میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

دیابتی‌ها می‌توانند سیب‌زمینی بخورند؟

نحوه پختن سیب زمینی می‌تواند تفاوت زیادی در بافت، طعم و از همه مهمتر ضریب سلامتی ایجاد کند. به گفته کارشناسان تغذیه، روش‌های کمی برای پخت و پز سیب زمینی وجود دارد که می‌تواند به طور موثر بر ارزش غذایی آن تأثیر بگذارد.

تبلیغ در عصر ترکیه

مقدار نشاسته و شاخص گلیسمی موجود در این سبزی می‌تواند سطح قند را برای افراد مبتلا به دیابت افزایش دهد.

سیب زمینی اغلب به عنوان غذایی در نظر گرفته می‌شود که به خصوص افراد دیابتی باید آن را در حد اعتدال مصرف کنند، این به دلیل شاخص گلیسمی بالای GI ۲۰ سیب زمینی است که تأثیر سریعی بر سطح قند خون دارد(شاخص گلیسمی یا «Glycemic Index» شاخصی برای اندازه گیری میزان افزایش قند خون در اثر مصرف برخی مواد غذایی خاص است. به طور کلی، مواد غذایی تحت غذاهای با گلیسمی پایین، متوسط یا بالا طبقه بندی شده و از مقیاس صفر تا صد گروه‌ بندی می‌شوند.

هرچه شاخص گلایسمی یک غذا کمتر باشد، آن خوراکی به میزان کمتری میزان قند خون شما را تحت تاثیرقرار خواهد داد). در واقع، مصرف سیب زمینی می‌تواند به سرعت به گلوکز تجزیه شده و باعث افزایش سریع سطح قند خون شود. با این حال، سیب زمینی اگر به روشی آگاهانه تهیه و مصرف شود، می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل بدون ایجاد جهش قابل توجه در سطح قند خون باشد. در این مطلب به چند نکته در مورد نحوه مصرف سیب زمینی بدون افزایش سریع قند خون اشاره می‌کنیم.

انتخاب جایگزین‌های بهتر
اگر عاشق طعم فریبنده سیب زمینی هستید و نمی‌خواهید این سبزی را به سادگی از رژیم غذایی خود حذف کنید، سیب زمینی شیرین یا سایر سبزیجات با طعم و بافت مشابه را انتخاب کنید، این باعث کاهش هوس به خوردن سیب زمینی می‌شود. علاوه بر این، می‌توانید سبزیجات با شاخص گلیسمی پایین و محتوای نشاسته را انتخاب کنید.

اهمیت روش‌های طبخ

نحوه پختن سیب زمینی می‌تواند تفاوت زیادی در بافت، طعم و از همه مهمتر ضریب سلامتی ایجاد کند. به گفته کارشناسان تغذیه، روش‌های کمی برای پخت و پز سیب زمینی وجود دارد که می‌تواند به طور موثر بر ارزش غذایی آن تأثیر بگذارد.

پختن یا کباب کردن

پختن یا برشته کردن سیب زمینی در دمای متوسط به حفظ ارزش غذایی آن‌ بدون افزایش سریع قند خون کمک می‌کند.

آبر پز کردن

آب پز و سرد کردن سیب زمینی قبل از مصرف می‌تواند تاثیر گلیسمی را کاهش دهد.

بخارپز کردن

بخارپز کردن روش دیگری است که می‌تواند به حفظ محتوای غذایی کمک کند و تأثیر آن بر قند خون را به حداقل برساند.

ترکیب با فیبر و پروتئین

سیب زمینی را با غذاهای غنی از فیبر و پروتئین جفت کنید. به عنوان مثال، همراه با سیب زمینی سبزیجات، حبوبات، یا منابع پروتئین بدون چربی را برای کاهش سرعت هضم و جذب کربوهیدرات‌ها بگنجانید.

اهمیت اندازه وعده‌ها

به اندازه وعده‌ها توجه کنید. مصرف سیب زمینی کمتر می‌تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند.

منبع
ایسکانیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا