میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

چه علت هایی باعث دیر افتادن بند ناف نوزاد می شود ؟

بند ناف نوزاد معمولا بین ۷- 20 روز بعد از تولد به مرور خشک می شود و می افتد؛ اما اگر در این مدت بند ناف از نوزاد جدا نشد و بند ناف تغییر شکل، رنگ و بوی بد داشته باشد حتما باید به متخصص کودکان مراجعه کنید.

تبلیغ در عصر ترکیه

علت دیر افتادن بند ناف نوزاد و روش‌های تسریع در افتادن بند ناف
علت دیر افتادن بند ناف نوزاد ممکن است مواردی پیچیده مانند بیماری یا مواردی ساده مانند مراقبت نادرست از بند ناف نوزاد را شامل شود. خونریزی ناف نوزاد، عفونت بند ناف نوزاد و ترشحات ناف نوزاد مواردی هستند که به دنبال مراقبت نادرست از بند ناف نوزاد پیش می‌آیند.

به گزارش گهواره ، ما در ادامه به نگرانی‌های شایع والدین در زمینۀ مراقبت از بند ناف نوزاد پرداخته‌ایم و راهکارهایی جهت تسریع در افتادن بند ناف نوزاد به شما ارائه داده‌ایم.

دانستن علت دیر افتادن بند ناف نوزادان بدون دانستن سازوکار بند ناف بعید به نظر می‌رسد. بند ناف نوزاد عضوی حیاتی در دوران جنینی است که با اتصال به جفت و تبادل خونی با بدن مادر موجب سلامت و رشد جنین می‌شود.
این سیستم مواد مفید را از مادر به جنین می‌رساند و مواد زائد را از جنین به بدن مادر منتقل می‌کند تا از این طریق دفع شوند. اما پس از تولد نوزاد، بند ناف کارایی خود را از دست می‌دهد و باقی ماندن آن روی بدن نوزاد ممکن است دردسرساز شود.
مواردی مانند بوی بد ناف نوزاد و عفونت ناف نوزاد مثال‌هایی از این دردسرها هستند. بند ناف باید بین یک تا سه هفته پس از تولد بیفتد تا از این عوارض جلوگیری شود.

علت دیر افتادن بند ناف نوزاد و علائم مرتبط

بند ناف نوزاد به دلایل مختلفی ممکن است دیرتر از زمان ذکر شده بیفتد. اگرچه در بیشتر موارد نباید دنبال علت غیرطبیعی باشید. مخصوصا اگر پزشک درباره سلامتی کودک به شما اطمینان صبور باشید. اما مواردی مانند عفونت و نقص سیستم ایمنی دو دلیل دیر افتادن بند ناف نوزاد هستند. این دو مورد با ایجاد عفونت موجب تاخیر در افتادن بند ناف نوزاد می‌شوند.

عفونت نافی نوزاد مورد مهمی است و اگر درمان نشود ممکن است پیشرفت کرده و در تمام بدن نوزاد پخش شود. سیستم ایمنی تکامل نیافتۀ بدن نوزاد نیز نمی‌تواند در برابر عفونت‌های گسترده به درستی عمل کند. این موضوع ممکن است برای نوزاد خطرات جانی داشته باشد در نتیجه شناخت علائم آن به تشخیص و درمان زودهنگام عفونت کمک شایانی می‌کند. از علائم عفونت بند ناف بچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرمزی، تورم و گرمی داخل و دور ناف
درد و حساسیت به لمس در ناحیه ناف و شکم
بی‌قراری و گریه بی‌دلیل نوزاد
بیرون زدگی و فتق ناف
ترشحات ناف نوزاد که بوی بد و رنگ غیرطبیعی دارن و چرک ناف
خونریزی ناف بعد از افتادن به مقدار بیشتر از حد طبیعی (خون آمدن ناف یک نشانه بسیار جدی ست که باید سریعاً به آن رسیدگی شود.)

بی‌حالی، خواب‌آلودگی، تب و لرز نوزاد
همچنین ممکن است در پس دلیل نیفتادن ناف نوزاد اختلالات درونی وجود داشته باشد. برخی اختلالات سیستم ایمنی بدن نوزاد می‌تواند از همان روزهای اول تولد با جدا نشدن بند ناف خودش را نشان بدهد. البته این بیماری‌ها بسیار نادر هستند. در یکسری از این بیماری‌ها تعداد سلول‌های ایمنی بدن نوزاد بالاست اما کارایی مناسبی ندارند. در این موارد نوزادان بیشتر به عفونت گوش ، آمفالیت (عفونت ناف) و عفونت‌های باکتریایی پوستی مبتلا می‌شوند.

تسریع در افتادن بند ناف نوزاد با رعایت نکاتی ساده
صرف نظر از دلیل دیر افتادن ناف نوزاد روش‌هایی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید موجب تسریع در افتادن بند ناف شوید. برای افتادن ناف نوزاد چه کنیم:

مراقبت از بند ناف نوزاد تازه متولد شده امری ساده است که موجب می‌شود این مرحله از زندگی نوزاد شما نیز به راحتی و بدون دردسر سپری شود. با رعایت نکات زیر می‌توانید به نوزاد خود کمک کنید تا راحت‌تر از دست بند ناف خشک شده و علت دیر افتادن بند ناف نوزاد رها شود!

تا زمان افتادن بند ناف نوزاد آن را خشک و تمیز نگه دارید. همچنین بهتر است هوای آزاد در اطراف بند ناف جریان داشته باشد تا زودتر آنرا خشک کند. به همین دلیل از پوشاندن لباس‌های پلاستیکی، تنگ و چسبان به نوزادتان خودداری کنید چراکه ممکن است روی بند ناف فشار آورند و به آن آسیب بزنند.

موادی مانند الکل و ضدعفونی‌کننده‌ها نیز یک علت دیر افتادن بند ناف نوزاد هستند. توجه کنید که نیازی به استفاده از مادۀ ضدعفونی کننده یا مواد دیگری برای پاک‌سازی بند ناف نیست. با ضدعفونی بیش‌ازحد باکتری‌های مفید بند ناف هم از بین می‌روند و روند افتادن بند ناف آهسته می‌شود.

برای پاک کردن بند ناف نوزاد می‌توانید از پارچۀ نخی تمیز و آب جوشیدۀ خنک شده استفاده کنید.

جهت افتادن ناف نوزاد طب سنتی و درمان‌های خانگی تایید نشده را کنار بگذارید و اجازه دهید روند طبیعی آن طی شود.
گاهی والدین می‌پرسند بند ناف نوزاد را کجا باید انداخت؟ بهتر است بدانید جهت انداختن بند ناف نوزاد نیازی به مراجعه به پزشک یا بیمارستان نیست. در اکثر نوزادان این فرایند به راحتی در منزل طی می‌شود.

اگر بعد از رعایت اقدامات بالا و گذشت شش هفته بند ناف هنوز نیفتاده، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

جهت درمان ترشح زرد از ناف نوزاد می‌توانید از مواردی مانند پماد تتراسایکلین برای ناف نوزاد کمک بگیرید.

بند ناف نوزاد را زیر پوشک قرار ندهید. زیرا احتمال آلودگی و عفونت در این شرایط بالا می‌رود و همانطور که می‌دانید عفونت بند ناف مهم‌ترین علت دیر افتادن بند ناف نوزاد است.

نیازی به برداشتن گیره بند ناف نیست و پس از خشک شدن بند ناف، ریشۀ بند ناف به همراه گیره می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا