میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژه

ماه رمضان در ترکیه چگونه است؟

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – مردم ترکیه برای ماه رمضان احترام خاصی قائل اند و درصد بالایی از آنان، روزه می گیرند. ممکن است شما در نقاط توریستی مانند میدان تکسیم و خیابان استقلال استانبول که پر از توریست است، متوجه این موضوع نشوید ولی اگر به محله ها بروید، فضای متفاوت تری شاهد خواهید بود.

اگر در ماه رمضان مسافر ترکیه اید و روزه نیستید، در جریان باشید که در شهرها و اماکن توریستی، رستوران ها بدون هیچ محدودیتی باز هستند. در سایر مناطق هم محدودیت خاصی نیست ولی بسیاری از شهروندان ترک، رعایت حال روزه داران را می کنند و از خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن نزد روزه داران، خودداری می کنند. تعداد مشتریان ترک رستوران ها در وعده های غذایی روزهای ماه رمضان، بسیار کمتر از ماه های دیگر است.
در شهرهایی هم که بافت مذهبی و سنتی تری دارند، بسیاری از رستوران ها در طول روز تعطیل اند.

افطاری دادن نزد مردم ترکیه بسیار محبوب است و غذاهایی مانند سوتلاچ (تلفیقی از شیر برنج و فرنی خودمان) ، سوپ عدس و پیده جزو محبوب ترین غذاها برای وقت افطار هستند. اطعام روزه داران نیز جزو رسوم ترک هاست و گاه می بینید که در خیابان ها و میدان ها، افطاری رایگان داده می شود.

فروش خرما در ماه رمضان به اوج می رسد و جالب است بدانید که رطب ایرانی یکی از محبوب ترین ها در ترکیه است که قیمت مناسبت تری هم نسبت به سایر خرماها دارد (قابل توجه صادر کنندگان ایرانی).

برخی فروشگاه ها در طول ماه رمضان، تخفیفات مناسبی به مشتریان عرضه می کنند ولی مهم ترین تخفیفات در تعطیلات عید فطر است که 4 روز طول می کشد و جشنواره های خرید در بسیاری از مراکز خرید برگزار می شود. در واقع، 2 عید بزرگ در ترکیه وجود دارد که تعطیلات چنده روزه دارند، یکی همین عید فطر است و دیگری عید قربان. حتی عید سال نو (ژانویه) هم تنها یک روز تعطیل است.

اگر هم ماه رمضان در ترکیه اید و روزه می گیرید حواس تان به یک نکته کوچک باشد و آن این که اهل سنت همزمان با غروب آفتاب افطار می کنند و شیعیان حدود 20 دقیقه بعد و هنگام اذان مغرب.
رمضانی پر از خیر و برکت و زیبایی برای همه آرزومندیم.

 

1 دیدگاه

  1. جهت اطلاع هموطنان، سوتلاچ همان سوتلی آش هست که در زبان ترکی استانبولی شکل سوتلاچ را بخود گرفته. یعنی آش شیر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا