میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرهاخبرهای ویژه

حمایت اوغان از اردوغان : آقای رئیس جمهور در یک قدمی ریاست جمهوری!

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – سینان اوغان بعد از مذاکرات محرمانه ای که با دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه داشت، حمایت خود را از اردوغان در دور دوم انتخابات اعلام کرد.

اوغان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، 5.17 درصد آراء را به خود اختصاص داده بود. در این دور، اردوغان با 49.52 و قلیچداراوغلو با 44.88 درصد آرا حائز رتبه های اول و دوم شدند و به دور نهایی انتخابات راه یافتند.

اوغان که جزو نحله ملی گرایان ترکیه به شمار می رود، شرایطی را برای حمایت از یکی از این دو کاندیدا مطرح کرده بود.
او گفته بود از کاندیدایی حمایت خواهد کرد که 4 شرط زیر را بپذیرند:
1- مبارزه با تروریسم
2- عدم مشارکت احزاب کردی در قدرت
3- بازگرداندن مهاجران غیر قانونی به کشورهایشان در یک بازه زمانی مشخص
4- تعهد به عدم تغییر اصولی از قانون اساسی

با این حال وی بعد از دیدار با اردغان و هنگام اعلام حمایت از او گفت که هیچ شرطی رد و بدل نشده است و طرفین فقط خطوط قرمز خود را بیان کرده اند. او همچنین تاکید کرد که بده بستانی هم در میان نبوده است.

اوغان همچنین به نتایج آرای پارلمانی که در آن حزب اردوغان پیروز شده است اشاره کرد و گفت که به نفع کشور است که دولت و پارلمان با یکدیگر هماهنگ عمل کنند.

آیا آرای او به سبد اردوغان خواهد رفت؟

اگر پاسخ مثبت باشد اردوغان باید از هم اکنون خود را برای 5 سال دیگر رئیس جمهور ترکیه بداند ولی واقعیت این است که همه 5.17 درصد آرای اوغان احتمالا متعلق به اردوغان نخواهد بود.

اوغان پیش از این بارها از حزب حاکم عدالت و توسعه و سیاست های اردوغان به شدت انتقاد کرده بود و رأی دهندگان به وی، در واقع مخالفان اردوغان بوده اند.

اما این به معنای آن نیست که سبد رأی اوغان به قلیچدار اوغلو می رسد . قلیچدار اوغلو در این دوره از انتخابات با احزاب کردی بست و این، خط قرمزی برای ملی گرایان ترک به شمار می رود که به اوغان رأی داده بودند.

از این رو، می توان گفت که آرای اوغان بین اردوغان و قلیچدار اوغلو پخش خواهد شد و البته رأی ملی گراهای ترکیه به هر کدام از این دو، نه بر اساس مطلوبیت کاندیدا که برای رأی نیاوردن دیگری خواهد بود.

در مجموع اما به نظر می رسد بخش بیشتری از آرای اوغان به اردوغان برسد چون حضور احزاب کردی در قدرت، یکی از خط قرمزهای ملی گرایان ترک است و این خط قرمز توسط قلیچدار اوغلو، دستکم در این مرحله نقض شده است.

با توجه به این که اردوغان برای پیروزی در انتخابات تنها به نیم درصد آرا نیاز دارد، حتی اگر از 2 میلیون و 800 هزار رأی اوغان، 300 هزار رأی به سبد اردوغان بریزد، او پیروز خواهد شد، مشروط بر این که تمام رأی دهندگان قبلی حزب عدالت و توسعه، این بار هم در انتخابات شرکت کنند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، روز 7 خرداد برگزار می شود.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا