میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
اقتصاد

ترکیه: کاهش 70 درصدی صادرات گاز ایران از اول ژانویه

قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران به ترکیه در دهه 1990 میلادی و همزمان با سفر "نجم الدین اربکان" نخست وزیر وقت ترکیه به ایران منعقد و اجرایی شده است.

تبلیغ در عصر ترکیه

شرکت “بوتاش” ترکیه از کاهش 70 درصدی صادرات گاز ایران به این کشور از آغاز سال نو میلادی خبر داده است.

به گزارش عصرایران، شرکت بوتاش ترکیه روز شنبه با اعلام این خبر گفته صادرات گاز ایران به ترکیه از اول ژانویه 2023 به دلیل مشکلات فنی ناشی از اوج تقاضای مصرف گاز زمستانی در ایران، به میزان 70 درصد افت کرده است.

این شرکت اپراتور خطوط لوله دولتی ترکیه گفته مقامات ترکیه از طرف ایرانی خواسته اند تا این مشکل را در اسرع وقت حل کند.

بوتاش ترکیه اعلام کرده که این کشور اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از اختلال در استفاده از گاز در سراسر کشور در طول زمستان اتخاذ کرده است و فعلا این کسری صادرات ایران را از گاز موجود ذخیره خود تامین می کند.

ایران دومین تامین‌کننده گاز ترکیه پس از روسیه است و در سال 2021، 9.43 میلیارد مترمکعب به این کشور صادرات داشته است.

قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران به ترکیه در دهه 1990 میلادی و همزمان با سفر “نجم الدین اربکان” نخست وزیر وقت ترکیه به ایران منعقد و اجرایی شده است.

در ژانویه سال گذشته نیز ایران صادرات گاز به ترکیه را به دلیل نشتی خطوط لوله، حدود دو هفته متوقف کرد و در پی این قطعی ترکیه مجبور شد به طور موقت برق برخی صنایع خود را در مناطق شرقی این کشور قطع کند.

گفتنی است به دلیل مصرف بی رویه گاز خانگی و تجاری در ایران در فصول سرد سال، مشکل تامین پایدار گاز به ویژه برای استان های شمالی ایران سبب می شود، شبکه انتقال گاز ایران با افت فشار مواجه شده و در تامین گاز نیروگاه ها از سوخت مایع استفاده شود و حتی گاز برخی صنایع بزرگ قطع شود و این صنایع مجبور شوند در فصول سرد و پرمصرف از سوخت های جایگزین استفاده کنند.

منبع
عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا