میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
ورزش

دونده‌ ای که دزدها به او احترام می‌گذاشتند!

دونده آمریکایی قهرمان المپیک بلافاصله بعد از کسب مدال طلا از این رشته خارج و تبدیل به یکی از 10 ورزشکار بد تاریخ شد!

جیم هاینز، دونده سیاه‌پوست آمریکایی نخستین کسی بود که توانست 100 متر را در کمتر از 10 ثانیه بدود؛ حتی دزدها هم به او احترام می‌گذاشتند!

هاینز در المپیک 1968 مکزیکوسیتی با ثبت زمان 9 ثانیه و 95 صدم ثانیه مدال طلای دوی 100 متر را برگردن آویخت و به تالار اولین‌های تاریخ المپیک راه یافت. رکورد او تا سال 1988 دست نخورده باقی ماند. او روز سوم ژوئن 2023 (13 خرداد 1402) و در سن 76 سالگی درگذشت.

هاینز 21 ساله در مسابقات مقدماتی المپیک 1968 مکزیکوسیتی رکوردی تاریخی به نام خود ثبت کرد. هاینز که از بیسبال به دوومیدانی آمد، دو بار در ثبت رکورد زیر 10 ثانیه در مسافت 100 متر کم آورد. در مسابقات مقدماتی و در نیمه نهایی 100 متر اما در ادامه زمان توسط یک کرونومتر دستی ثبت شد؛ هاینز ابتدا نتیجه 9.98 ثانیه را به ثبت رساند اما وزش باد از حد مجاز فراتر رفت و رکوردی ثبت نشد. در مرحله نیمه نهایی، هاینز 100 متر را در 9.99 ثانیه دوید. این بار در مسابقه بادی وجود نداشت و این نخستین بار در تاریخ بود که یک ورزشکار مسافت 100 متر را در 10 ثانیه می‌دوید. درست است؛ سال ها بعد با کمک ضبط ویدئو، نتیجه توسط یک کرونومتر الکترونیکی اندازه‌گیری شد که 10.03 را نشان داد.

جالب است که در فینال مسابقات انتخابی آمریکا، هاینز به هموطن خود چارلز گرین باخت اما هر دو نتیجه یکسانی را نشان دادند؛ دقیقاً 10 ثانیه با باد پشتی که از استاندارد فراتر رفت. هاینز و گرین به المپیک مکزیکوسیتی راه یافتند.

در 14 اکتبر 1968، هاینز در فینال مسابقه 100 متر المپیک، دویدن خارق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشت. او دو دهه از زمان خود جلوتر بود. جیم برای 9.90 دوید. ورزشگاه شلوغ نمی‌توانست باور کند که چنین چیزی ممکن است. سپس نتیجه کرونومتر الکترونیکی روی 9.89 تنظیم شد اما در نهایت زمان 9.95 رکورد جدید جهانی شد.

هاینس همان زمان در مصاحبه‌ای با L’Equipe گفت: “زمان من چندین بار اصلاح شد، زیرا هیچ‌کس نمی‌توانست باور کند که یک نفر به این سرعت می‌دود.”

6 روز پس از پیروزی خود در 100 متر، هاینز در دوی 4 در 100 متر دوندگی چشمگیرتری از خود نشان داد. تیم مدعی، جامائیکا بود که دو بار رکورد جهانی را در مسابقات مقدماتی و در نیمه نهایی بهبود بخشید اما در فینال تیم کوبا عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. کوبایی‌ها در آخرین رله پیشتاز بودند، جامائیکایی‌ها دوم شدند و آمریکایی‌ها با فاصله تقریباً دو متری سوم شدند. تیم آمریکا با رکورد جدید جهانی یعنی 38.24 ثانیه قهرمان المپیک شد.

داستان هاینز بعد از درخشش در المپیک، چرخش دراماتیکی داشت؛ او در کمال تعجب یک هفته پس از قهرمانی در المپیک به فعالیت خود در ورزش دوومیدانی پایان داد و راهی فوتبال آمریکایی شد! او همچنین آنجا هم موفق شد تاریخ‌سازی کند اما در جهت منفی؛ هاینز به یکی از 10 بدترین ورزشکار تاریخ تبدیل شد.

هاینز بین دزدها محبوب بود! شهرت یک باره او توجه بسیاری از سارقان را جلب کرده بود و بعدتر که دزدان مجذوب چنین موفقیت غیرمعمولی شده بودند، یکی از شب‌ها وارد خانه این ورزشکار در هیوستون شدند و تلویزیون، جواهرات همسرش و مدال‌های المپیک را دزدیدند. این یک کابوس واقعی بود اما هاینز تصمیم گرفت کار خاصی بکند؛ به همین دلیل از طریق آگهی در روزنامه‌های محلی از سارقان خانه‌اش خواست که حداقل مدال‌هایش را به او برگردانند. ظاهرا این آگهی کارساز بود، چون پس از مدتی یک پاکت قهوه‌ای ضخیم به نام او به اداره پست رسید. پاکتی که مدال‌های طلای المپیک مکزیکوسیتی 1968 در آن گذاشته شده بودند؛ بله، هاینز بین دزدها محبوب بود!

در نهایت جیم هاینز در 3 ژوئن 2023 (13 خرداد) در سن 76 سالگی درگذشت.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا