میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

روشی سالم و ساده برای شستن تشک تخت

تشک تخت یکی از وسایلی است که تمیز بودن یا نبودن آن بر سلامتی تاثیر می‌گذارد پس با شستن آن با روش‌های ساده در منزل سلامت خود را حفظ کنید.

تبلیغ در عصر ترکیه

شما نیمی از زندگیتان را بر روی تشک خود می‌گذرانید پس طبیعی است که آن را تمیز و مرتب نگهدارید این کار آن را عاری از هر گونه آلرژی کرده و تا سالها نو باقی می‌ماند. به منظور جلوگیری از رشد قارچ باید رویه‌های تشک را عوض کنید شستن آن کار سختی نیست و می‌توان با روش‌های ساده آن را انجام داد.

شستن تخت خواب

قبل از تمیز کردن، از لایه‌های رویی شروع کنید. مانند جمع‌آوری متکاها، اسباب‌بازی و سایر اشیاها. زمانیکه رویه متکاها را درآوردید آن را درون سبد خشکشویی بیندازید پتوها را نیز به هنگام نظافت در گوشه‌ای کنار بگذارید سپس رویه تخت را بلند کنید و آن را همراه متکا درون رختکن بیندازید. و زمانی که تخت خالی بود آن را بشویید. از آب بسیار داغ و خشک کن برای پاک زدایی گردوخاک یا کشتن باکتری‌های موجود استفاده کنید.

پاک کردن و گندزدایی تشک تخت

اولین گام برای تمیزی جاروبرقی است این کار تخت را گردگیری می‌کند. از لوله جاروبرقی برای مکش گوشه‌های تخت استفاده کنید، سپس جوش شیرین را بر روی تخت پاشیده تا لکه‌ها را پاک کند. برای آنکه بوی طراوت و تازگی بگیرد ۵ قطره از روغن خوشبو کننده را درون جوش شیرین ریخته تا بوی عطر را به خود جذب کرده و لکه‌ها را دفع کند.

بگذارید جوش شیرین ۳۰ دقیقه روی تخت بماند سپس دوباره تخت را جارو بکشید، بعد از آن جوش شیرین را پاک کنید سپس آن را در بیرون و در هوای آزاد پهن کنید تا خشک شود و رطوبت آن گرفته شود اما در فصل گرما فقط کافیست که پنجره را باز گذاشته، پرده‌ها را کنار بزنید تا نورخورشید بر روی تخت تابیده و آن را خشک کند.

چگونه تخت و لکه‌های موجود آن را پاک کنیم؟

قبل از شروع پاکسازی درجه ماشین لباسشویی را روی آب بسیار داغ تنظیم کنید تا باکتری‌ها را بکشد، تخت را جارو کشیده زیرا بهترین راه برای پاک کردن است، جوش شیرین لکه‌ها را پاک کرده و بوی تازگی می‌دهد، مجددا جاروبرقی بکشید.

لکه‌های تخت به سه دلیل خون، ادرار و ترشحات بدن پدید می‌آید. برای پاک کردن لکه‌های خشک شده خون مراحل زیر را انجام دهید: یک چهارم فنجان آب اکسیژنه، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری نمک طعام را با هم ترکیب کرده تا خمیری چسبناک بدست بیاید. مواد را روی تخت ریخته، سپس آن را پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند.

شستن لکه های ادرار بر روی تشک تخت

معمولا بچه‌ها عامل ایجاد آن هستند و با یکبار خشک شدن تمیز نمی‌شود این دو روش کمک می‌کند تا وقتی بچه‌های کوچک وجود دارند، تشکشان را تمیز نگه داشته شود. مواد تشکیل دهنده برای شستشوی این نوع آلودگی‌ها بر روی تشک: ۳قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۳درصد آب اکسیژنه و میزان کمی مایع ظرفشویی.

مواد را ترکیب کرده و روی تخت بریزید اگر مشکل حل نشد، روش دوم را به کار گیرید: ۳ قاشق غذاخوری پودر ماشین لباسشویی، یک قاشق آب اضافه کرده و با هم مخلوط کنید تا فوم بدست بیاد، آن را نیم ساعت روی لکه بگذارید سپس آب اکسیژنه افزوده و جارو بکشید.

روش خشک کردن تخت

قبل از شروع کار پنجرهها را باز کنید سپس گوشه‌های تخت را با آمونیاک اسید ضدعفونی کنید، از پارچه‌ای تمیز و آب برای این کار استفاده کنید. ۵ دقیقه صبر کنید و دوباره این کار را تکرار کنید، محل را با جوش شیرین برای خنثی کردن آمونیاک اسید و قارچ موجود پاکسازی کنید. وقتی خشک شد جارو بکشید.

اگر تخت با روش‌هایی که گفته شد پاک نشد، این روش را انجام دهید: تخت را بلند کرده و آن را از بالا به پایین آویزان کنید سپس مراحل پاکسازی را انجام دهید.

منبع
نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا