میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرهاسیاست

ترکیه از کمک‌های ایران به زلزله‌زدگان تشکر کرد

تبلیغ در عصر ترکیه

وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با همتای ایرانی خود از کمک‌های جمهوری اسلامی به زلزله‌زدگان تشکر کرد.

مولود چاوش اوغلو در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان گفت: با تبریک روز زن، ما زنان وکودکان در این زلزله را تنها نخواهیم‌گذاشت.

وی افزود: سفر رئیسی به به ترکیه به تاخیر افتاد و سفر برادرم امیرعبداللهیان به ایران برای هماهنگی در این خصوص نیز بود.

وزیر خارجه ترکیه گفت: از کمکهای ایران در زلزله تشکر می‌کنم؛ پتو، چادر و کمکهای انساندوستانه انجام گرفت که نه تنها از طریق هوا بلکه از طربق زمین نیز انجام گرفت. نه تنها دولت ایران بلکه مردم ایران نیز کمک‌های خود را به نمایندگی‌های ترکیه در ایران دادند. از ایران بابت کمک در زلزله باز هم تشکر می‌کنم.

چاوش اوغلو ادامه داد: ما موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای داشتیم. سفر به ایران را برنامه ریزی می‌کنم. جنگ اوکراین یکسال است دوام دارد و خواستار توقف آن هستیم که به برادرم در این خصوص اطلاعات دادم.

وزیر خارجه ایران: داغ ترکیه را داغ خود می‌دانیم

امیرعبداللهیان نیز در این نشست خبری گفت: امروز اینجاییم تا مراتب همبستگی خود با مردم زلزله زده ترکیه یکبار دیگر اعلام کنیم.

وی با تبریک روز جهانی زن افزود: ما در ایران روز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) را روز زن نام نهادیم. زنان در ایران نیرومندترین بخش جامعه ما هستند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: از ساعات اول زلزله ترکیه رهبر و رئیس جمهورمان دستور اکید برای کمک به ترکیه صادر کردند. علیرغم درگیری در خوی بلافاصله هلال احمر، ارتش و سپاه وارد مناطق زلزله زده شده و خدمات خود از تفحص تا پشتیبانی و امدات رسانی به عمل آوردند. ما داغ ترکیه را داغ خود می‌دانیم.

امیرعبداللهیان در خصوص مناسبات دو جانبه نیز گفت: امروز فرصت داشتیم درباره موضوعات دوجانبه گفتگو کنیم. درباره اهمیت مناسبات تجاری گفتگوی مهمی داشتیم. افزایش حجم تجارت بیش از هر زمانی تحقق یافته که ناشی از اراده رهبران دو کشور و دولت جدید در ایران است.

چاوش اوغلو: از مرزهای خود برای کمک به سوری‌ها استفاده می‌کنیم

وزیر خارجه ترکیه در ادامه نشست خبری به زلزله در سوریه نیز پرداخت و گفت: زلزله در ترکیه 14 میلیون شهروندمان را متاثر کرد و سوری‌ها را نیز متاثر کرد. ما برای ارسال کمک‌های بین‌المللی به سوریه تلاش‌های خود را به کار بردیم و مرز خود را باز کردیم.

وی افزود: تا امروز از مرز 475 کانتینر کمک به سوریه رفته و فرودگاه‌های خود را نیز به روی کمک‌های بین‌المللی باز کردیم که به دمشق و حلب رفتند.

چاوش اوغلو ادامه داد از مرزهای مختلف برای کمک به سوری‌ها استفاده می‌کنیم از جمله مرز خود با اقلیم کردستان عراق.

وی تاکید کرد: ترکیه علیرغم زخم های زلزله هر آنچه از دستمان برآمده برای سوری‌ها نیز انجام دادیم. برخی سیاستمداران در ترکیه و خارج اقدام به انتشار اخبار دروغ و نادرست کردند.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا