میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ایران

خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی با شرایط جدید

برخورداری از مزایای بیمه تامین اجتماعی، از جمله مهم‌ترین دلایل افراد برای استفاده و همچنین پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی است. مسلما همه دوست دارند تا با پرداخت مبلغی، بازنشستگی خود را تامین کنند و خیالشان بابت داشتن حقوق بازنشستگی راحت باشد. اما خب برخی افراد سابقه بیمه کمی دارند و به این فکر می‌کنند که آیا امکان خرید سابقه بیمه را دارند یا خیر.

تبلیغ در عصر ترکیه

در صورتی که فرد بخواهد برای تکمیل سوابق خود، خرید سابقه بیمه را به صورت کسری از ماه انجام دهد، باید در کارگاهی به صورت پاره وقت کار کند که زیر نظر سازمان تامین اجتماعی است و حداقل یک روز سابقه پرداخت حق بیمه برای او لحاظ شود.

بیمه تامین اجتماعی یک نظام تامین اجتماعی است که به منظور حفظ و تامین حقوق اجتماعی و اقتصادی افراد در برابر ریسک‌های مختلف به صورت تامین مالی فعالیت می‌کند. بیمه تامین اجتماعی در بسیاری از کشورها وجود داشته و در بسیاری از جوامع مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف اصلی بیمه تامین اجتماعی، ایجاد تعادل میان حقوق و تعهدات اجتماعی و اقتصادی فرد است. اعطای کمک‌های مالی به افرادی که به دلیل بیماری، ناتوانی، تحت تاثیر سن، از کار افتاده‌اند و یا در شرایط اقتصادی ضعیف قرار دارند، از عمده فعالیت‌های این سازمان است.

یکی از موارد پیگیر در سازمان خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی است.در ادامه به آخرین خبر از بیمه تامین اجتماعی می پردازیم.در این مقاله درباره این موضوع و همچنین شرایط و نحوه خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

برخورداری از مزایای بیمه تامین اجتماعی، از جمله مهم‌ترین دلایل افراد برای استفاده و همچنین پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی است. مسلما همه دوست دارند تا با پرداخت مبلغی، بازنشستگی خود را تامین کنند و خیالشان بابت داشتن حقوق بازنشستگی راحت باشد. اما خب برخی افراد سابقه بیمه کمی دارند و به این فکر می‌کنند که آیا امکان خرید سابقه بیمه را دارند یا خیر.

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در سابقه بیمه، عدم رد کردن بیمه از سمت کارفرما است. بسیاری از افراد با توجه به دانسته‌های خود از مدت زمان پرداخت حق بیمه، سراغ بازنشستگی می‌روند، اما خبر ندارند که در صورتی که حق بیمه آنها توسط کارفرما پرداخت نشده باشد، نمی‌توانند اعدا کنند که سی سال سابقه بیمه دارند.

این افراد در کنار افرادی که می‌خواهند زودتر از موعد بازنشسته شوند، طبق شرایط و ضوابط خاصی می‌توانند سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را بخرند. به این ترتیب، این مزیت برای همگان در دسترس نیست و افراد خاصی می‌توانند این کار را انجام دهند.

طبق آنچه در قوانین سازمان تامین اجتماعی آمده، امکان خرید یک‌جای سوابق بیمه وجود ندارد. اما این قانون تبصره‌هایی نیز دارد که خرید سابقه بیمه را برای برخی افراد امکان‌پذیر می‌کند. شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی به شرح زیر می‌باشد:

افراد سرباز می‌توانند برای خرید سابقه بیمه اقدام کنند، اما اقدام برای خرید شرایط خاصی دارد. این افراد می‌توانند بیمه سربازی خود را به سابقه بیمه کار تبدیل کنند به شرطی که کارت پایان خدمت داشته باشند، بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی باشد، از قبل از سربازی ۲ سال سابقه کار و بیمه داشته باشند و در نهایت اینکه، در صورت توانایی در خرید بتواند مبلغ آن را به صورت یک‌جا و نقدی و یا به صورت اقساط یک ساله به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.

در صورتی که فرد بخواهد برای تکمیل سوابق خود، خرید سابقه بیمه را به صورت کسری از ماه انجام دهد، باید در کارگاهی به صورت پاره وقت کار کند که زیر نظر سازمان تامین اجتماعی است و حداقل یک روز سابقه پرداخت حق بیمه برای او لحاظ شود. برای این درخواست، فرد باید حداکثر ۵۰ سال داشته باشد و قبل از رسیدن به این سن، برای خرید سابقه بیمه درخواست دهد.

بسیاری از افراد هستند که به صورت پاره وقت کار می‌کنند و ممکن است حق بیمه آنها برای تنها ۴ روز کار در هفته پرداخت شود. این افراد از زمان ثبت درخواست خود برای خرید سابقه بیمه، می‌توانند با هزینه شخصی هزینه حق بیمه دیگر روزهای هفته را بپردازند و اقدام به تکمیل سوابق بیمه‌ی خود کنند. این موضوع برای افرادی که به سن مشخص‌شده برای پر کردن سابقه بیمه خود رسیده‌اند، صدق نمی‌کند و نمی‌توانند ناقص بودن سابقه بیمه خود در گذشته را بخرند.

افرادی که کمتر از ده سال سابقه بیمه دارند و می‌خواهند با دریافت ده روز حقوق در ماه بازنشسته شوند، حتما باید حداقل از یک سال پرداخت حق بیمه، برخوردار باشند و پرداخت حق بیمه آنها به ده سال نرسد. علاوه بر این، باید به سن ۶۰ سال در مردان و ۵۵ سال در زنان رسیده باشند.در صورتی که متقاضی از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه برخوردار باشد، دیگر نیاز به شرایط سنی برای بازنشستگی ندارد. علاوه بر این، افرادی که در زمان ثبت درخواست بالای ۵۰ سال دارند باید نسبت به مازاد ۵۰ سال از سابقه پرداخت حق بیمه بهره‌مند باشند.

چگونگی خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

در صورتی که شرایط بالا را دارید و به دنبال این هستید که سابقه بیمه خود را بخرید، باید با در دست داشتن مدارک و مستندات به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اینجاست که کارِ سازمان تامین اجتماعی شروع و اقدام به بررسی اسناد شما می‌کند. در صورت تایید تمام مدارک، می‌توانید برای خرید اقدام کنید.

اما یکی از مهم‌ترین عوامل در به وجود آمدن شکاف میان سوابق بیمه در افراد، کارفرمایان هستند. بسیاری از کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان خود سر باز می‌زنند و همین موضوع می‌تواند سابقه بیمه افراد را دچار مشکل کند. برای این مواقع، می‌توانید سراغ سریع‌ترین راه یعنی شکایت از کارفرما بروید و در شکایت خود، درخواست واریز حق بیمه ایام اشتغال را ارائه دهید.

برای اینکه از این مشکلات جلوگیری کنید و خود را درگیر شکایت نکنید، حتما به وب‌سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و سابقه بیمه خود را مدام چک کنید. چرا که در صورت رد نشدن بیمه شما توسط کارفرما، سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند برای شما کاری انجام دهد و روند خرید سابقه بیمه به مشکل برمی‌خورد.

منبع
روز 100

16 دیدگاه

 1. بنده ۴ سال است با ۱۲ سال سابقه بازنشسته شده ام درحالیکه ۱۳ سال معلم بوده ام ایا میتوانم سوابق را به تامین اجتماعی انتقال بدهم

  1. باسلام بنده دارای 26سال سابقه وسن هم بالا 51سال مبیاشد آیا می توانیم باقی مانده خرید. یا یکجا واریز کنم خود را بازنشسته کنم

   1. با ی مشاوره بیمه حتما صحبت کن
    حداقل ۳ سال آخر بازنشستگی برو تو ی شرکت که حقوقت بالا باشه تا بازنشستگی حقوقت خوب باشه
    مگر نه حقوقت با حدود ۳۰ سال سختی تازه خیلی پایین میگیری

   2. خیر.بصورت یکجا امکان پذیر نیست،
    حتما می‌بایست چهارسال دیگه بیمه خود رو بصورت آزاد پرداخت کنید و یا در کارگاهی مشغول بکار شوید تا بیمه شما رد شود،

 2. بیمه ای که رس آدم کشیده میشه از کارگری وچیزی عاید آدم نمیشه چه فایده داره

 3. باسلام من ۴۷سال سن دارم و۱۲سال سابقه بیمه،آیا میتونم با خرید سابقه قبل از ۶۰سالگی بازنشسته شوم

  1. سلام اینجانب ۴۶سال دارم ۱۲سال بیمه که۳سال آنرا از تاکسیرانی بصورت ناقص پرداخت کردم مثال از ۳۰روز ماه ا۲ روز پرداخت شده .آیا میتوانم کسری های هر ماه را خریداری کنم .صمنا الان مشمول بیمه تامین اجتماعی میباشم .لطفا راهنمایی کنید ممنون

  2. اولا نه نمیتونی در ثانی حقوق ۱۲ سال سابقه با ۱۵ سال خیلی فرق نداره

  3. سلام من ۵سال سابقه نیروی مسلح دارم برای خریدش چیکار باید بکنم وچقدر هزینشه

 4. با سلام بنده حدود 12 سال سابقه دارم و 59 سال سن آیا میتوانم 3 سال سابقه را بخرم و با 15 سال باز نشسته شوم ممنون اگه پاسخ دهید

 5. سلام من بالای 28سال سابقه دارم وسنم 53سال.است لطفا راهنمای کنید

 6. سلام من ۵۴ سال دارم وسابقه بیمه من ۵ سال هست آیا میتوانم مابقی بیمه خودم را یکجا بخرم وقبل از ۶۰ سالگی باز نشست بشوم ممنونم در ضمن یک سال سابقه جبهه دارم که گفتن میتوانی بخری ایثار گر هم هستم آیا کمکی به بازنشستگی من قبل از ۶۰‌سال می‌کند ممنونم اگه جواب بدید

 7. سلام بنده از سال ۷۸ تا سال ۹۰ در مغازه کار کردم اما کارفرما ۲سال اسم من را رد کرده و ببمه ام را داده الان میتونم بقیه سالهای که نداده بخرم و جز سابقه ام کنم

 8. سلام من ۲۱ سال سابقه بیمه دارم ۴۹ سالمه در طول سوابقم ۶ سال در کل بیمه پرداخت نکردم آیا میتونم این ۶ سال مانده رو بخرم.

 9. با درود و ادب
  اینحانب ۴۹ سال دارم و ۱۸ سال سابقه بیمه طبق قراردادی که با یک کارخانه مواد غذایی در اهواز دارم و در سازمان غذا و دارو اهواز ثبت شده است مدت ۱۹ ماه مسیول فنی کارخانه بوده ام ولی هیچ مدرکی و سندی برای کار و حقوق ندارم اکنون چگونه می توانم اون ۱۹ ماه را به سابقه ام اضافه نمایم حاضر به پرداخت شخصی هزینه نیز هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا