میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

روسیه هشدار داد که جنگنده‌های ارسالی سایر کشورها به اوکراین را نابود می‌کند

تبلیغ در عصر ترکیه

در پی وعده دو کشور اروپایی برای تحویل جت‌های جنگنده زمان شوروی سابق به کی‌یف، سخنگوی کرملین تهدید کرده است که روسیه هر جنگنده ای را که حامیان اوکراین به آن کشور تحویل دهند نابود خواهد کرد.

به گزارش بی بی سی، اسلواکی دومین کشور عضو ناتو است که روز جمعه و یک روز پس از لهستان متعهد شد تعدادی هواپیمای میگ-۲۹ به اوکراین تحویل دهد.

سال گذشته اسلواکی ناوگان هواپیماهای میگ خود را از رده خارج کرد و ارتش آن کشور دیگر از این نوع جنگنده استفاده نمی‌کند.

دولت اوکراین از کشورهای غربی خواسته است تا هواپیماهای مدرن مانند اف-۱۶ در اختیار آن قرار دهند اما به خاطر طولانی بودن دوره آموزش مورد نیاز برای این نوع هواپیماهای جدید، دریافت و به کارگیری آنها یک گزینه برای طولانی‌مدت است.

تا آن زمان،هواپیماهای ساخت شوروی سابق که خلبانان اوکراینی آموزش آن را دیده‌اند به اوکراین در مقابله با حملات احتمالی روسیه کمک خواهد کرد. سایر کشورهای ناتو در حال بررسی تحویل هواپیماهای دوران شوروی به اوکراین هستند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر رئیس جمهور روسیه این روند را محکوم کرده و گفته است که دریافت این هواپیماها بر نتیجه «عملیات ویژه نظامی» تاثیری نخواهد داشت و فقط «مصائب بیشتری برای اوکراین و مردم اوکراین به همراه خواهد داشت.» مقامات روسی جنگ علیه اوکراین را «عملیات ویژه نظامی» می‌خوانند.

وی افزود «البته در جریان عملیات ویژه نظامی، تمامی این تجهیزات در معرض نابودی قرار می‌گیرند.»

در آغاز حمله روسیه به اوکراین، تخمین زده می‌شد که اوکراین حدود ۱۲۰ هواپیمای جنگنده دارد که عمدتا شامل هواپیماهای قدیمی میگ-۲۹ و سو-۲۷ بود.

روز جمعه، ادوارد هگر، نخست وزیر اسلواکی در توییتی اعلام کرد که دولت او با ارسال ۱۳ فروند میگ ۲۹ به اوکراین موافقت کرده است.

او گفت که «باید به تعهدها عمل کرد» و افزود که خرسند است که دیگران هم به درخواست ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین برای دریافت تسلیحات بیشتر پاسخ مثبت می‌دهند.

نخست وزیر اسلواکی گفت کشورش بخشی از سامانه دفاع هوایی کاب Kub خود را به اوکراین خواهد فرستاد.

روز پنجشنبه، لهستان متعهد شد که چهار فروند میگ-۲۹ ارتش خود را در روزهای آینده به اوکراین بفرستد و انتظار می‌رود تعداد بیشتری از این جنگنده‌ها به زودی روانه اوکراین شود.

مشخص نیست که چه تعداد از هواپیماهای میگ اسلواکی در حال حاضر عملیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا