میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
ترکیه

نخستین ناو هواپیمابر ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟ (+فیلم و عکس)

افزون بر پهپادها، آنادولو میزبان هلیکوپترها از جمله مدل تی129 آتاک (T129 ATAK) خواهد بود. همچنین، نیروی دریایی ترکیه رزمایش هایی را با حضور هلیکوپترهای تهاجمی ای‌اچ-1دبلیو سوپر کبرا و هلیکوپترهای اس‌اچ-70بی روی عرشه آنادولو انجام داده است.

تبلیغ در عصر ترکیه

ترکیه برای آغاز خدمت نخستین ناو هواپیمابر خود به نام تیسیجی آنادولو (TCG Anadolu) آماده می شود. در ماه ژانویه، ترکیه از آغاز آزمایش های پذیرش این کشتی جنگی خبر داد که یک چرخه توسعه تقریبا 10 ساله با چند وقفه را تجربه کرد.

ناو هواپیمابر آنادولو که قرار است کشتی پرچمدار ناوگان دریایی ترکیه باشد، توانمندی های نظامی این کشور را تقویت کرده و ترکیه را به یکی از معدود کشورهای دارای ناو هواپیمابر ساخت داخل تبدیل می کند.

اما آنادولو چیزی بیش از نخستین ناو هواپیمابر ترکیه خواهد بود. این نخستین ناو هواپیمابر جهان با ناوگانی از هواگردها خواهد بود که بیشتر از پهپادها تشکیل شده است.

آمریکا در سال 2019 ترکیه را از برنامه دریافت جت جنگنده اف-35 کنار گذاشت، از این رو، دست آنکارا از جت های جنگنده برای ناو هواپیمابر جدید خود کوتاه باقی ماند. اما مقامات رسمی ترکیه مصمم به استفاده از هواگردهای بال ثابت در ناو هواپیمابر آنادولو بوده و برای پر کردن این شکاف بر صنعت پهپادی توانمند کشور متمرکز شدند.

آشنایی با ناو هواپیمابر آنادولو

با طول 232 متر، پهنای 32 متر، و قابلیت جابجایی وزن 27436 تن، آنادولو بزرگترین کشتی جنگی نیروی دریایی ترکیه محسوب می شود. این کشتی توانایی حرکت با بیشینه سرعت 20.5 گره دریایی (31 کیلومتر بر ساعت) را دارد، برد حرکتی آن 9000 مایل دریایی (17000 کیلومتر) است و می تواند برای 50 روز در دریا فعالیت کند.

به بیان دقیق‌تر، آنادولو یک ناو هواپیمابر اختصاصی محسوب نمی شود، بلکه یک کشتی تهاجمی آبی‌خاکی، به طور خاص یک عرشه فرود هلیکوپتر (Landing helicopter dock) است. طراحی آنادولو بر اساس کشتی تهاجمی آبی‌خاکی اسپانیای خوان کارلوس 1 (Juan Carlos I) صورت گرفته است.

سفارش ساخت ناو هواپیمابر آنادولو در سال 2015 ارائه شد، در آوریل 2019 به آب انداخته شده و قرار بود خدمت خود را از سال 2021 آغاز کند، اما این امر به واسطه همه‌گیری بیماری کووید-19 با تاخیر مواجه شد.

در زمان ارائه سفارش، قرار بود آنادولو از ناوگان هوایی متشکل از جت های جنگنده رادارگریز اف-35 برخوردار باشد. ترکیه از شرکای سطح 3 در برنامه اف-35 به رهبری آمریکا بود و شرکت های ترکیه ای حدود 900 قطعه برای این هواپیما می ساختند.

تا سال 2019، ترکیه 1.4 میلیارد دلار به این برنامه کمک کرده بود و شش فروند از 30 فروند اف-35ای سفارش داده شده خود را دریافت کرده بود. اما در ژوییه سال گذشته میلادی، ترکیه به دلیل خرید سامانه موشکی سطح به هوای اس-400 از روسیه از برنامه اف-35 کنار گذاشته شد. مقامات آمریکا و ناتو نگران بودند این سامانه می تواند برای جمع آوری اطلاعات در مورد جنگنده اف-35 استفاده شود.

آنادولو؛ ناو پهپادبر ترکیه

 

از آنجایی که ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در زمینه توسعه پهپادهای نظامی محسوب می شود، پس از کنار گذاشته شدن از برنامه اف-35، استفاده از پهپادها در کشتی آنادولو مد نظر قرار گرفت.

آرایش ناوگان هوایی کشتی آنادولو همچنان به طور دقیق مشخص نیست، اما به نظر می رسد بیشتر از پهپادهای بیرقدار تیبی3 (Bayraktar TB3) تشکیل خواهد شد که توسط شرکت دفاعی بایکار (Baykar) ترکیه تولید می شود.

کیزیلآلما (Kızılelma) پهپاد دیگری است که انتظار می رود در ناوگان هوایی کشتی آنادولو حضور داشته باشد. این یک پهپاد جنگی مجهز به پیشرانه جت و در حال توسعه است. کیزیل‌آلما نیز ساخت شرکت بایکار است و از آن به عنوان “پهپاد جنگنده” نام برده می شود. کیزیل‌آلما برد 500 مایل دریایی، سقف پرواز 35000 پا، توانایی حمل 1.5 تن محموله و سرعت کروز 0.6 ماخ را ارائه می کند.

آنادولو برای پشتیبانی از زیرساخت های عملیات پهپادها، مانند ایستگاه های کنترل پهپاد با پایانه های ماهواره ای برای ارتباطات دوربرد، کمی اصلاح می شود. یک سامانه غلتکی برای کمک به پرتاب پهپادهای بیرقدار تی‌بی3 روی عرشه نصب می شود و یک سامانه مهار نیز برای کمک به فرود ایمن پهپادهای کیزیل‌آلما در نظر گرفته شده است. تورهای ایمنی نیز برای فرود پهپادهای تی‌بی3 در دسترس خواهد بود.

افزون بر پهپادها، آنادولو میزبان هلیکوپترها از جمله مدل تی129 آتاک (T129 ATAK) خواهد بود. همچنین، نیروی دریایی ترکیه رزمایش هایی را با حضور هلیکوپترهای تهاجمی ای‌اچ-1دبلیو سوپر کبرا و هلیکوپترهای اس‌اچ-70بی روی عرشه آنادولو انجام داده است.

 

توانایی های آبیخاکی آنادولو

 

به گفته وزارت دفاع ترکیه، کشتی آنادولو می تواند در مجموع تا 94 خودرو را حمل کند. این شامل خودروهای زرهی مانند تانک آلتای و ناوچه های آبی‌خاکی می شود که می توانند از قسمت عقب کشتی خارج شوند. آنادولو همچنین می تواند 700 سرباز را حمل کرده و دارای بیمارستانی 30 تختخوابی است.

ناوگان هوایی کشتی آنادولو ممکن است بر اساس ماموریت تغییر کند. به گفته وزارت دفاع ترکیه، این کشتی می تواند 24 هلیکوپتر و تا 80 پهپاد را حمل کند.

منبع
مجله تصویری سلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا