میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

حیات در مریخ غیر ممکن است؟

احتمال وجود حیات در مریخ کمتر از تصورات قبلی ما است.

تبلیغ در عصر ترکیه

اگرچه مریخ ممکن است سیاره ای خشک به نظر برسد، اما شواهد متعدد نشان می دهد که میلیاردها سال پیش آب و شاید حیات در سراسر سیاره سرخ جریان داشته است. اکنون، براساس تحقیقات جدید، این آب احتمالاً مدتی کمتر از آنچه قبلاً تصور می شد روی سطح مریخ (Mars) بوده است.

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، پیش ازاین محققان تصور می کردند شیارها و کانال های سطح مریخ توسط جریان آب ایجاد شده اند، حالا پژوهش جدید محققان دانشگاه اوترخت هلند نشان می دهد که این شیارها ممکن است حاصل تبخیر انفجاری یخ دی اکسیدکربن بوده باشد.

از آنجایی که آب بعنوان یک عنصر حیاتی موردنیاز برای ظهور و حفظ موجودات زنده در نظر گرفته می شود، نتایج این پژوهش امکان دارد خبر بدی برای یافتن حیات میکروسکوپی باستانی در مریخ باشد.

کاهش احتمال وجود حیات در مریخ

«لونکه رولوفس» (Lonneke Roelofs)، محقق سیاره ای دانشگاه اوترخت، در بیانیه ای گفته است که نتایج تحقیقات او نشان می دهد که احتمال وجود حیات در مریخ کم تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می شد. رولوف برای توضیح نحوه شکل گیری شیارها در مریخ می گوید که اتمسفر مریخ از ۹۵ درصد دی اکسیدکربن تشکیل شده است. در طول زمستان مریخ، دما به زیر منفی ۱۲۰ درجه سانتی گراد می رسد که به اندازه کافی سرد است تا دی اکسیدکربن در جو مریخ منجمد شود.

دمای بسیار سرد مریخ، باعث می شود گاز دی اکسیدکربن مستقیماً به یخ تبدیل شود. در فصل بهار با گرم شدن هوا، یخ دی اکسیدکربن مستقیماً به شکل گازی خود برمیگردد، یعنی فاز مایع در این میان وجود ندارد و به عبارت دقیق تر ، یخ دی اکسیدکربن دچار تصعید می شود. تصعید در سیاره سرخ، فرایندی خشن است.

فرایند تصعید به دلیل فشار کم هوای مریخ حالتی انفجاری دارد. فشار گاز ایجادشده در این فرایند باعث می شود که دانه های رسوبی سطح مریخ حرکت شدیدی پیدا کنند و همانند آب جریان داشته باشند.

رولوف و همکارانش شرایط مریخ را در آزمایشگاه خود شبيه سازي و سپس مستقیماً تصعید یخ دی اکسیدکربن را در این شرایط مشاهده کردند. آنها در این آزمایش متوجه شدند که فرایند تصعید همانند جریان آب باعث ایجاد شیارهایی روی سطح می شود. بنابراین ممکن است آب در ایجاد برخی شیارها و کانال های مریخ دخیل نبوده و آنها صرفاً حاصل تصعید یخ دی اکسیدکربن باشند.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
صد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا