میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژهزندگی

چگونه در ترکیه گواهینامه رانندگی بگیریم؟

اگر مقیم ترکیه هستید و کیملیک (موقت یا دائم) دارید و گواهینامه ایرانی ندارید می توانید به یکی از آموزشگاه های رانندگی (سوروجو کورسو) بروید و با پرداخت هزینه، ثبت نام کنید.

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – ایرانیانی که می خواهند در ترکیه رانندگی کنند، 4 راه برای داشتن گواهینامه ( که به آن اهلیت گفته می شود) پیش روی خود دارند:

1 – ترجمه گواهینامه

می توانید گواهینامه رانندگی ایران خود را در دارالترجمه رسمی ترجمه و دریکی از دفاتر اسناد رسمی (نوتر) تایید کنید.

با این گواهینامه ترجمه شده، می توانید 6 ماه در ترکیه رانندگی کنید.

یادتان باشد که همراه گواهی ترجمه شده، اصل گواهینامه تان نیز موقع رانندگی همراه تان باشد.

2 – گواهینامه بین المللی

196 کشور جهان و از جمله ایران و ترکیه، عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند. اعضای این کشورها، گواهینامه های بین المللی صادره از یکدیگر را می پذیرند.

می توانید قبل از سفر به ترکیه گواهینامه خود را بین المللی کنید و با آن در ترکیه رانندگی کنید.

عصر ترکیه نکته مهمی به شما می گوید که خیلی ها نمی دانند : “گواهینامه بین المللی به همراه اصل گواهینامه ایرانی قابل قبول توسط پلیس ترکیه است. بنابراین، حتماً گواهینامه ایران تان را همراه داشته باشید.”

3 – تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکیه

این روش، برای ایرانیان مقیم ترکیه کاربرد دارد چون یکی از مدارک مورد نیاز آن، کارت اقامت ترکیه (کیملیک) است.

برای تبدیل گواهینامه ایران، ابتدا باید از سفارت ایران در آنکارا یا کنسولگری ایران در استانبول، وقت بگیرید و با ارائه اصل گواهینامه، ترجمه مورد تایید آن را از آنجا بگیرید.

مدرک دیگری که بسیار مهم است، “مدرک تحصیلی” است. در ترکیه بدون دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر به شما گواهینامه نخواهند داد. پس حتما آخرین مدرک تحصیلی یا حتی یکی از مدارک قبل تر از آن (مثلا دیپلم) را در دارلترجمه رسمی ترکیه ترجمه و به تایید دفتر اسناد رسمی برسانید.

سپس باید به فرمانداری محل اقامت خود بروید و مدارکی که از سفارت ایران گرفتید را به تایید آنجا برسانید (آپوستیل) که فقط چند دقیقه زمان می برد و هزینه ای هم ندارد.

بعد از آن باید به مراکز پزشکی مورد تایید بروید و تست سلامت بدهید و از دادگستری محل تان هم گواهی عدم سوء پیسینه بگیرید.

با تکمیل مدارک به اداره نفوس می روید و مدارک را تحویل می دهید. بعد از آن در زمانی کمتر از یک ماه گواهینامه تان به آدرسی که داده اید ارسال می شود که معمولاً اعتباری 10 ساله دارد.

4 – گرفتن گواهینامه ترکیه

اگر مقیم ترکیه هستید و کیملیک (موقت یا دائم) دارید و گواهینامه ایرانی ندارید می توانید به یکی از آموزشگاه های رانندگی (سوروجو کورسو) بروید و با پرداخت هزینه، ثبت نام کنید.

نگران آزمون نباشید چون کتاب آزمون کتبی رانندگی ترکیه به فارسی ترجمه شده و می توانید یک نسخه از آن را از آموزشگاه بخرید.

موقع ثبت نام حتماً اعلام کنید که می خواهید به زبان “فارسی” آزمون دهید. در این صورت در روز آزمون کتبی، سوالات شما به فارسی خواهد بود.

می توانید در کلاس ها هم شرکت کنید که به زبان ترکی برگزار می شوند ولی حضور اجباری نیست و با مطالعه دقیق این کتاب می توانید در آزمون کتبی نمره قبولی را کسب کنید.

امتحان کتبی به صورت حضوری و آنلاین است. یعنی در روز مقرر، در سالن امتحان حاضر می شوید و تحت نظر مراقبان، پشت سیستم رایانه ای می نشینید و به صورت آنلاین به 50 سوال 4 گزینه ای پاسخ می دهید.

بعد از پایان آزمون، با دادن شماره کیملیک به یک دستگاه که آنجاست، همان لحظه از نتیجه آزمون مطلع می شوید. اگر از 100 امتیاز، حداقل 70 بگیرید، قبول هستید.

پس از این مرحله، به مدت سه روز، آموزش رانندگی با خودرو دارید که حضور در آن اجباری است.

سپس وقت آزمون شهری است که سه نفر ممتحن سوار بر خودرو می شوند و از شما که پشت فرمان نشسته اید، آزمون می گیرند.

اولین اشتباه در این آزمون، به منزله مردودی است و باید حدود یک ماه برای آزمون بعدی منتظر باشید و هزینه جداگانه ای هم بپردازید. بنابراین، حتماً در دوران آموزش شهری، بسیار دقیق باشید. همچنین نام بخش های اصلی موتور (باتری، فیلتر، محفظه روغن موتور و …)، بخش های اصلی داخل اتاق (مانند گاز، ترمز، فرمان، دنده و …) و لوازم امدادی موجود در صندوق عقب (مانند جک، کپسول اطفاء حریق و …) را به ترکی بیاموزید چون این آزمون به زبان ترکی خواهد بود و این ها را از شما خواهند پرسید.

بعد از قبولی، برگه ای به شما داده می شود که اعتباری یک ماهه دارد و می توانید تا رسیدن اصل گواهینامه توسط پست، با آن رانندگی کنید.

منبع
عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا