میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

دریاچه ی زیبای حلیمه جان (+فیلم)

اگر نمی‌دانید که دریاچه عروس کجاست؟ باید بگوییم که در روستای حیلمه جان از توابع رحمت‌آباد رودبار در گیلان واقع شده است و دریاچه نسبتاً کوچکی در حاشیه جنگل است.

تبلیغ در عصر ترکیه

اگر نمی‌دانید که دریاچه عروس کجاست؟ باید بگوییم که در روستای حیلمه جان از توابع رحمت‌آباد رودبار در گیلان واقع شده است و دریاچه نسبتاً کوچکی در حاشیه جنگل است. این دریاچه محل زندگی گونه‌های جانوری مختلفی از جمله انواع ماهی مانند ماهی سفید، قورباغه و لاک‌پشت است. اما آنچه که نظر هر بیننده‌ای را در ارتباط با دریاچه عروس رودبار جلب می‌کند، تغییر رنگ این دریاچه است. دریاچه در زمانی که هوا آرام است (به‌طور معمول تا پیش از ظهر) به رنگ سبز است، اما بعدازظهر و با کمی وزش باد به رنگ آبی در می‌آید. در ادامه از مسیر دسترسی دقیق آن می‌گوییم.

علت تغییر رنگ دریاچه، وجود جلبک‌ها در آن است. درواقع جلبک‌ها در ساعات صبح، سطح دریاچه را می‌‎ پوشانند و به‌همین دلیل رنگ دریاچه به سبز درمی‌آید. با وزش باد و کنار رفتن جلبک‌ها دریاچه رنگ آبی به خود می‌گیرد.

یکی از علت‌های نام‌گذاری این دریاچه به‌نام دریاچه عروس، همین کنار رفتن جلبک‌هاست. دریاچه، پیش از این به نام دریاچه حلیمه شناخته می‌شد. اما افراد محلی، این کنار رفتن جلبک‌ها را به بالا زدن تور عروس تشبیه کرده‌اند و حالا آن را به‌نام چشمه عروس می‌شناسند (ماجرای نام‌گذاری دریاچه یک روایت شفاهی از افراد محلی است.)

مسیر دسترسی به دریاچه عروس
حالا نوبت پاسخ به این سوال رسیده است، دریاچه عروس کجاست؟ برای رفتن به روستای حلیمه جان از تهران، بهترین مسیر آزادراه قزوین‌رشت است. آزادراه را به سمت منجیل و رودبار طی کنید تا به توتکابن برسید، بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را می‌بینید و وارد خروجی روستای حلیمه جان می‌شوید (روستا در فاصله کمتر از ۱۰ دقیقه از اتوبان است.) برای محوطه دریاچه عروس، پارکینگ خودرو در نظر گرفته شده که هزینه ورودی آن ۱۰ هزار تومان است.

فاصله چشمه عروس از تهران: ۲۸۲ کیلومتر (سه ساعت و نیم)
فاصله چشمه عروس از رشت: از مسیر آزادراه ۴۲ کیلومتر (۵۰ دقیقه)

منبع
صد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا