میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
خبرهای ویژه

“می خواهیم کمک کنیم”؛‌ غذای مجانی رستوران های ترکیه برای زلزله زدگان

آوارگان زلزله در سرمای یخی شهر "غازی عنتاب" ترکیه در صف ایستاده اند تا یک وعده غذای گرم دریافت کنند. این غذا را رستوران ها به طور مجانی و برای کمک به زلزله زدگان ارائه می کنند.

رستوران های ترکیه برای کمک به زلزله زدگان، غذای مجانی توزیع می کنند.

به گزارش عصرایران، خبرنگار خبرگزاری فرانسه در شهر زلزله زده ” غازی عنتاب” در جنوب ترکیه به همبستگی رستوران داران این شهر برای کمک به زلزله زدگان پرداخت. این ششمین شهر پرجمعیت ترکیه است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه می خوانیم:

آوارگان زلزله در سرمای یخی شهر “غازی عنتاب” ترکیه در صف ایستاده اند تا یک وعده غذای گرم دریافت کنند. این غذا را رستوران ها به طور مجانی و برای کمک به زلزله زدگان ارائه می کنند.

“اجدی گونیس” یکی از زلزله زدگان گفت صف های دریافت غذا، تمام نمی شود اما رستوران ها خیلی بیشتر از دولت،‌ خدمات ارائه کرده اند.

توزیع غذای رایگان رستوران ها در میان زلزله زدگان – شهر غازی عنتاب در جنوب ترکیه – عکس: OZAN KOSE / AFP

رستوران “امام چاداش” در شهر “غازی عنتاب” از زمان زلزله دوشنبه گذشته، حدود 4 هزار وعده غذایی مجانی توزیع کرده است.

زلزله 7.9 ریشتری دوشنبه گذشته منجر به کشته شدن حدود 28 هزار نفر در ترکیه و سوریه شد. این زلزله میلیون ها نفر را در این دو کشور بی خانمان و نیازمند غذا و سرپناه کرد.

“برهان چاداش” پسر مالک رستوران گفت:‌ وعده هایی گرم را آماده می کنیم که راحت پخته و توزیع می شوند.  غذاهایی مثل ماکارونی وسوپ و آش. سعی می کنیم با غذای گرم با هوای سرد مقابله کنیم. توزیع غذا را از ابتدای صبح شروع می کنیم.

او ادامه داد: رستوران ما هر روز 4 یا 5 نوع غذا برای توزیع در میان زلزله زدگان آماده می کند. اگر مواد غذایی کافی نداشته باشیم دیگر رستوران ها برای ما آماده می کنند. آنها می دانند موضوع مربوط به کمک به افراد نیازمند است.

در شهر غازی عنتاب حدود 2 هزار نفر در زلزله جان خود را از دست دادند و دهها هزار نفر هم مجبور شدند خانه های خود را از ترک کنند چون دیگر ایمن نیستند.

به دلیل کمبود مواد غذایی، رستوران “امام چاداش” نمی تواند غذاهایی که به آن مشهور شده را ارائه کند اما هنوز “سوپ ترکی” یا تاوا را می پزد و برای زلزله زدگان توزیع می کند. برای پخت این سوپ از گوجه فرنگی،‌ پیاز،‌ گوشت و ادویه استفاده می شود.

چاداش ادامه داد: نیروهای ما خود در وضعیت سختی هستند. تعدادی از اعضای خانواده هایشان از دست رفتند و خانه هایشان نابود شد.
خانواده “برهان چاداش” از روز دوشنبه گذشته در خودرو می خوابند. اما موج همبستگی قوی تر از همه شرایط است. چاداش گفت: می خواهیم کمک کنیم.

دیگر رستوران ها و کافه های شهر غازی عنتاب هم مثل رستوران امام چاداش، در حال تهیه و توزیع غذای مجانی برای زلزله زدگان هستند.

صدها نفر از زلزله زدگان ظهر هر روز مقابل قهوه خانه “فیرینو” صف می گیرند تا غذا و نوشیدنی مجانی دریافت کنند. این قهوه خانه در نزدیکی قلعه تاریخی شهر قرار دارد. برج های این قلعه هم در اثر زلزله ریزش کرد.

در رستوران “کالیالتی” در منطقه گردشگری شهر غازی عنتاب هم روزانه حدود 3 هزار وعده سوپ و نان ارائه می شود.
” برهان”مدیر این رستوران گفت: تا زمانی که بحران ادامه داشته باشد به توزیع غذا ادامه می دهیم. حتی اگر برای چند هفته دیگر طول بکشد.

کباب

حتی غذافروشی های کوچک هم به این فعالیت پیوسته اند. “حیدر نیماشیک” به همراه همسرش، یک دکه کوچک کباب فروشی در منطقه ” شاهین بیه ” غازی عنتاب دارند. آنها روزانه 200 وعده کباب رایگان ارائه می کنند.

در پارک بزرگ شهر هم می توان صف های دریافت غذای رایگان را دید. خانواده های زلزله زده شب های سرد را در این پارک و در چادر می گذرانند. شهرهای مختلف ترکیه، کامیون های مملو از مواد غذایی و آب را به مناطق زلزله زده فرستاده اند.

“دینز اردو اوغلو” که به همراه همسر و 4 فرزندش در چادر زندگی می کنند گفت:‌ روزانه یک بار در صف می ایستم اما برای خوردن شام به همراه فرزندانم به دنبال رستوران ها هستیم زیرا غذای رستوران ها خیلی بهتر است.

همچنین در برخی مناطق ترکیه، روستاییان دام های خود را می فروشند تا پول آن را برای زلزله زدگان کمک کنند.
به گفته رسانه های ترکیه،‌ خانم “شاریگل کاچان”  70 ساله از اهالی استان قارص در شرق ترکیه یک گاو خود را در برابر 13 هزار لیره (650 یورو)‌ فروخت و پولش را برای کمک به زلزله زدگان اختصاص داد.

خانم “نظمیه کیلیچ” که خود قربانی زلزله سال 1983 در ارزروم (ارض روم) بود گاوش را در مقابل 23 هزار لیره (1145 یورو)‌ فروخت و پولش را برای کمک به زلزله زدگان اهدا کرد.

 

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا