میزیتو
تبلیغ در عصر ترکیه
خبرهای ویژهآخرین خبرها

تنها خانم کابینه اردوغان: زنی که 14 سال پیش مورد توجه رسانه های ایران قرار گرفته بود (عکس)

عصر ترکیه – در همان روز تحلیف، رجب طیب اردوغان، اعضای کابینه خود را معرفی کرد که در میان آنها نام یک زن به چشم می خورد، زنی که سال ها پیش، مورد توجه رسانه های ایران قرار گرفته بود: “ماهی‌نور اوزدمیر گوکتاش” وزیر خانواده و خدمات اجتماعی.

گوکتاش در سال 1982 در خانواده ای ترک تبار در بروکسل، پایتخت بلژیک به دنیا آمد. او اصالتاً از اهالی قونیه است، شهری که آرامگاه مولوی در آن قرار دارد. گوکتاش پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی اش ، در سال 2009 و در حالی که تنها 27 سال داشت، در انتخابات پارلمانی منطقه بروکسل رأی آورد.

حضور او در پارلمان از آن جهت مورد توجه رسانه های غربی و جهان اسلام قرار گرفت که او با حجاب کامل اسلامی در رقابت های انتخاباتی شرکت کرد و برنده شد. او اولین عضو محجبه پارلمان بروکسل بود.

او تا سال 2019 در سمت های نایب رئیس کمیته خدمات اجتماعی پارلمان بروکسل و نایب رئیس کمیسیون فرصت های برابر برای زنان و مردان فعالیت می کرد و از دغدغه های کاری اش کارآفرینی زنان، رفع خشونت علیه زنان و مقابله با اسلام هراسی بود.

گوکتاش در سال 2015 به دلیل آن که اتهام نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی را نپذیرفت، از حزب خود (دموکرات مسیحی CDH) اخراج شد.

وی در سال 2020 به عنوان سفیر جمهوری ترکیه در الجزایر منصوب شد.

گوکتاش که از سال 2019 عضو کمیسیون مشاوره زنان سازمان همکاری اسلامی است، به زبان های ترکی، فرانسوی، انگلیسی و هلندی صحبت می کند.

گوکتاش متاهل و دارای دو فرزند است.

به گزارش عصر ترکیه ، او در زمان پیروزی اش در انتخابات پارلمانی بروکسل مورد توجه رسانه ای ایران قرار گرفته بود. سخنان گوگتاش درباره حجاب، بازتاب زیادی در رسانه های ایران داشت، به ویژه جمله معروفش که ” من سرم را می پوشانم نه فکرم را.”

گوگتاش پس از اداي سوگند نمایندگی در جمع خبرنگارانی که مشتاق بودند ببینید اولین زن محجبه پارلمان بروکسل چه دیدگاه هایی دارد گفته بود: نبايد تنها به ظاهر افراد توجه شود، مهم اين است كه من با وجود داشتن حجاب توانستم عضو يك حزب سياسي باشم كه به حجاب من هم احترام مي‌گذارد و به اين امر نيز افتخار مي‌كنم كه با اين وجود توانستم به پارلمان راه يابم و از این بابت بسيار خوشحال و خرسندم.

آن زمان، برخی جریان ها با این ادعا که نباید نمادهای مذهبی وارد سیاست شود، علیه عضویت او در پارلمان موضع گیری کردند ولی حامیانش در بیرون پارلمان تجمع کردند و “مركز مبارزه با نژادپرستي” در بروكسل نیز حمایت خود را از وی اعلام کرد و نهایتاً این استدلال که او فارغ از این که چه پوششی دارد منتخب واقعی مردم است، برنده شد و او توانست دوره نمایندگی خود را در پارلمان بروکسل آغاز کند.

و سرانجام رجب طیب اردوغان، در سوم ژوئن 2023 (13 خرداد 1402) ماهی‌نور اوزدمیر گوکتاش 41 ساله را به عنوان وزیر “خانواده و خدمات اجتماعی” برگزید.

کابینه اردوغان
کابینه اردوغان

این دو خانم، جوان ترین زنان پارلمان هستند (+ عکس)

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا