میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرهاخبرهای ایران

مقام ترکیه‌ای: آمریکا و انگلیس علاقه‌ای به میانجی‌گری اردوغان در جنگ اوکراین ندارند

یک مقام ترکیه‌ای گفته است که آمریکا و انگلیس علاقه‌ای به میانجی‌گری اردوغان برای دیدار پوتین و زلنسکی ندارند.

آمریکا و انگلیس علاقه‌ای ندارند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همتای اوکراینی او، ولودیمیر زلنسکی، میانجیگری کند. این خبر را «کاگری ایرهان»، از اعضای شورای امنیت و سیاست خارجی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرده و گفته است که منافع واشنگتن و لندن ادامه درگیری در اوکراین تا حد امکان است و در حال حاضر آن‌ها علاقه‌ای به پایان جنگ ندارند.

این مقام ترکیه‌ای گفته است: «آمریکا و انگلیس نمی‌خواهند زلنسکی و پوتین با اردوغان کنار بیایند. آنها نمی‌خواهند که این سه نفر با هم عکس بگیرند. آنها می‌خواهند جنگ را تا جایی که ممکن است طولانی کنند. آنها به فکر آینده مردم اوکراین و صلح نیستند.»

در عین حال، این مقام ترکیه‌ای معتقد است اردوغان به تلاش برای نزدیک کردن رهبران دو کشور روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد.

ایرهان گفت: « اردوغان تنها کسی است که می‌تواند به پوتین و زلنسکی دسترسی داشته باشد و من فکر می‌کنم که او می‌تواند راه‌هایی برای گرد هم آوردن آنها بیابد. عکس گرفتن مهم نیست، مهم رسیدن به نتیجه است. نتیجه قطعی اول، آتش بس خواهد بود و پس از آن شاید پس از مذاکره دیپلماتیک، مصالحه‌ای حاصل شود.»

ترکیه در ماه مارس گذشته نیز میزبان مذاکرات کوتاهی بین روسیه و اوکراین در مرحله اولیه جنگ بود، اما روند صلح هرگز پیشرفت نکرد. در اواخر سپتامبر، پوتین گفت که مسکو همچنان برای مذاکره با کی‌یف آماده است و از اوکراین خواست تا خصومت‌ها را متوقف کند. زلنسکی در واکنش اظهار داشت که کی‌یف تنها در صورتی آماده گفتگو با مسکو است که رئیس جمهور دیگری در روسیه به قدرت برسد و این موضع گیری به بن بست در گفتگوها منجر شد.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
اسپوتنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا