میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

هوای صحنه جرم راز مجرمان را لو می‌دهد

اگر مجرم هستید حواس‌تان باشد، ممکن است بتوانید اثر انگشتان‌تان را پاک کنید اما همان هوایی که اطراف محل جنایت وجود دارد می‌تواند شما را لو بدهد.

تبلیغ در عصر ترکیه

برطبق تحقیقات تازه بخشی از خاک یا گردوغبار موجود در هوا حاوی «امضای» بیولوژیکی و شیمیایی است که می‌تواند نقش اثر انگشت را برای جرم‌شناسان داشته باشد.

کارشناسان علوم جرم‌شناسی استرالیایی، به هدایت دانشگاه فلیندرز، سودمندی تکنولوژی اخیر را با آزمایش کردن چندین سایت که دارای پروفایل‌های زیستی و شیمیایی خاص بودند، به بوته آزمایش گذاشتند.

این تحقیق مدرکی قوی است که نشان می‌دهد می‌توان در آینده نزدیک گردوغبار را به عنوان واسطی برای گردآوری اطلاعات جرم‌شناسی در نظر گرفت.

تحقیقات قبلی که کارشناسان جرم‌شناسی دی‌.اِ.اِی در آزمایشگاه فلیندرز، نیز در انجام آن مداخله داشته‌اند، نشان داده بود حتی کوچکترین میزان از رد گردوغبار ـ تا 3میلی‌گرم ـ مدرک بالقوه‌ای برای تعیین مکان یا منشأ یک شیء یا اثرات مادی و فردی است.

نیکول فاستر، مسئول این پژوهش از دانشگاه فلیندرز، می‌گوید: «گردوخاک همه جا هست. بعد از خروج شما از محل روی لباس‌ها و اشیاء همراه شما می‌ماند و می‌تواند سرنخ‌هایی از محلی که قبلا بوده‌اید به دست دهند.»

دی‌.اِن.اِی محیطی یا ای.دی.اِن.اِی نوعی از ابزار نمونه‌برداری است که هر قطعه‌ کوچکی از ماده ژنتیکی به جای مانده در آبراه‌ها، شن، گردوغبار و حتی هوا را اندازه‌گیری می‌کند.

این نمونه‌ها می‌توانند به محققان نشان دهند که چه نوع حیوانات، انسان‌ها یا حتی باکتری‌ها یا قارچ‌هایی در محل هستند.

تیم تحقیقاتی این پژوهش این فرضیه را مطرح کردند که مکان‌های مختلف پروفایل‌های دی‌.اِن‌.اِی محیطی متفاوتی دارند و دلیلش آن است که هر محیطی تلفیقی متفاوت از جمعیت باکتری و قارچ را دارد.

فاستر می‌گوید: «مجهز به این دانش، ما یک آزمایش میدانی انجام دادیم. ما اشیائی را در مکان‌های مختلفی در سراسر جنوب استرالیا قرار دادیم تا گردوغبار را جمع‌آوری کنیم و ببینیم که آیا امضاهای شیمیایی و زیستی (باکتری و قارچ) در بین این مکان‌ها تفاوت دارد یا خیر.»

«ما مشاهده کردیم که گردوغبار گردآوری شده روی هر شیء حاوی پروفایل‌های زیستی و شیمیایی منحصر به همان سایت بود اما این پروفایل‌ها در درون سایت‌ها و با گذر زمان می‌توانستند تغییر کنند.»

دانکن تیلور، دانشمند متخصص دی.اِی.اِی جرم‌شناسی، می‌گوید: «از نمونه‌های گردوغباری که از چند جای مختلف در جنوب استرالیا گردآوری شده بود، ما توانستیم منشأ 67درصد از نمونه‌ها را با استفاده از پروفایل باکتریایی و 56درصد را با استفاده از پروفایل قارچی به درستی پیش‌بینی کنیم.»

«احتمالا تنوع بیولوژیکی در درون هر کدام از این سایت‌ها باعث شده تا این سطح از حدس اشتباه رخ دهد اما بر طبق مشاهدات ما تنوع زیستی بین سایت‌ها بسیار وسیع‌تر از تنوع زیستی در درون سایت‌ها بود که یعنی تفاوت بین مکان‌های مختلف به کمک گردوغبار قابل شناسایی بود. این یعنی باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند منحصر به یک مکان خاص باشند و به عنوان یک ابزار کلیدی از آن‌ها در جمع‌آوری اطلاعات جرم‌شناسی می‌توان استفاده کرد.»

«وجود امضای قارچی و باکتریایی در خاک یک منطقه یک مدرک اساسی است که می‌تواند ما را به صحنه جرم برساند.»

با اینکه راه درازی برای پیمودن در این زمینه وجود دارد، محققان نتیجه‌گیری کردند که هر دو تجزیه‌وتحلیل‌های شیمیایی و زیستی حاکی از آن است که نمونه‌های گردوغبار ظرفیت مناسبی برای استفاده در دانش جرم‌شناسی دارند.

منبع
راهنماتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا