میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

نکات جالبی که درباره چربی خون نمی‌دانید

چربی بدن لزوما چیز منفی نیست. برعکس چربی‌ها روشی طبیعی برای ذخیره انرژی برای مواقع بد است. در واقع به تعبیری یک کوله‌پشتی پر از شکلات انرژی‌زاست.

تبلیغ در عصر ترکیه

چربی بدن لزوما چیز منفی نیست. برعکس چربی‌ها روشی طبیعی برای ذخیره انرژی برای مواقع بد است. در واقع به تعبیری یک کوله‌پشتی پر از شکلات انرژی‌زاست. اما نکاتی وجود دارد که شاید در طول زندگی هیچ کس به شما درباره اش نگفته باشد که در زیر به این ۸ نکته اشاره می کنیم.

۱- چربی وزنش از ماهیچه‌ها کمتر است
این موضوع واقعیت دارد؛ فقط کافی است قدری بیشتری در موردش توضیح دهیم. در واقع چیزی که منظور اصلی ما از «وزن‌کمتر» این است که چربی تراکم کمتری از ماهیچه‌ها دارد. به طور متوسط تراکم چربی ۹/۰‌میلی‌گرم است در حالی که تراکم ماهیچه ۱/۱ میلی‌گرم است. تفاوت در تراکم، دلیلی است که متخصصان استفاده از متر اندازه‌گیری را به جای وزن کردن افراد زمانی که تلاش می‌کنند که با کار وزن‌شان را کم کنند توصیه می‌کنند. جایگزینی چربی به جای ماهیچه شما لاغرتر و قوی‌تر خواهید بود، اما در عین حال ممکن است اصلا وزن‌تان کاهش نیابد. بنابراین از میزان و مقیاس دوری کنید.

۲- عایقی در برابر سرما خوردگی
یک لایه چربی به حفظ دمای هسته‌ای بدن کمک کرده و همچنین در محافظت برابر سرماخوردگی یاری می‌رساند. به همین دلیل حیواناتی مانند دلفین‌ها و نهنگ‌ها می‌توانند در اقیانوس‌های سرد زندگی کنند.

۳- یک منبع انرژی طبیعی
چربی بدن لزوما چیز منفی نیست. برعکس چربی‌ها روشی طبیعی برای ذخیره انرژی برای مواقع بد است. در واقع به تعبیری یک کوله‌پشتی پر از شکلات انرژی‌زاست. به صورت دقیق‌تر، چربی بدن حاوی نه‌کیلوکالری است. قبل از دوره مدرن فکر می‌کردیم که تراکم چربی چیزی منفی است، اما امروز می‌دانیم که توانایی ذخیره چربی یک مزیت بسیار بزرگ است. این موضوع به افراد اجازه می دهد که بقا یابند- و دوباره تولید کنند- حتی در سخت‌ترین دوره‌ها. افراد لاغری که هر چقدر می‌خورند یک گرم چربی اضافه نمی کنند شانس بقا یافتن در دوره طولانی را ندارند. بنابراین اگر این موضوع روی مخ‌تان است و از آن ناراحت هستید، می توانید به آن به چشم یک چیز خوب هم نگاه کنید.

۴- چربی در بعضی فرهنگ‌ها جذاب است
داشتن چربی در بعضی فرهنگ‌های خاص چیزی جذاب است. در جامعه غرب، داشتن چربی زیاد موضوعی منفی و زشت محسوب می‌شود. اما در بعضی فرهنگ‌ها، این موضوع در واقع یکی از معیارهای زیبایی به حساب می‌آید و به نوعی نشانه ثروت و قدرت افراد است.

۵- میزان نامتعادل چربی می‌تواند باعث ناباروری شود
چربی بسیار زیاد یا بسیار کم می تواند شانس بارداری در افراد را کاهش دهد. میزان استاندارد چربی بدن برای یک زن حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از وزنش است. اگر این میزان به کمتر از دو درصد یا بیشتر از ۵۰ درصد برسد، تخمک‌گذاری متوقف شده و در نتیجه عدم‌باروری را به دنبال خواهد داشت.

۶- آیا چربی می‌تواند به جای سوخت قایق استفاده شود!
در سال ۲۰۰۸ میلادی مهندس و فعال نیوزیلندی پت‌بتهون، عمل لیپوساکشن انجام داد (به همراه دو نفر دیگر) بعد از آن چربی‌های خارج شده را برای سفری دور دنیا به‌عنوان سوخت قایق موتوری‌اش استفاده کرد. در واقع این سفر سریع‌ترین سفر دور دنیا بود که فقط ۶۱ روز طول کشید.

۷- میزان زیادی از مغز شما چربی است
ممکن است این موضوع باعث تعجب شما شود، اما ۶۰ درصد از مغز شما در واقع حاوی چربی است! مطمئن باشید که خوردن چربی‌های سالم، باعث عملکرد بهتر مغز شما خواهد شد.

۸- چربی برای عملکرد بدن ضروری است
اگر شما هیچ نوع چربی مصرف نمی‌کنید، بیمار خواهید شد؛ چرا؟ زیرا چربی به بدن در جذب ویتامین‌های A، D، E و K کمک خواهد کرد. بدون این ویتامین‌های ضروری بدنتان طیف وسیعی از عملکردهای حیاتی‌اش را از دست خواهد داد، و در نتیجه مشکلات جدی برای سلامت‌تان به دنبال خواهد داشت. پس مراقب سلامتی‌تان باشید و سعی کنید روزانه ۳۰ گرم چربی مصرف کنید. این میزان برای این که در بدن‌تان تعادل حفظ شود، کافی است.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا