میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژه

رونمایی از لباس منتسب به حضرت محمد(ص) در ترکیه

تبلیغ در عصر ترکیه

خرقه منتسب به حضرت محمد (ص) در استانبول به معرض نمایش عموم گذاشته شد.

به گزارش عصر ترکیه، در اولین جمعه ماه رمضان، مراسمی با حضور فرماندار استانبول در مسجد “خرقه شریف” که ترک ها به آن مسجد ” هِرکایی شِریف Hırka-i Şerif ” می گویند برگزار و از این خرقه، رونمایی شد.

گفته می‌شود این بالاپوش را پیامبر اسلام(ص) به اویس قرنی که یکی از اصحاب آن حضرت بوده اهدا کرده بود و در قرن 17 و در اوج شکوفایی امپراتوری عثمانی، توسط سلطان سلیم اول از حجار به استانبول آورده شد. آن زمان حجاز بخشی از قلمرو حکومت وسیع عثمانی بود.

بعد از آوردن این خرقه به استانبول، عثمانی ها مسجدی ساختند و خرقه را در آن نگه داشتند که امروزه با عنوان مسجد خرقه شریف شناخته می شود. کار ساخت مسجد در سال ۱۸۴۷ شروع  شد و در سال ۱۸۵۱ به پایان رسید.

سپس سلطان عبدالحمید ثانی دستور داد تا صندوقی برای نگهداری خرقه شریف نبوی تهیه شود و خرقه پیامبر اکرم (ص) فقط در ماه مبارک رمضان در معرض عموم قرار گیرد. بر اساس این رسم، در اولین جمعه ماه رمضان، این خرقه به نمایش عمومی در می آید.

همه ساله همزمان را رونمایی رمضانی از این خرقه منتسب به رسول خدا (ص) صف های طولانی برای دیدن آن در برابر مسجد خرقه شریف تشکیل می شود و علاقه مندان می توانند از ساعت 10 صبح تا 18 عصر از این مسجد و خرقه دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا