میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

نمای ۳۶۰ درجه از جوجه بزرگ‌ترین کرکس آمریکا، داخل تخم (+ عکس)

پژوهشگران باغ‌وحش سن‌دیه‌گو توانسته‌اند نمای حیرت‌انگیزی را از جوجه کندر کالیفرنیا، درست قبل از بیرون آمدن از تخم ثبت کنند.

تبلیغ در عصر ترکیه

کندُر کالیفرنیا، بزرگ‌ترین کرکس آمریکای شمالی، پرنده‌ای است که ۳۵ سال پیش در حیات‌وحش منقرض شد، اما به لطف مراقبت‌های دامپزشکان در اسارت به بقای خود ادامه داده است.

سر برآوردن دویست‌وپنجاهمین جوجه کُندُر کالیفرنیا از تخم در باغ‌وحش سن‌دیه‌گو، نقطه عطف قابل‌توجهی برای این گونه پروازی است که تا مرز انقراض کامل پیش رفته بود؛ اما دامپزشکان و زیست‌شناسان این باغ‌وحش با اسکن تخم این جوجه کندر کالیفرنیایی (Gymnogyps californianus) توانستند نگاهی به دنیای جنینی این پرنده بیندازند.

شرح عکس: سی‌تی-اسکن چرخشی از جنین کندر کالیفرنیا داخل تخم

مانند دیگر ۲۴۹ تخم کندری که در برنامه مشارکتی پرورش حیات‌وحش در باغ‌وحش سن‌دیه‌گو به جوجه‌زایی منتهی شد، کارکنان دامپزشکی نظارت دقیقی نیز بر این تخم داشتند تا از رشد طبیعی آن اطمینان حاصل کنند. در بخشی از این معاینات منظم، کارشناسان چراغی را در برابر پوسته تخم در حال رشد قرار می‌دهند تا با استفاده از آن به عنوان منبع نور، موقعیت جوجه را در داخل تخم بررسی کنند.

همه تخم‌ها دارای محفظه هوا هستند، اما این تخم‌مرغ در موقعیتی غیرعادی قرار داشت که نشان می‌داد جوجه از حالت معمول خود منحرف شده است. چنین موقعیتی می‌توانست احتمال تولد جوجه زنده را کاهش دهد؛ ازاین‌رو پژوهشگران تصمیم گرفتند با سی‌تی‌اسکن (تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری) به داخل پوسته نگاه کنند.

نورا ویلیس از کارشناسان باغ‌وحش سن‌دیه‌گو می‌گوید: «ما می‌توانیم اسکلت و حفره‌های هوا را درون تخم ببینیم. من هنوز مست تماشای این تصویرم!»

منبع
خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا