میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

طولانی‌ترین «رشته‌کوه» زمین که نمی‌توانید آن را ببینید!

سیارۀ زمین رشته‌کوه‌های متعددی را در خود جای داده است، از رشته کوه آند در آمریکای جنوبی گرفته تا رشته‌کوه هیمالیا در قلب آسیا. اما طولانی‌ترین رشته کوه زمین بر روی هیچ یک از خشکی‌های این سیاره قرار ندارد.

تبلیغ در عصر ترکیه

رشته‌کوه‌های عظیمی را می‌توان در هر یک از قاره‌‌های زمین یافت، اما جالب است که بدانید طولانی‌ترین زنجیره‌ی پیوستۀ قله‌ها در هیچ یک از این هفت خشکی قرار ندارد. طولانی‌ترین رشته‌کوه جهان جایی در اعماق اقیانوس جای گرفته است.

این زنجیرۀ کوهستانی طولانی که به‌عنوان «رشته‌کوه میان-اقیانوسی» شناخته می‌شود، در حقیقت خطوط کلی صفحات تکتونیکی زمین را مشخص می‌کند و به شکلی در سراسر جهان پخش شده است که اغلب به درزهای یک توپ بیس‌بال تشبیه می‌شود.

قسمت‌های آبی پررنگ، رشته‌کوه میان‌اقیانوسی را نشان می‌دهند که مانند کمربندی سراسر اقیانوس‌ها را در بر گرفته است

با مجموع طول پیوسته حدود 65 هزار کیلومتر، رشته‌کوه میان-اقیانوسی در برابر طولانی‌ترین رشته‌کوه‌های قاره‌ای جهان، از جمله رشته کوه آند که 7600 کیلومتر طول دارد، واقعا عظیم و غیرقابل مقایسه به نظر می‌رسد.

این رشته‌کوه در واقع از چندین سیستم خط‌الراس زیرآبی جداگانه تشکیل شده است که در مرزهای صفحات تکتونیکی مختلف وجود دارند. در این مرزها است که صفحات از هم جدا می‌شوند و به ماگما اجازه می‌دهند تا بالا بیایند و شکاف‌ها را پر کند.

نتیجه، یک رشته کوه شامل قله‌ها و دره‌ها است که بستر اقیانوس‌های جهان را درنوردیده است. به طور متوسط، قله‌های این رشته‌کوه زیردریایی حدود 2500 متر زیر سطح اقیانوس قرار دارند و بنابراین حتی اگر یک دریانورد ماهر هم باشید، هرگز اثری از این رشته کوه را نمی‌توانید مشاهده کنید.

از جمله مشهورترین و مرتفع‌ترین قسمت‌های این رشته‌کوه، خط الراس میانی آتلانتیک است که درست از مرکز اقیانوس اطلس امتداد دارد و از قطب شمال به قطب جنوب می‌رسد.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا