میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرها

چند راهکار ساده برای لذت بردن از آشپزی

می‌توانید لیست غذا یا همان برنامه‌ی غذایی‌تان را روی در کابینت یا یخچال بچسبانید تا به محض رسیدن به خانه جلوی چشم‌تان باشد. در این صورت با آرامش و آمادگی بیشتری شروع به آشپزی می‌کنید.

خیلی از افراد حتی دو یا سه ساعت قبل از ناهار یا شام هنوز نمی‌دانند چه غذایی درست کنند. این مسئله کلافه‌تان می‌کند. در بیشتر مواقع فکر این که چه غذایی بخوریم از آشپزی کردن سخت‌تر است. در این مطلب شما را با ترفندهای ساده و عملی آشنا می‌کنیم که از آشپزی و تهیه‌ غذای سالم در کنار خانواده، لذت ببرید

در دنیای امروز برای خانم‌های شاغل و یا خانم‌های خانه‌داری که تمام روز مشغول کارهای خانه و بچه‌داری هستند در اغلب مواقع آشپزی و تهیه‌ی غذا، سخت و خسته کننده است. در واقع بعد از ۱۰ تا ۱۲ ساعت کار، خیلی‌ها حوصله‌ آشپزی را ندارند و ساده‌ترین راه را برای شام انتخاب می‌کنند: پیتزا یا غذای آماده سفارش می‌دهند و یا سراغ غذاهای یخ زده می‌روند.

اما راه حل‌های بهتری هم وجود دارد که شما را از خوردن غذاهای آماده‌ی سرشار از نمک، قند و مواد چرب نجات می‌دهد. در این مقاله شما را با ترفندهای ساده و عملی آشنا می‌کنیم که از آشپزی و تهیه‌ غذای سالم در کنار خانواده، لذت ببرید.

آشپزخانه را مرتب نگه دارید

بعضی از اعضای خانواده عادت دارند در آشپزخانه دور هم جمع می‌شوند و معمولاً روزنامه، کتاب‌های مدرسه، اسباب بازی و خرت و پرت‌های دیگرشان را در آشپزخانه جا می‌گذارند. سعی کنید با هر ترفندی که شده این «جا گذاشتن ها» را ترک دهید.

آشپزخانه جای تهیه‌ی غذاست و اگر جای کافی باشد می‌توان غذا را نیز در آنجا میل کرد. اما این که دور و برتان پُر از اشیای غیر لازم باشد انگیزه را برای تهیه‌ی غذا از بین می‌برد چون قبل از هر کاری باید مشغول مرتب کردن شلوغی‌ها باشید و این کار روی اخلاق‌تان هم تأثیر می‌گذارد. برعکس داشتن آشپزخانه‌ای مرتب و تمیز حتی می‌تواند آن قدر آرام بخش باشد که خستگی روزانه را از تن شما به در کند.

آشپزخانه‌تان را دوست داشته باشید

آشپزخانه‌ای که چیدمان زیبایی دارد، نوری دلچسب بر آن می‌تابد، چاقوها تیز و مرتب هستند، سبزیجات تازه فراهم هستند، ماهی تابه‌ها با جنس خوب و کیفت بالا وجود دارند، کاشی‌ها و روی کابینت‌ها از تمیزی برق می‌زنند، خانم خانه را تشویق به آشپزی می‌کند. اگر چیزی در آشپزخانه است که اذیت‌تان می‌کند و یا دوستش ندارید عوضش کنید و آشپزخانه را به دلخواه و با سلیقه‌ی خود بچینید.

برنامه‌ی غذایی داشته باشید

خیلی از افراد حتی دو یا سه ساعت قبل از ناهار یا شام هنوز نمی‌دانند چه غذایی درست کنند. این مسئله کلافه‌تان می‌کند. در بیشتر مواقع فکر این که چه غذایی بخوریم از آشپزی کردن سخت‌تر است. نوشتن برنامه‌ی غذایی چند دقیقه بیشتر وقت نمی‌گیرد اما باعث می‌شود در طول هفته فکرتان از «برای امشب چه غذایی درست کنم؟» راحت شود. ببینید در یخچال یا فریزر چه دارید و طبق آن برنامه ریزی کنید. در این میان می‌توانید یک شب را به غذای آماده یا سفارش پیتزا اختصاص دهید.

می‌توانید لیست غذا یا همان برنامه‌ی غذایی‌تان را روی در کابینت یا یخچال بچسبانید تا به محض رسیدن به خانه جلوی چشم‌تان باشد. در این صورت با آرامش و آمادگی بیشتری شروع به آشپزی می‌کنید.

از آشپزی لذت ببرید

بدون شک افرادی هستند که آشپزی کردن را اصلاً دوست ندارند. اما اگر از آشپزی متنفر نباشید حتماً با انجام تغییرات کوچک، نظرتان عوض می‌شود. آشپزی کردن لذت بخش است و افرادی که آشپزی نمی‌کنند نمی‌توانند این لذت را درک کنند. برای حفظ سلامت خود و خانواده‌تان با لذت آشپزی کنید. تنوع ایجاد کنید. وقت‌هایی را به این اختصاص دهید که با دوستان یا اعضای خانواده آشپزی کنید. این کار باعث می‌شود روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی یاد بگیرید.

اگر وقت و امکان دارید در کلاس آشپزی اسم نویسی کنید و یا یک کتاب آشپزی بخرید. ترس را کنار بگذارید. سرآشپز خوب شدن چندان هم سخت نیست. کافی است از مواد غذایی، درست استفاده کنید.

تقسیم کار، تقسیم کار و باز هم تقسیم کار

در بیشتر خانواده‌ها با این که اعضای دیگر خانواده در خانه هستند و یا این که زودتر از مادر خانواده به خانه بر می‌گردند، باز هم، همه منتظر می‌مانند تا مادر از راه برسد و شروع به تهیه‌ی غذا کند. این رویه اصلاً درست نیست و فقط خانم خانه را خسته و افسرده می‌کند. تقسیم کار کنید. اگر فرزند ۱۰ ساله یا بزرگ‌تر دارید که قبل از شما به خانه می‌رسند بسپارید که مقدمات تهیه‌ی غذا را فراهم کند. به عنوان مثال از همسرتان بخواهید تا سر راه خود خریدهای لازم برای غذا را انجام دهد.

از همسر یا فرزندان بزرگ‌تر خود بخواهید سالاد را آماده کنند، آب را روی گاز بگذارند، فر را گرم کنند و …از فرزندان کوچک‌تر بخواهید لوازم شام را آماده کرده و میز را بچینند. خلاصه این که تقسیم کار کنید. شاید بگویید آن‌ها بیشتر خرابکاری می‌کنند. اما باور کنید اگر بهشان فرصت دهید به خوبی یاد می‌گیرند. خواهید دید که حتی ابتکار عمل هم به خرج می‌دهند که باعث غافلگیری‌تان می‌شود.

فریزر جادوییِ من

برای زمان‌هایی که می‌دانید سرتان شلوغ است و یا وقت آشپزی ندارید غذاهایی تهیه کرده و در فریزر قرار دهید. این غذای آماده باید به اندازه‌ی تمام اعضای خانواده تهیه شود. خورشت‌ها، کوفته قلقلی، دلمه و … به راحتی یخ می‌زنند و به راحتی هم قابل مصرف هستند.

می‌توانید این کار را آخر هفته انجام دهید و باز می‌توانید از دیگر اعضای خانواده برای تهیه‌ی غذا و نگهداری آن‌ها در فریزر کمک بگیرید. غذاهایی که آماده کرده‌اید را در ظروف مناسب یا کیسه فریزر قرار داده و روی آن را بنویسید تا موقع خارج کردن از فریزر اشتباه نکنید.

همیشه آب مرغ یا آب گوشت داشته باشید

سوپ یک غذای فوق‌العاده است. غذایی سالم، مغذی، خوشمزه که در عین حال سریع آماده می‌شود. اگر آب مرغ آماده در فریزر داشته باشید در عرض چند دقیقه می‌توانید یک سوپ سبزیجات خوشمزه و مغذی تهیه کنید. خواهید دید برای زمان‌هایی که وقت یا حوصله‌ی آشپزی ندارید معجزه می‌کند.

به سیب زمینی و هویج بسنده نکنید. اسفناج، نخود فرنگی، ذرت، فلفل دلمه‌ای و اگر دوست داشته باشید حبوبات نیز به سوپ خود اضافه کنید. این مواد غذایی سرشار از ریزمغذی‌هایی هستند که کالری و انرژی لازم بدن را فراهم می‌کنند. می‌توانید در کنار سوپ‌تان سالاد و نان نیز قرار دهید که یک غذای کامل شود.

آرام‌پز را در یابید

تصور کنید قبل از این که از خانه خارج شوید، چند تکه مرغ، مقداری سبزیجات و مقداری آب مرغ را در آرام‌پز خود بریزید و به سر کار بروید. وقتی از سرکار بر می‌گردید می‌بینید که غذا آماده است. خیلی لذت بخش است نه؟ لوازم آشپزخانه‌ای که هر روز به بازار ارائه می‌شوند کارهای خانه را راحت‌تر و خستگی شما را کمتر می‌کنند.

آخر هفته غذاهای جدید تهیه کنید

آشپزی کردن با خیال راحت خیلی لذت بخش است. برای آخر هفته که وقت‌تان آزادتر است تنوع غذایی ایجاد کرده و با کمک خانواده غذاهای جدید و خوشمزه طبخ و میل کنید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا