میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژهسیاست
آشنایی با احزاب ترکیه

حزب سعادت؛ اسلامگراهایی که با لائیک ها متحد شده اند

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – نجم الدین اربکان، موسس احزاب اسلامگرا در دوران حکومت لائیک ها بر ترکیه بود. او دکترای مکانیک از آلمان داشت و با گرایش های اسلامگرایانه، در سال 1969 وارد عرصه سیاست در ترکیه شد و به عنوان نماینده، به پارلمان این کشور رفت.
اربکان از سال 1996 تا 1997، نخست وزیر ترکیه شد و اولین سفر خارجی اش به ایران بود. دولت او اما مستعجل بود بر اثر کودتای نظامیان سکولار سرنگون شد. اربکان در 27 فوریه 2011 در 84 سالگی درگذشت.

یکی از احزابی که اربکان بنیان گذاشت، “سعادت” بود؛ حزبی که اینک به رهبری “تمل کارا ملا اوغلو” فعالیت می کند. او در سال 2016 با به دست آوردن 871 رای از مجموع 891 آرای ماخوذه در ششمین کنگره عادی حزب سعادت ترکیه، به رهبری این حزب انتخاب شد.

زمانی رجب طیب اردوغان و تمل کارا ملا، در کنار هم جزو پیروان و یاران اربکان بودند و به او “استاد” می گفتند. مشی سیاسی اربکان، “نگرش ملی” نامیده می شد ولی بعدها اردوغان از وی جدا شد و گفت: «ما پیراهن نگرش ملی را درآوردیم و حالا پیراهن دیگری پوشیده ایم.»

نشان رسمی حزب سعادت

اینک، کارا ملا اوغلو، رهبر حزب سعادت به شبکه تلویزیونی Halk TV گفته است اگر یاران اردغان بخواهند دوباره پیراهن نگرش ملی را بپوشند، می توانند به حزب سعادت بیایند.

حزب سعادت، به طور آشکار اسلامگراست، دستکم در سیاست های اعلامی اش، نگاه مثبتی به ایران دارد و طرفدار فلسطینیان است. او سال گذشته و در واکنش به سفر «اسحاق هرتزوگ» رئیس‌ جمهور اسرائیل به آنکارا، از مسلمانان ترکیه در ۸۱ استان این کشور خواست تا نسبت به این موضوع اعتراض کنند و گفت: ظالم‌ها در ترکیه چه می‌کنند؟!

کارا ملا اوغلو درباره ایران نیز می گوید: ترکیه و ایران دو کشور همسایه ای هستند که سابقه تاریخی دیرینه مشترکی باهم دارند. ما پس از توافق قصر شیرین هیچگاه مقابل هم قرار نگرفتیم و پس از این توافق صلح به روابطمان ادامه دادیم.

از آنجا که “سعادت” حزبی اسلامگراست، اردوغان کوشید رهبران آن را به ائتلاف با خود دعوت کند ولی بعد از جلسه 2 ساعت و 20 دقیقه ای اردوغان و کارا ملا اوغلو در آبان سال گذشته در کاخ ریاست جمهوری، حزب سعادت این پیشنهاد را رد کرد. گویا در آن جلسه کارا ملا اوغلو به اردوغان گفته بود: نمی توانیم از سیستمی که نمی توان بر آن نظارت کرد، حمایت کنیم.

زمانی که مخالفان اردوغان به این نتیجه رسیدند که نمی توانند به تنهایی او را شکست دهند، برغم اختلافات بنیادینی که با هم دارند، در کنار هم قرار گرفتند و ائتلاف 6 گانه ای را علیه او و حزبش “عدالت و توسعه” شکل دادند. حزب سعادت یکی از این احزاب است.
این اولین بار در تاریخ جمهوری ترکیه است که اسلامگرایان و لائیک ها با هم متحد شده اند.

ائتلاف ششگانه امیدوار است بتواند به وسیله حزب باسابقه سعادت، حامیان اسلامگرای اردوغان را جذب خود کند.

منبع
عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا