میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
اقتصادخبرهای ویژه

چرا ارزش لیر ترکیه مدام پایین می آید؟

مهم ترین مکانیزم دولت ترکیه برای کاهش تعمدی قیمت لیر، کاهش چند باره نرخ بهره بانکی بود که با حمایت شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، انجام شد.

تبلیغ در عصر ترکیه

ارزش لیر در یک سال اخیر به کمتر از نصف تقلیل یافته است. این موضوع به طور مستقمی بر روی قیمت کالا و خدمات روزمره شهروندان اثر گذاشته و نارضایتی های گسترده ای را در میان مردم این کشور باعث شده است.

به گزارش عصر ترکیه، اینک وزیر خرانه داری ترکیه می گوید که دولت این کشور، با هدف بزرگ تری اقدام به کاستن از ارزش لیره کرده است.

نورالدین نباتی می گوید: افزایش ارزش لیره مساوی است با بیکاری و کند شدن چرخ های صنعت ترکیه.

اقتصاد ترکیه در فقدان منابع زیر زمینی، بر صادرات محصولات ملی و گردشگری تکیه دارد. با کاهش ارزش لیر، صادرات صرفه اقتصادی بیشتری می یابد و در مقابل واردات گران تمام می شود.

نباتی در این باره می گوید: وقتی پول شما ارزشمند می شود به راحتی هر چه می خواهید از خارج وارد می کنید و نیازی به تولید نخواهید داشت. کاهش تولید هم یعنی تعطیلی کارخانه ها و افزایش بیکاری.

مهم ترین مکانیزم دولت ترکیه برای کاهش تعمدی قیمت لیر، کاهش چند باره نرخ بهره بانکی بود که با حمایت شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، انجام شد.

هر چند با در پیش گرفتن سیاست کاهش ارزش لیر، تورم افزایش یافت ولی در یک سال گذشته، اقتصاد این کشور شاهد کنترل و کاهش نسبی تورم بوده است. ضمن این که حداقل حقوق نیز به حدود 2 برابر افزایش یافته است.

سال گذشته میلادی و در بحبوحه کاهش ارزش لیر، آمار صادرات ترکیه به عدد 254 میلیارد و 210 میلیون دلار رسید؛ این رقم در تاریخ یکصد ساله جمهوری ترکیه بی سابقه بود.

همچنین قریب به 50 میلیون توریست در سال 2022 از ترکیه بازدید کردند.

نورالدین نباتی می گوید که در سال 2022 ، درآمد سرانه ترکیه 10 هزار دلار بود و پیش بینی می شود این رقم در سال 2023 به 12 هزار دلار افزایش یابد.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا