میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
سراسر جهان

تنها نجات یافته سقوط هواپیما؛ داستان باور نکردنی زنده ماندن یک زن! (+عکس)

فاجعه در نخستین مرحله پرواز رخ داد، هواپیما پس از 40 دقیقه وارد منطقه ای توفانی با آذرخش و تلاطم شدید شد و دقایقی بعد به کوه خورد و ... .

در تاریخ 24 دسامبر 1971، سقوط یک فروند هواپیما عملا به پایان دوران فعالیت ایرلاین لانسا (LANSA) پرو منجر شد. این سقوط که به واسطه برخورد آذرخش رخ داد، موجب اختلال در عملکرد یک فروند هواپیمای لاکهید ال-188 در ارتفاع بیش از 20000 پایی و سقوط آن در جنگل های بارانی آمازون شد. اما این سقوط وحشتناک به طور شگفت انگیزی یک بازمانده داشت.

1564434 744

پرواز و هواپیمایی که سقوط کرد
به رغم عمر فعالیت کمتر از یک دهه، شرکت هواپیمایی Lineas Aéreas Nacionales Sociedad Anonima که به نام لانسا نیز شناخته می شد، سابقه خوبی در زمینه ایمنی نداشت. در سال های آخر فعالیت، این ایرلاین به واسطه یک سری سوانح شاهد کاهش چشمگیر شهرت و ناوگان هواپیماهای خود بود. در دسامبر 1971، فقط یک فروند هواپیما برای این شرکت باقی مانده بود.

هواپیمای باقیمانده یک لاکهید ال-188ای الکترا توربوپراپ بود. بنابر داده های موجود، این هواپیما در آن زمان کمی بیش از 12 سال عمر داشت و خدمت خود را در آگوست 1959 در شرکت هواپیمایی برانیف (Braniff) آمریکا آغاز کرده بود. این هواپیما در می 1970 به ناوگان شرکت هواپیمایی لانسا پیوست.

1564436 592

در 24 دسامبر 1971، پرواز لانسا 508 از فرودگاه بین المللی خورخه چاوز شهر لیما به سمت فرودگاه بین المللی ایکیتوس در شمال شرقی پرو با یک توقف بین راه در فرودگاه بین المللی کاپیتان رولدن شهر پوکالپا آغاز شد. به گفته شبکه ایمنی حمل و نقل هوایی، در این پرواز 92 نفر شامل 86 مسافر و شش خدمه حضور داشتند.

فاجعه بر فراز جنگل
فاجعه در نخستین مرحله پرواز رخ داد و هواپیما پس از 40 دقیقه وارد منطقه ای توفانی با آذرخش و تلاطم شدید شد. در این مرحله، پرواز لانسا 508 در ارتفاع حدود 21000 پایی (6400 متر) در حال حرکت بود. بنابر گزارش های موجود، خدمه پرواز برای پیشگیری از بروز تاخیر در برنامه شلوغ پروازی نزدیک کریسمس تصمیم گرفتند تا به پرواز در این شرایط ادامه داده و مسیر خود را تغییر ندهند.

اما این تصمیمی مرگبار بود زیرا هواپیما مورد اصابت آذرخش قرار گرفت و با پیامدهایی فاجعه‌بار مواجه شد. برخورد آذرخش موجب آتش گرفتن بال راست و در نهایت جدا شدن آن از بدنه هواپیما شد. همانطور که هواپیما به سرعت به سمت جنگل های بارانی آمازون سقوط می کرد، شکست ساختاری موجب فروپاشی هرچه بیشتر در بدنه هواپیما شد.

هواپیمای در حال سوختن در نهایت با کوه برخورد کرد و در این حادثه تمام افراد حاضر در آن به جز یک نفر جان خود را از دست دادند. بعدا مشخص شد که پس از برخورد هواپیما با کوه در ابتدا 14 نفر همچنان زنده بودند، اما پیش از آن که توسط تیم نجات پیدا شوند، جان خود را از دست دادند.

جولیان کوپکه (Juliane Koepcke) 17 ساله تنها بازمانده این سقوط مرگبار است و مادر وی نیز یکی از آن 14 نفری بود که در ابتدا پس از سقوط زنده باقی مانده بود.

تنها در جنگل آمازون
جولیان کوپکه در سال 1954 از پدر و مادری آلمانی در پرو به دنیا آمد و در جنگل های این کشور بزرگ شده بود، اما اکنون باید از آن فرار می کرد.

1564441 628

پدر وی هانس ویلهلم کوپکه یک جانور شناس مشهور و مادرش ماریا کوپکه دانشمندی بود که در زمینه پرندگان استوایی مطالعه می کرد.

آنها یک ایستگاه پژوهشی به نام پانگوانا (Panguana) را راه اندازی کرده بود تا بتوانند به راحتی در زیست‌بوم غنی جنگل های بارانی فعالیت کنند. به واسطه این شرایط جولیان چیزهای زیادی درباره زندگی در جنگل فرا گرفته بود.

1564437 153

در دسامبر 1971، جولیان و مادرش قصد بازگشت به پانگوانا و پیوستن به پدر خانواده برای جشن کریسمس را داشتند، اما تنها بلیت هواپیمای موجود به پرواز لانسا 508 اختصاص داشت.

پدر خانواده به واسطه آگاهی از شهرت بد هواپیمای لاکهید ال-188 از آنها خواست تا یک مسیر جایگزین پیدا کنند، اما جولیان و ماریا به واسطه نزدیکی به زمان کریسمس تصمیم گرفتند تا بلیت پروازی را رزرو کنند که در نهایت به سقوطی فاجعه‌بار منجر شد.

جولیان کوپکه با آسیب دیدگی های جدی مواجه شده بود، اما توانست برای بیش از یک هفته به تنهایی در جنگل زنده بماند. سرانجام وی توسط یک گروه از کارگران چوب‌بر بومی نجات پیدا کرد.

1564438 235

چندین عامل درباره این که جولیان کوپکه از این سقوط جان سالم به در برد مطرح شده است. از آن جمله می توان به بسته بودن کمربند ایمنی و باقی ماندن وی روی صندلی و کاهش سرعت سقوط به واسطه صندلی های کناری که همچنان به صندلی وی متصل بودند، اشاره کرد. افزون بر این، تصور می شود وزش بادهای رو به بالا و شاخ و برگ انبوه درختان جنگل بارانی آمازون نیز به کاهش سرعت سقوط جولیان کمک کرده اند.

جولیان کوپکه پس از نجات یافتن از آن شرایط به آلمان بازگشت تا روند درمان خود را در این کشور دنبال کند. پس از بهبودی، کوپکه در رشته زیست شناسی در دانشگاه کیل تحصیل کرد و در سال 1980 فارغ التحصیل شد. وی مدرک دکترای خود را از دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ دریافت کرد و به یک متخصص در زمینه پستانداران تبدیل شد.

1564439 181

پایان فعالیت شرکت هواپیمایی لانسا
همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد، لانسا در زمان سقوط پرواز 508 در سال 1971 تنها یک فروند هواپیما در اختیار داشت. از این رو، پس از سانحه دیگر امکان ارائه خدمات برای شرکت وجود نداشت. با توجه به سوایق ایمنی ضعیف، این آخرین میخ بر تابوت شرکت لانسا بود و مجوز فعالیت شرکت نیز پس از گذشت مدت کوتاهی از آن سقوط لغو و لانسا به پایان عمر کوتاه خود رسید.

پرواز لانسا 508 در فهرست رکوردهای جهانی گینس به عنوان مرگبارترین سانحه هوایی ناشی از برخورد آذرخش به هواپیما ثبت شده است.

1564440 200

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا