میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

مولتی ویتامین های روزانه باعث افزایش طول عمر نمی شوند!

با وجود مصرف گسترده، مطالعات قبلی شواهد کافی به منظور تعیین اینکه آیا مولتی ویتامین ها واقعا برای طول عمر مفید هستند یا خیر، ارائه نداده اند.

تبلیغ در عصر ترکیه

تحقیقات جدید با تجزیه و تحلیل داده های نزدیک به 400000 شرکت کننده آمریکایی به مدت بیش از دو دهه نشان می دهند که استفاده طولانی مدت از مولتی ویتامین ها به صورت روزانه بر افزایش طول عمر در بزرگسالان سالم تاثیر چندانی ندارد.

به گزارش عصر ایران، حدود 33 درصد از بزرگسالان در آمریکا از مولتی ویتامین های روزانه برای حمایت از سلامت عمومی خود استفاده می کنند، با این فرض که چنین ترکیباتی ممکن است به پیشگیری از بیماری ها کمک کنند و یک زندگی طولانی تر و سالم تر را رقم بزنند.

با وجود مصرف گسترده، مطالعات قبلی شواهد کافی به منظور تعیین اینکه آیا مولتی ویتامین ها واقعا برای طول عمر مفید هستند یا خیر، ارائه نداده اند.

با هدف رفع این شکاف تحقیقاتی، محققان موسسه ملی سرطان از موسسه ملی سلامت (NIH) آمریکا، مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین به صورت روزانه و ارتباط آن با خطر مرگ و میر را در سه گروه از بزرگسالان سالم این کشور تجزیه و تحلیل کردند.

آنها عوامل اثرگذار مانند رژیم غذایی سالم و سبک زندگی و همچنین علل معکوس را در نظر گرفتند، یعنی حالتی که افراد با وضعیت سلامت ضعیف شروع به استفاده از مولتی ویتامین ها کرده بودند.

مطالعه جدید NIH که توسط مجله جاما نتورک اوپن در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، هیچ ارتباط مشخصی بین مصرف منظم مولتی ویتامین ها و کاهش خطر مرگ در بزرگسالان سالم آمریکایی کشف نکرد.

با این حال، مولتی ویتامین ها هنوز هم می توانند برای یک سری از افراد با شرایط خاص مفید باشند و این دسته از مطالعات مشاهده ای نیز با محدودیت هایی همراه هستند. بنابراین نیازی نیست که فورا مولتی ویتامین های خود را دور بریزید!

بررسی تاثیر مولتی ویتامین های روزانه بر خطر مرگ و میر

مطالعه جدید NIH با هدف ارزیابی ارتباط بین مصرف مولتی ویتامین ها و نرخ مرگ و میر مرتبط با بیماری های مزمن، به ویژه امراض قلبی عروقی و سرطان انجام شد. محققان همچنین به دنبال کشف عوامل بالقوه و سوگیری هایی هستند که می توانند بر درک این ارتباط تاثیر بگذارند.

تیم تحقیقات تجزیه و تحلیل را با استفاده از داده های سه مطالعه کوهورت یا هم گروهی بزرگ در آمریکا انجام دادند:

– موسسه ملی سلامت، رژیم غذایی و مطالعه سلامت

– کارآزمایی غربالگری سرطان

– مطالعه بهداشت کشاورزی

بررسی تلفیقی آنها مجموعا شامل 390124 شرکت‌ کننده بزرگسال سالم در سنین 18 تا 74 سال بدون سابقه بیماری‌ های مزمن بود.

شرکت کنندگان همچنین تعداد دفعات استفاده از مولتی ویتامین ها را در کنار سایر انواع ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها گزارش کردند.

بر اساس این داده ها، محققان شرکت کنندگان را به سه گروه دسته بندی کردند:

– عدم استفاده از مولتی ویتامین

– استفاده غیر روزانه (گهگاه) از مولتی ویتامین

– مصرف روزانه مولتی ویتامین

محققان در عین حال سابقه رژیم غذایی گزارش شده توسط شرکت کنندگان، امتیاز رژیم غذایی سالم در سال 2015، وضعیت استعمال سیگار، مصرف الکل و قهوه، نژاد و قومیت، سطح تحصیلات، شاخص توده بدنی (BMI)، سطح فعالیت بدنی و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان را هم در نظر گرفتند.

شرکت‌ کنندگان بیش از دو دهه دنبال شدند و برخی از آنها نیز تا 27 سال تحت پیگیری قرار گرفتند.

مولتی ویتامین های روزانه باعث افزایش طول عمر نمی شوند

طی دوره مطالعه، 164762 مرگ ثبت شد که تقریبا 30 درصد به دلیل سرطان، 21 درصد به دلیل بیماری‌ های قلبی و 6 درصد نیز به واسطه امراض مرتبط با عروق مغزی بودند.

در میان مصرف کنندگان روزانه مولتی ویتامین، به طور تقریبی نیمی از آنها زن بودند، در مقایسه با حدود 40 درصد از افرادی که از مولتی ویتامین استفاده نمی کردند.

در مقایسه با افراد غیر مصرف کننده، مصرف کنندگان روزانه مولتی ویتامین با احتمال بیشتری از مکمل های دیگر هم استفاده می کردند. آنها نه تنها BMI کمتری داشتند، بلکه از کیفیت رژیم غذایی بهتری هم بهره می بردند.

این یافته‌ ها با تحقیقات قبلی نیز مطابقت دارند که نشان می‌ دهند مولتی ویتامین‌ ها تا حدودی میان بانوان محبوب‌ تر هستند و افرادی که به طور منظم آنها را مصرف می‌کنند ممکن است به طور کلی آگاهی بالاتری نسبت به وضعیت سلامتی خود داشته باشند.

استفاده از مولتی ویتامین بر اساس نژاد، قومیت یا سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تفاوت معنی داری نداشت. به طور کلی، محققان هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف منظم مولتی ویتامین باعث بهبود طول عمر در میان بزرگسالان سالم می شود، به دست نیاوردند.

لازم به ذکر است که مقادیر نسبت خطر تفاوتی در نرخ بقا بین دو گروه نشان نمی‌ دهند. این رابطه برای مرگ و میر کلی و به علل خاص مانند بیماری های قلبی، سرطان و بیماری های عروق مغزی مشاهده شد.

با وجود فقدان شواهد معتبر در راستای افزایش طول عمر، نویسندگان مطالعه پیشنهاد می کنند که استفاده روزانه از مولتی ویتامین ممکن است همچنان با سایر فواید مهم از جمله پیری سالم و حمایت از عملکردهای شناختی در افراد مسن مرتبط باشد.

برای حفظ سلامتی و افزایش طول عمر، به جای تکیه بر مکمل ‌ها، توصیه می شود که بر مصرف انواع غذاهای مغذی زیر تمرکز کنید:

مولتی ویتامین های روزانه باعث افزایش طول عمر نمی شوند!2

– آجیل

– دانه ها

– حبوبات

– سبزی های با برگ تیره

– هویج

– انواع توت

– سایر غذاهای رنگارنگ گیاهی

در این میان بهینه ترین روش ممکن برای دریافت دوز کافی از مواد مغذی به صورت روزانه، پیروی از یک برنامه رژیم غذایی کامل است. این موضوع بدین دلیل است که رژیم غذایی که عمدتا از غذاهای کامل تشکیل می شود، حاوی فیبر، پلی فنل ها و سایر اجزای فعال است. این ترکیبات می توانند از پیشرفت بیماری های مزمن جلوگیری و سلامت عمومی بدن را حفظ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا