و یا در خریدهای بعدی از ۱۰۰ الی ۵۰۰ لیر تخفیف نقدی برنده شوید!

کافیست یک بار این اتفاق برای شمای مشتری بیفتد، همین که می‌بینید برند شما را ندیده نگرفته و حواسش به شما هست به وفاداری‌تان کمک شایانی می‌کند.

ضمنا پیام‌های تبلیغاتی که اغلب حاوی تخفیف‌های دوره‌ای برند هستند دائما برای مشتری ارسال شده و نمی‌گذارد که مشتری آن‌ها را فراموش کند.

نظارت

  بازرسی فشرده، کنترل‌های بهداشتی دائمی از فروشگاه‌های شرکت، استفاده از خریداران مخفی برای بررسی تجربه خرید مشتری و آزمایشگاه‌های خصوصی برند برای سنجش سلامت محصولات غذایی از مکانیزم ها و روش های اصلی نظارتی این برند است.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما دوستان جذاب بوده باشد. در مطالب بعدی به معرفی برندهای دیگر ایران، منطقه و جهان خواهیم پرداخت.


*نویسنده حوزه برند
📍نویسنده کتابهای حوزه کسب‌وکار : برند ضدگلوله،برندباز و برند باشخصیت
📍موسس وبسایت هزارمدیر دات کام
📍مدیرمسئول مجله ویVi
📍مدرس MBA در مدرسه عالی ماهان
📍سخنران بزرگ‌ترین سمینار آموزشی کشور در سالن ۳۰۰۰نفری وزارت کشور
📍طراح دوره جامع صفرتاصد برندسازی شخصی
📍آموزش حضوری و غیرحضوری بیش از ۱۵۰۰۰ نفر
📍مالک و راوی پادکست ویVi
📍دبیر اتحادیه‌های صنفی
📍مجری ‌پروژه‌های برندسازی در ایران و ترکیه
📍 نویسنده و مدرس مدرسه کار و کسب عصر ایران
Instagram.com/ehsan.mehdi.nezhad

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
عصر ایران ؛ احسان مهدی‌نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا