میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ایران

چرا موتور سنگین در ایران ممنوع است؟

یکی از دلایلی که برای ممنوعیت موتورهای سنگین مطرح شده، امکان سوء استفاده از آن‌ها برای سرقت به خاطر سرعت بالایشان است. سرعت این نوع موتورها همچنین می‌تواند باعث وقوع تصادفات بیشتر شود؛ خصوصاً موتورسواران تازه‌کار باید به نکات مهم درباره موتورسیکلت توجه کنند.

تبلیغ در عصر ترکیه

تردد، واردات و معامله موتور سنگین سال‌ها است در ایران ممنوع تلقی می‌شود. با این حال، دلیل ممنوعیت استفاده از موتورسیکلت های سنگین چیست؟

اگر جزو علاقه‌مندان به دنیای موتورسیکلت‌ها باشید، احتمالاً این سوال را پرسیده باشید که اصلاً چرا تردد و معامله موتور سنگین در ایران ممنوع است. سال‌ها است که تردد این نوع از موتورسیکلت‌ها در خیابان‌ها و به تبع آن وارداتشان خلاف قانون به حساب می‌آید و خیلی از موتورسیکلت‌های سنگین در واقع از راه قاچاق به کشور رسیده‌اند. در ادامه به علت ممنوعیت موتور سنگین در ایران می‌پردازیم.

دلایل ممنوعیت تردد موتور سنگین در ایران

یکی از دلایلی که برای ممنوعیت موتورهای سنگین مطرح شده، امکان سوء استفاده از آن‌ها برای سرقت به خاطر سرعت بالایشان است. سرعت این نوع موتورها همچنین می‌تواند باعث وقوع تصادفات بیشتر شود؛ خصوصاً موتورسواران تازه‌کار باید به نکات مهم درباره موتورسیکلت توجه کنند.

به همین دلایل که به امنیت جانی و مالی موتورسواران، رانندگان ماشین و عابران پیاده مربوط می‌شوند، استفاده از موتور سنگین در خیابان‌ها غیرقانونی اعلام شده است و مطابق با قانون با آن برخورد می‌شود. البته خطرناک بودن موتورسیکلت جزو باورهای غلط درباره موتورسیکلت‌ها است.

این موتورسیکلت‌ها سروصدای زیادی هم تولید می‌کنند که می‌تواند آلودگی صوتی به وجود بیاورد و آرامش عمومی را مختل کند. این سروصدای بیش از حد خصوصاً کودکان و سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پلیس راهور در این باره اعلام کرده است که در صورت مواجهه به ایجاد سروصدای نامتعارف و اختلال در نظم ترافیک توسط موتورسواران با آن‌ها برخورد می‌کنند. در ضمن، جلوگیری از هدر رفتن منابع ارزی کشور هم جزو علل دیگر ممنوعیت تردد و واردات موتور سنگین در ایران به شمار می‌آید.

در صورتی که کماکان از لحاظ قانونی تردد با موتور سنگین در کشور ممکن نیست، عده‌ای بر این باورند که راه مقابله با خطرات این موتورها ممنوع کردن آن‌ها نیست.

آن‌ها این نکته را مطرح می‌کنند که با پلاک‌گذاری این موتورها امکان کنترل و مدیریت سازمان‌یافته آن‌ها در صورت وقوع تصادف یا سرقت وجود خواهد داشت؛ در غیر این صورت، فقط به قاچاق و فرار از قانون توسط صاحبان این موتورها دامن زده می‌شود.

منبع
گجت نیوز

4 دیدگاه

  1. برای غیر قانونی اعلام کردن ورود ان را ازاد وباپلاک کردن وثبت انها از موتور سنگین سوارها کمک کرد وعشق موتور را سوارها را را بهشون داد حالاکه به صورت قاچاق زیاد است فقط قانونی کنند

  2. به اندازه کافی با همین موتور های سبک ، باز هم در سال صدها نفر نوجوان و جوان برای این وسیله ی نحس جانشان را از دست می‌دهند، در ضمن مردم ایران از نظر کلاه و لباس ایمنی موتور سوار، رعایت کامل را ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا