میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
پوست و مو

روغن درخت چای برای درمان شپش سر؛ آیا واقعا موثر است؟

آیا روغن درخت چای شپش را از بین می برد؟ بله، طبق یک مطالعه ، روغن درخت چای ممکن است به کشتن شپش ها در مراحل شفیره و بزرگسالی آنها کمک کند. درمان با روغن درخت چای نیز ممکن است از باز شدن تخم شپش جلوگیری کند.

تبلیغ در عصر ترکیه

روغن درخت چای برای شپش سر؛ یک درمان خانگی موثر؟
روغن درخت چای برای شپش یکی از درمان های خانگی رایج برای شپش سر است. در این مقاله از بیتوته، به بررسی خواص و روش استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر می پردازیم.

روغن درخت چای به دلیل خواص آن برای پوست، مو و خواص دارویی آن معمولاً در کانون توجه قرار دارد. اخیراً برخی افراد ادعا می کنند که از روغن درخت چای برای از بین بردن شپش استفاده می کنند. اعتقاد بر این است که یکی از بهترین داروهای طبیعی است که ممکن است به درمان شپش سر کمک کند. اما این ادعاهای چقدر صحت دارند؟ آیا مدرک علمی دارند؟

امکان استفاده از روغن درخت چای را به عنوان درمانی برای شپش سر و اینکه آیا واقعاً می تواند پوست سر تحریک شده و آلوده را تسکین دهد، بررسی می کنیم. به خواندن ادامه دهید تا در مورد اثربخشی این روغن در از بین بردن شپش سر و ارتقای سلامت پوست سر بیشتر بدانید.

تحقیقات چه می گوید؟
آیا روغن درخت چای شپش را از بین می برد؟ بله، طبق یک مطالعه ، روغن درخت چای ممکن است به کشتن شپش ها در مراحل شفیره و بزرگسالی آنها کمک کند. درمان با روغن درخت چای نیز ممکن است از باز شدن تخم شپش جلوگیری کند.

مطالعه دیگری نتایج امیدوارکننده ای را هنگام استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش نشان داد. در این مطالعه، محققان از سه نوع درمان برای درمان کودکان مبتلا به شپش سر استفاده کردند. یکی از درمان ها حاوی ترکیبی از روغن های ضروری مانند روغن درخت چای و اسطوخودوس بود که بیشترین فایده را برای افراد مبتلا به شپش سر نشان داد.

در مطالعه دیگری، محققان مواد گیاهی و مصنوعی خاصی را که می‌توان برای جلوگیری از شپش در بچه‌ها استفاده کرد، مقایسه کردند. روغن درخت چای موثرترین درمان بود. این روغن زمانی که با نعناع فلفلی استفاده شود می تواند به دفع شپش نیز کمک کند. با این حال، استفاده طولانی مدت از روغن درخت چای برای از بین بردن شپش سر هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

در بخش زیر روش‌های مختلف استفاده از روغن درخت چای برای کاهش شپش سر را مورد بحث قرار داده‌ایم.

چگونه از روغن درخت چای برای از بین بردن شپش سر استفاده کنیم؟
1. اسانس درخت چای
همانطور که دیدیم، درخت چای می تواند به کشتن شپش کمک کند. همچنین به عنوان دافع شپش عمل می کند. پنبه را به 5 تا 6 قطره اسانس درخت چای آغشته کنید. پنبه را به پوست سر بمالید. موهای خود را در یک حوله بپیچید و بگذارید یک شب بماند.

صبح روز بعد طبق معمول بشویید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید، تا زمانی که شپش کاملا درمان شود.

2. شامپو روغن درخت چای
مقداری شامپو در کف دست خود بریزید. چند قطره روغن درخت چای اضافه کنید. با هم مخلوط کنید و مثل همیشه موهایتان را تمیز کنید. می توانید این دارو را هر هفته یک بار به مدت چند هفته استفاده کنید.

3. اسپری روغن درخت چای
مقداری آب را داخل بطری اسپری بریزید. اسانس را به بطری اضافه کنید و خوب تکان دهید.

مخلوط را روی موها و پوست سر خود بپاشید. بگذارید نیم ساعت بماند و طبق معمول موهایتان را بشویید. از این اسپری ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

4. روغن نارگیل و روغن درخت چای
روغن نارگیل ممکن است به تغذیه پوست سر و مو کمک کند. خواص ضد التهابی همچنین ممکن است به مبارزه با التهاب ناشی از شپش کمک کند. 2 تا 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با 6 تا 7 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. مخلوط را به پوست سر و موهای خود بمالید. بگذارید یک ساعت بماند. موهای خود را با شامپو و نرم کننده بشویید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

5. روغن زیتون و روغن درخت چای
شواهد حکایتی نشان می دهد که روغن زیتون ممکن است دارای خواص مرطوب کنندگی باشد که ممکن است پوست سر را تسکین دهد. 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 5 تا 6 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. مخلوط را به پوست سر و مو بمالید. بگذارید حداقل یک ساعت بماند. موهایتان را طبق معمول آبکشی کنید.این کار را دو بار در هفته و به مدت چند هفته انجام دهید.

6. اسطوخودوس و روغن درخت چای
روغن اسطوخودوس که اغلب برای رایحه درمانی استفاده می شود ممکن است به شما کمک کند بر بوی قوی روغن درخت چای غلبه کنید. همچنین، ادعا می شود که روغن اسطوخودوس نیش حشرات را تسکین می دهد و ممکن است همین اثر را روی شپش نیز داشته باشد.

3 تا 4 قطره روغن اسطوخودوس، 5 تا 6 قطره روغن درخت چای ،2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون را مخلوط کنید. مخلوط را به پوست سر و مو بمالید. بگذارید یک شب روی آن بماند. صبح موهای خود را بشویید. این کار را یک یا دو بار در هفته و به مدت چند هفته انجام دهید.

عوارض جانبی روغن درخت چای
روغن درخت چای ممکن است باعث تحریک پوست و آلرژی در افراد کمی شود. به عنوان یک آلرژن تماسی شناسایی شده است. هیچ مدرکی دال بر ایمن بودن روغن درخت چای برای زنان باردار و شیرده وجود ندارد. بنابراین، ایمن باشید و از استفاده خودداری کنید.

روغن درخت چای اگر در دوزهای بالا مصرف شود می تواند سمی باشد. از این رو، از آن به تنهایی برای کاربرد موضعی استفاده کنید.

سوالات متداول روغن درخت چای برای شپش
1. آیا روغن درخت چای را روی موهای مرطوب یا خشک برای شپش میزنید؟

توصیه می شود روغن درخت چای را روی موهای مرطوب بمالید و سپس شپش ها را شانه کنید.

2. آیا می توانم روغن درخت چای را روی موهایم اسپری کنم؟

بله، برای حفظ سلامت و درخشندگی موهایتان می توانید روغن درخت چای را روی موهای خود اسپری کنید.

3. چه مدت طول می کشد تا روغن درخت چای شپش را از بین ببرد؟

شواهد حکایتی نشان می دهد که ممکن است بین دو تا چهار هفته طول بکشد تا شپش ها از بین بروند. با این حال، مطالعات بیشتری برای حمایت از این ادعا ضروری است. برای راهنمایی بیشتر در مورد دوز و استفاده از روغن درخت چای با پزشک خود مشورت کنید.

4. روش استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر چیست؟

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر، می توانید چند قطره از آن را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید. سپس، مخلوط را روی پوست سر و موهای خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

5. عوارض جانبی استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر چیست؟

روغن درخت چای می تواند باعث تحریک پوست در برخی افراد شود. بنابراین، قبل از استفاده از آن، حتماً آن را روی یک قسمت کوچک از پوست خود آزمایش کنید.

اگر پوست شما تحریک شد، استفاده از روغن درخت چای را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

6. آیا روغن درخت چای جایگزین مناسبی برای شامپوهای شیمیایی است؟

روغن درخت چای یک درمان خانگی موثر برای شپش سر است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعا لازم است. شامپوهای شیمیایی نیز برای درمان شپش سر موثر هستند. با این حال، این شامپوها می توانند مضر باشند و باعث خشکی و تحریک پوست شوند. در نهایت، تصمیم گیری در مورد اینکه از روغن درخت چای یا شامپوهای شیمیایی برای درمان شپش سر استفاده کنید، به عهده شماست.

سخن پایانی روغن درخت چای برای شپش
روغن درخت چای که به دلیل خواص ضد قارچی و ضد عفونی کنندگی خود شناخته شده است، به عنوان یک دفع کننده شپش به خوبی عمل می کند. این روغن شپش ها را در مرحله شفیره و بالغ از بین می برد. می توانید آن را مستقیماً روی پوست سر استفاده کنید یا می توانید از آن به عنوان شامپو نیز استفاده کنید.

می توانید از روغن درخت چای به عنوان اسپری استفاده کنید یا آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید. ترکیب روغن زیتون و درخت چای باعث تغذیه پوست سر و کاهش شپش سر می شود. با این حال، عوارض جانبی کمی برای این حشره کش طبیعی وجود دارد، مانند واکنش های آلرژیک، مرتبط با روغن درخت چای. بنابراین، هنگام استفاده از آن در روتین مراقبت از مو احتیاط کنید.

 

منبع
بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا