میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

رباتی که روی سیارات می‌جهد

ربات پس از رسیدن به مقصد به طور کنترل شده فرود می‌آید و از یک سیستم پیش رانش حساس برای فرود دقیق استفاده می‌کند. این قابلیت به کاوشگر امکان می‌دهد ماموریت‌های علمی را با دقت خارق العاده‌ای انجام دهد.

تبلیغ در عصر ترکیه

دانشجویان موسسه ETHزوریخ رباتی ابداع کرده اند که می تواند در محیط با گرانش اندک با جهیدن مانند انسان حرکت کند.

این پروژه بخشی از طرحSpace Hopper با هدف خلق رباتی است که می تواند در شرایط گرانش اندک بجهد. یکی از جالب ترین ویژگی های این ربات قابلیت جهت یابی دقیق آن است که به وسیله حرکات هوشمندانه پاهای ربات بدون نیاز به فلای ویل(flywheel) یا چرخ طیار انجام می شود. با کمک این ویژگی کاوشگر می تواند روی پاهای خود فرود بیاید و در نتیجه ریسک جهش غیر قابل کنترل از بین می رود.

سیارک ها به دلیل سطح ناهموار و گرانش اندک خود نیازمند کاوشگرهایی هستند که سیستم پیشرانش نوین دارند. اسپیس هاپر یک پلتفرم سبک وزن است که به طور خاص برای حرکت در محیط گرانش کم مهندسی شده است. این ربات از قطعاتی مناسب فضا ساخته شده و وزن آن 5.2کیلوگرم است. دستگاه مذکور از 3 پا برای تنظیم مجدد بدنه حین پرواز و آماده شدن برای فرود در جای ژیروسکوپ یا فلای ویل استفاده می کند. این تیم از استراتژی های یادگیری تقویتی عمیق برای تنظیم حرکت پا برای جهت دهی مجدد استفاده کرد.

اسپیس هاپر می تواند بجهد و با استفاده از پاهایش برای حرکت دقیق بین مناطقی روی سطح بین زمین و آسمان وضعیت خود را تثبیت کند. به گفته محققان این امر زمینه را برای طیف وسیعی از فرصت های ماموریتی فراهم می کند. ربات مذکور از توانایی جهیدن استفاده می کند تا مسافت های طولانی را با بهره وری خارق العاده طی کند. ربات با توجه به قابلیت کنترل دقیق ارتفاع می تواند در خلا با چابکی مسیریابی کند و به طور دقیق به مقصد برسد.

ربات پس از رسیدن به مقصد به طور کنترل شده فرود می آید و از یک سیستم پیش رانش حساس برای فرود دقیق استفاده می کند. این قابلیت به کاوشگر امکان می دهد ماموریت های علمی را با دقت خارق العاده ای انجام دهد.

منبع
مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا