میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سراسر جهان

طالبان پرچم های عزای حسینی را در کابل پایین کشید

مولوی حماد ضمن تایید خبر جمع آوری سقاخانه‌ها و پرچم‌های حسینی از سرک دشت برچی از سوی کارمندان وزارت امر به معروف و نهی از منکر مدعی شد که شب گذشته برخی سقاخانه‌ها طبق توافقی که بین کمیسیون علمای اهل تشیع و هیئت امنای مساجد با وزارت امر به معروف صورت گرفته جمع آوری شده است.

تبلیغ در عصر ترکیه

شماری از باشندگان غرب کابل از جمع‌آوری پرچم‌های عزاداری امام حسین (ع)، دروازه‌های سیاه‌پوش و سقاخانه‌ها در برخی از نقاط سرک دشت برچی از شب گذشته توسط نیرو‌های طالبان خبر می‌دهند.

به گزارش فرارو، مسئولان امنیتی ولایت کابل در مصاحبه با خبرگزاری آوا ضمن تایید این موضوع می‌گویند که این کار طبق توافق کمیسیون فرهنگی که متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ، امر به معروف و نهی از منکر و علمای اهل تشیع می‌باشد، صورت گرفته است.

گزارش‌هایی هم از ولایت هرات در مورد جمع آوری پرچم‌های عزاداری امام حسین (ع) از سوی منابع مردمی منتشر شده است.

مولوی شمس‌الله حماد، آمر حوزه سیزدهم امنیتی پلیس در غرب کابل روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار آوا گفت که جمع آوری برخی از سقاخانه ها، دروازه‌های سیاه‌پوش و پرچم‌های حسینی طبق توافق کمیسیون فرهنگی که متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ، امر به معروف و نهی از منکر و علمای اهل تشیع می‌باشد، صورت گرفته است.

آمر حوزه سیزدهم امنیتی پلیس گفت: در این توافق‌نامه این‌گونه توافق شده است که اگر کسی سقاخانه ایجاد می‌کند باید امام جماعت مسجد و نماینده شهرداری در هر محله در جریان باشد و خصوصا این‌گونه گفته شده که اگر باعث مزاحمت برای مردم می‌شود و جاهایی‌که جاده عمومی است، ایجاد نشود. در کنار مسجد ساخته شود و تحت نظارت امام مسجد باشد.

وی همچنین افزود که مسئولیت سقاخانه‌های حسینی به دوش وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد.

مولوی حماد ضمن تایید خبر جمع آوری سقاخانه‌ها و پرچم‌های حسینی از سرک دشت برچی از سوی کارمندان وزارت امر به معروف و نهی از منکر مدعی شد که شب گذشته برخی سقاخانه‌ها طبق توافقی که بین کمیسیون علمای اهل تشیع و هیئت امنای مساجد با وزارت امر به معروف صورت گرفته جمع آوری شده است.

وی همچنین اضافه کرد که هیچ محدودیتی در نصب پرچم‌های حسینی در مساجد و حسینیه‌ها وجود ندارد.

این مقام امنیتی وزارت امور داخله طالبان در غرب کابل در مورد علت پایین کردن پرچم‌های عزاداری امام حسین (ع) چیزی نگفت.

با این حال محمد (نام مستعار) یکی از برپا کنندگان سقاخانه در منطقه گولایی مهتاب قعله دشت برچی به خبرنگار آوا گفت که نیرو‌های طالبان متشکل از امر به معروف، شهرداری و نظم عامه وزارت داخله شب گذشته سقاخانه آنان را جمع آوری و پرچم‌های حسینی را پایین کرده اند.

وی از مقامات طالبان خواست تا در تصمیم جلوگیری از نصب پرچم‌های حسینی و برپایی سقاخانه‌ها تجدید نظر کنند.

از سویی هم سید مهدی که در سرک دشت برچی خودرو می‌فروشد به خبرنگار آوا گفت که صبح امروز کارمندان وزارت امر به معروف و نهی از منکر به آنان پیامی را با امضای علمای شیعه نشان داده و خواستار پایین کردن پرچم‌های حسینی شده‌اند.

طالبان پرچم های عزای حسینی 1

وی می‌افزاید که کارمندان وزارت امر به معروف گفته که اگر پرچم‌های حسینی را پایین نکشید نمایشگاه خودروی شما را پلمپ می‌کنیم.

علی رضا، باشنده دشت برچی در گفتگو با خبرنگار آوا گفت که نیرو‌های طالبان شب گذشته در حد توان‌شان پرچم‌های عزای امام حسین (ع) را پایین کشیدن و به جای آن پرچم امارت اسلامی را نصب کرده اند.

وی می‌گوید که برایش سوال است اگر نصب پرچم امام حسین (ع) در جاده‌ها باعث اخلال نظم عامه می‌شود، چطور که نصب پرچم‌های دیگر باعث اخلال در نظم عامه نمی‌گردد.

طالبان پرچم های عزای حسینی 2

این در حالی است که پیش از این خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه کابل در مصاحبه با آوا گفته بود که در ایام محرم و عاشورا کمیته‌های امنیتی و فرهنگی با حضور برخی از نمایندگان وزارت خانه‌های امارت اسلامی ایجاد شده است.

وی گفته بود که در این دو کمیته نمایندگان اهل تشیع نیز حضور دارند و کار‌های کمیته‌ها با هماهنگی و مشورت آنان به پیش خواهد رفت و تمامی تصمیم‌گیری‌های این کمیته‌ها با هماهنگی علمای شیعه است.

در همین حال، گزارش‌هایی هم از ولایت و شهر هرات در مورد جمع آوری پرچم‌های عزاداری امام حسین (ع) از سوی منابع مردمی منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا