میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرها

تولد یکی از نادرترین پستانداران در باغ‌وحشی در انگلستان (+عکس)

یکی از نادرترین پستانداران جهان، یک کرگدن سیاه، در روشنایی روز در باغ‌وحشی در انگلستان متولد شد و باعث هیجان و شادی دوست‌داران محیط زیست شد.

این توله ماده با متانت شگفت‌انگیزی روی کف نرم و شنی محوطه به زمین نشست. کارکنان باغ‌وحش چِستِر در چِشایر انگلستان در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته‌اند که این توله از زمان تولدش در روز یکشنبه، ۱۲ نوامبر از کنار مادرش دور نشده است.

اِما اِویسون، مدیر تیم کرگدن گفته است: «ما به مدت ۱۵ ماه منتظر این تولد بوده‌ایم. زایمان کرگدن در روشنایی روز کاملاً غیرعادی است، به همین دلیل ما اصلاً انتظار نداشتیم این اتفاق جلوی چشمان ما بیفتد. تماشای ورود ایمن این توله به جهان، مقابل چشمان خودمان، باورنکردنی‌ترین جایزه بود.»

این توله کرگدن هنوز نام‌گذاری نشده است، اما نام مادرش زوری (Zuri) است. اِویسون می‌گوید توله سالم است، خوب تغذیه می‌شود و بسیار کنجکاو و پرانرژی است.

با این حال گونه او به طور کلی در خطر است. شمار کرگدن‌های سیاه (Diceros bicornis) زمانی در آفریقا ده‌ها هزار بود اما امروزه شمار آن‌ها در طبیعت، تنها حدود ۶۵۰۰ کرگدن است.

1690860 204

زیرگونه‌های متعددی هم‌اکنون منقرض شده‌اند و بیشتر گونه‌هایی که هنوز زنده هستند، به دلیل شکارغیرقانونی و از دست دادن زیستگاه، به شدت در خطر هستند.

کرگدن سیاه شرقی (Diceros bicornis michaeli) به تازگی از مرز انقراض نجات دادند. زوری و توله‌اش به همین زیرگونه تعلق دارند.

اِویسون می‌گوید: «متاسفانه این گونه‌ایست که بیش از یک قرن به خاطر شاخش و فروش آن در بازارهای غیرقانونی حیات‌وحش شکار شده است. تولد این توله باارزش گام مثبت دیگری در حفظ این گونه است.»

کارشناسان باغ‌وحش چِستِر سالهاست کرگدن‌های سیاه را پرورش می‌دهند و این کار را در یک تلاش جمعی با باغ‌وحش‌های اروپایی دیگر انجام می‌دهند تا جمعیت کرگدن‌های سیاه آفریقا را از نظر ژنتیکی سالم نگه دارند.

یکی از ترفندهای موفقیت‌آمیز باغ‌وحش چستر، نظارت دقیق بر هورمون‌های تولیدمثلی در سرگین کرگدن است. کارکنان باغ‌وحش از این طریق است که می‌توانند بفهمند کدام نرها و ماده‌ها باید با هم جفت شوند و چه زمانی این کار انجام شود.

سال ۲۰۱۹، مقامات باغ‌وحش چستر به تسهیل پروژه بلندپروازانه‌ای کمک کردند که گروه بزرگی از کرگدن‌های سیاه شرقی پرورش‌یافته در باغ‌وحش‌های اروپایی را به یک پارک ملی در روآندا بازگرداند.

امروزه، کمتر از ۶۰۰ کرگدن سیاه شرقی در سراسر کنیا، تانزانیا و روآندا یافت می‌شود. با این که به نظر می‌رسد جمعیت آن‌ها پس از اعمال اقدامات محافظتی شدید به آهستگی در حال افزایش است، اما این اقدامات کافی نیست.

1690862 363

هر کرگدن سیاه ماده هر بار فقط یک توله به دنیا می‌آورد و دوره بارداری او تا ۱۶ ماه طول می‌کشد.

با ادامه شکار غیرقانونی و از دست رفتن زیستگاه، برخی دانشمندان عقیده دارند برنامه‌های پرورش در اسارت برای بقاء مستمر گونه‌ها حیاتی است.

مایک جوردن، سرپرست حیوانات و گیاهان باغ‌وحش چستر می‌گوید: «زوری و توله تازه متولدشده‌اش گواه تعهد بی‌قید و شرط طرفداران حفظ منابع طبیعی در چستر و دنیاست که برای حفاظت از این حیوانات شگفت‌انگیز و تضمین بقاء آن‌ها در آینده تلاش می‌کنند.»

حتی با وجود این حجم از نگرانی در مورد وضعیت کرگدن‌ها، با تماشای راه رفتن زوری و توله‌اش کنار هم امیدوار ماندن سخت نیست.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا